< Powrót
6
kwietnia 2023
Tekst:
Adam Mauks
Zdjęcie:
Materiały prasowe Urzędu Miasta Kielce
Wystawa "Morskie opowieści"
Wystawę "Morskie opowieści" można zwiedzać do końca maja 2023 roku.

W Kielcach też opowiadają o morzu

Do końca maja 2023 roku w kieleckim Centrum Geoedukacji można oglądać wystawę „Morskie opowieści”. Takiej w Kielcach jeszcze nie było.

O ile taka wystawa nie budziłaby zaskoczenia w Trójmieście czy Szczecinie, to w Kielcach już tak. A jednak, prężnie działający Świętokrzyski Okręgowy Związek Żeglarski z prezesem Andrzejem Kosmalą na czele nie tylko szkoli młodzież, zdobywa medale, ale i edukuje. Jego współpraca z kieleckim Centrum Geoedukacji, władzami tego miasta oraz żeglarzami i kolekcjonerami z Kielc zaowocowała otwarciem na początku marca 2023 roku wystawy „Morskie opowieści”.

Gros eksponatów na tej wystawie pochodzi z prywatnej kolekcji Ryszarda Springera, kielczanina, który jest właścicielem Muzeum Skarbów Neptuna przy ul. Wspólnej 5 w Kielcach. Ryszard Springer to także pierwszy polski żeglarz, który drogą śródlądową przepłynął od Bałtyku do Morza Śródziemnego. W tej historyczno-edukacyjnej roli pomaga mu znany żeglarz Andrzej Stangierski, który zaangażował się także w powstanie wystawy „Morskie opowieści”.

– W tym muzeum pełnię rolę społecznego kustosza, a pomysł wystawy, na którą zapraszamy, zainicjowaliśmy wraz z Ryszardem Springerem i Mirosławem Hejdukiem, czyli dyrektorem Geonatury Kielce – mówi Andrzej Stangierski. – Ta wystawa to także hołd dla żeglarzy i marynarzy na Światowy Dzień Morza, który przypadał 17 marca.

Na wystawie „Morskie opowieści” można oglądać m.in. eksponaty dotyczące żeglarstwa, modelarstwa, kajakarstwa i ratownictwa wodnego. Szczególnie interesująca jest ekspozycja historyczna, w której można można zobaczyć m.in.: kotwice, przyrządy nawigacyjne, modele żaglowców, mapy i obrazy.

Jest też część współczesna, na której zobaczymy jachty, żaglówki, kajaki i mnóstwo innego sprzętu wodnego, wystawianego przez kieleckie kluby żeglarskie. W dwóch z nich można zdobyć patent żeglarski, a jak zapewnia Andrzej Kosmala, prezes Świętokrzyskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, reszta klubów także dobrze się rozwija korzystając z Zalewu Kieleckiego.

Wystawę „Morskie opowieści” w kieleckim Centrum Geoedukacji można zwiedzać do końca maja 2023 roku. Wstęp jest wolny.

Oficjalna strona internetowa wystawy

Co myślisz o tym artykule?
+1
2
+1
1
+1
0
+1
3
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ