< Powrót
29
września 2020
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
Błękitna Wstęga
W 68. Błękitnej Wstędze Zatoki Gdańskiej wzięło udział 90 jachtów.

W sobotę startuje 69. Błękitna Wstęga Zatoki Gdańskiej

Tradycyjnie w pierwszą sobotę października odbędzie się 69. Błękitna Wstęga Zatoki Gdańskiej, jeden z najsłynniejszych morskich wyścigów w Polsce.

Organizowane od 1952 roku regaty to jedna z najważniejszych tego typu imprez w Polsce. Co roku gromadzi na starcie setki żeglarzy, którzy rywalizują w formule australijskiej. Zwycięzcą zostaje pierwszy jacht na mecie. W sobotę 3 października wyścig odbędzie się po raz 69.

W Błękitnej Wstędze Zatoki Gdańskiej wystartuje, jak szacują organizatorzy, ponad pół setki jednostek. Wśród nich jest m.in. „Copernicus” – uczestnik wokółziemskich regat Whitbread Round the World Race, „Globe”, na którym Zbigniew Gutkowski popłynął w Vendée Globe oraz „Aquila” 85-letniego Czesława Perlickiego. Udział zapowiedział również team pływający na jachcie Volvo Ocean 65 „Sailing Poland”.

– Od wielu lat nie startowałem w Błękitnej Wstędze Zatoki Gdańskiej, bo termin pokrywał się z imprezami międzynarodowymi – mówi Maciej Marczewski, skipper „Sailing Poland”. – Wcześniej często w niej brałem udział… Ale zwyciężyć będzie trudno – musiałyby być bardzo słabe, albo bardzo silne warunki wietrzne, żeby pokonać katamarany z foilami.

W tym roku ze względu na pandemię COVID-19, 69. Błękitna Wstęga Zatoki Gdańskiej odbędzie się w reżimie sanitarnym.

– Nie robimy sailor party, a namiot nie będzie połączony z klubowym hangarem – tłumaczy Tomasz Pisulla, komandor regat. – Catering dla załóg będą odbierały wyznaczone przez nie osoby. Podczas odprawy kapitanów i wręczenia nagród obowiązywać będą odstępy.

Do 69. Błękitnej Wstęgi Zatoki Gdańskiej można się zgłaszać za pośrednictwem formularza online do 2 października 2020 roku. Jednostki uczestniczące w regatach zostaną podzielone na pięć grup – o długości ponad 12 metrów, od 9 do 12 metrów, do 9 metrów, wielokadłubowce i jachty mieczowe.

Start do regat zaplanowano o godzinie 11, natomiast rozdanie nagród około godziny 18.

Organizatorem jest Yacht Klub Stal Gdynia, a patronem medialnym portal Żeglarski.info.

Strona 69. Błękitnej Wstęgi Zatoki Gdańskiej

PODZIEL SIĘ OPINIĄ