< Powrót
2
sierpnia 2022
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
wakacje

Wakacje na jachtach z Pomorskim Związkiem Żeglarskim

Blisko dwieście dzieci z siedmiu szkół z Gdyni i Malborka poznaje w wakacje podstawy żeglarstwa w ramach programu Pomorskie Żagle Wiedzy. Zajęcia prowadzą instruktorzy Pomorskiej Szkoły Żeglarstwa i Edukacji Morskiej Pomorskiego Związku Żeglarskiego.

Pomorskie Żagle Wiedzy są projektem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, realizowanym od 2020 roku i mającym na celu m.in. edukację żeglarską w pomorskich szkołach. W projekt zaangażowana jest także Pomorska Szkoła Żeglarstwa i Edukacji Morskiej Pomorskiego Związku Żeglarskiego, której instruktorzy prowadzą zajęcia dla nauczycieli i uczniów m.in. w Sztumie, Malborku i Gdyni. Nauki żeglowania nie przerwał jednak koniec roku szkolnego.

wakacje

Uczestnicy półkolonii żeglarskich w Gdyni. Fot. Tadeusz Lademann

– Uzupełnieniem zdobytej wiedzy teoretycznej są zajęcia praktyczne na wodzie – tłumaczy Leopold Naskręt, wiceprezes PoZŻ i koordynator Szkoły. – W Gdyni odbywają się dwa turnusy półkolonii, od 1 do 5 sierpnia oraz od 8 do 12 sierpnia. Część z uczestników będzie doskonalić umiejętności na obozie żeglarskim od 21 do 28 sierpnia w Złotej Górze pod Kartuzami. Z kolei w Malborku zajęcia odbywają się w każdą środę od 6 lipca do 24 sierpnia.

W zajęciach bierze udział łącznie blisko 200 uczniów z klas IV, V, VI i VII z siedmiu szkół z Gdyni i Malborka. W Gdyni dzieci pływają na jachtach 2020, na pontonie oraz morskim jachcie „Allie”. Z kolei w Malborku do nauki wykorzystywane są Marinery 19 dostarczone przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.

– Bardzo mi się podoba, jak instruktorzy oprowadzają nas po jachtach, to wspaniałe doświadczenie, bo nigdy wcześniej nie miałam z nimi kontaktu – opowiada jedenastoletnia Julia Krasicka z Gdyni. – Świetna była nauka węzłów i poznawanie poszczególnych części łódek, zwłaszcza pięknych żagli. Nie mogę się doczekać, kiedy w końcu wypłyniemy na Zatokę Gdańską.

– Jest naprawdę fajnie – dodaje 14-letni Maksymilian Koy. – Wczoraj pływaliśmy na pontonie i mogliśmy go nawet poprowadzić przez chwilę. Nie mogę się doczekać, aż wypłyniemy pod żaglami.

Dla większości z dzieci zajęcia są pierwszym kontaktem z żeglarstwem, dlatego duży nacisk położony jest na naukę podstaw bezpieczeństwa. Młodzi ludzie dowiadują się co to jest kamizelka, uczą się poprawnego jej zakładania oraz zasad poruszania się po jachcie.

Program Pomorskie Żagle Wiedzy będzie kontynuowany po wakacjach.

Co myślisz o tym artykule?
+1
1
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ