< Powrót
23
sierpnia 2021
Tekst:
mat. prasowe PZŻ
Zdjęcie:
mat. prasowe
mistrzostwa świata U-21 w klasie Laser

W Gdyni rozpoczęły się mistrzostwa świata U-21 w klasie Laser

Lilly May Niezabitowska (Jacht Klub Kotwica Tarnobrzeg) liderką po pierwszym dniu mistrzostw świata do lat 21 w klasie Laser Radial (ILCA 6). W klasie Laser Standard (ILCA 7) Polacy poza czołówką. Regaty rozpoczęły się w niedzielę 22 sierpnia w Gdyni, a medalistów mistrzostw świata poznamy w piątek 27 sierpnia.

W mistrzostwach świata bierze udział ponad 200 zawodników i zawodniczek z 36 krajów. W klasie Laser Standard (ILCA 7) rywalizuje 16 Polaków, w klasie Laser Radial (ILCA 6) na starcie stanęło 9 Polek.

– To kolejna impreza rangi mistrzowskiej w Polsce w ostatnich latach, a druga w tym roku – mówi Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego. – Kilka tygodni temu, w ramach Gdynia Sailing Days odbyły się mistrzostwa świata juniorów w olimpijskich klasach 49er, 49erFX i Nacra 17, a dziś na tym samym akwenie o medale mistrzostw świata rywalizują żeglarze w olimpijskich klasach Laser i Laser Radial. Dla wielu to pierwsza wizyta w Polsce, wierzę że wyjadą stąd z dobrymi wspomnieniami, bo w Gdyni panują świetne warunki do żeglarstwa, akwen jest bardzo przyjemny, a miasto gościnne.

Pierwszego dnia regat żeglarze mieli piękną, słoneczną pogodę, nie mieli jednak szczęścia do wiatru. Początkowo nie wiało wcale, po dwóch godzinach rozwiało się na tyle, że sędziowie mogli puścić pierwszy wyścig, niemniej odbywał się on w bardzo słabym wietrze. Podczas drugiego wyścigu wiatru było nieco więcej, ale i tak zawodnicy spędzili na wodzie prawie sześć godzin.

Świetnie spisała się Lilly May Niezabitowska. Polka pływała bardzo równo, dobrze czytała wiatr i w efekcie pierwszy wyścig ukończyła na czwartym miejscu, w drugim była piąta. Te wyniki dają jej prowadzenie w klasyfikacji generalnej.

– Dwa wyścigi odbyły się w dosyć zmiennym wietrze – mówi Lilly May Niezabitowska. – Nie było łatwo, trzeba było wbić się w te zmiany i się na nich utrzymać, a ponadto pilnować ciśnienia na żaglu i mieć prędkość. Dzisiaj pływałam bardzo równo, to świetny wynik i jestem z siebie zadowolona. Chcę cieszyć się żeglarstwem i w kolejnych dniach po prostu jak najlepiej pływać – to jest mój główny cel na kolejne dni.

W klasie Laser Standard po dwóch wyścigach prowadzą ex equo Finley Dickinson (Wlk. Brytania) i Alexandre Kowalski (Francja). Najlepszy z Polaków, Tomasz Trajnowicz (Giżycka Grupa Regatowa) jest 31.

Wyniki:

Laser Standard
Laser Radial

PODZIEL SIĘ OPINIĄ