< Powrót
21
lutego 2024
Tekst:
Adam Mauks
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
Akcje Pawła Tarnowskiego w walce o olimpijską nominację wzrosły po zdobyciu przez niego tytułu wicemistrza świata w klasie iQFOiL.

Walka o olimpijskie nominacje na ostatniej prostej

Polscy żeglarze jeszcze nie skończyli walki o nominacje na igrzyska olimpijskie 2024 roku. Przed nimi kilka kolejnych szans na ich zdobycie.

– Polska ma zdobyte cztery kwalifikacje dla kraju, ale jeszcze żadna z nich nie jest imienna – mówi Dominik Życki, dyrektor sportowy Polskiego Związku Żeglarskiego.

Te cztery kwalifikacje olimpijskie dla Polski wywalczyli nasi reprezentanci na mistrzostwach świata w Hadze,  w sierpniu 2023 roku. W Holandii, choć nie zdobyli medali, to dobre występy zakończone olimpijską kwalifikacją dla kraju zaliczyli: Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki w klasie 49er (7. miejsce), Maja Dziarnowska w klasie iQFOiL (19. miejsce), Paweł Tarnowski także w iQFOiL (13. miejsce) i Agata Barwińska w klasie ILCA 6 (18. miejsce). Z kolei na zakończonych kilkanaście dni temu ostatnich mistrzostwach świata na Lanzarote Paweł Tarnowski wywalczył tytuł wicemistrzowski.

– Jeśli chodzi o kolejne kwalifikacje dla kraju, to czekamy na regaty ostatniej szansy w Hyeres – informuje Dominik Życki. – Tam spodziewamy się uzyskać kwalifikacje w klasach: IKA Formula Kite Mężczyzn, IKA Formula Kite Kobiet, 49erFX i może także w klasie 470 Mixed, ale to będzie pewnego rodzaju niespodzianka, jeśli w tej klasie uda się uzyskać kwalifikację. Do regat ostatniej szansy przystąpi też dwóch zawodników w klasie ILCA7 – dodaje.

Żadna z uzyskanych wcześniej kwalifikacji nie jest jeszcze imienna. Zostaną one przyznane po wnioskach trenerów głównych każdej z klas i decyzji Zespołu ds. Przygotowań Olimpijskich PZŻ. Finalnie musi je zatwierdzić Zarząd PZŻ i Polski Komitet Olimpijski.

– Ostateczny termin ogłoszenia imiennych nominacji to około 15 czerwca – dodaje dyrektor PZŻ. – To obowiązkowe 14 dni przed terminem ostatecznych zgłoszeń imiennych wyznaczonym przez Polski Komitet Olimpijski.

Do rozpoczęcia żeglarskich zmagań w igrzyskach olimpijskich, które odbędą się w okolicach Marsylii rozegranych zostanie jeszcze sześć międzynarodowych regat z udziałem polskich żeglarzy. Kolejne po French Olympic Week nie będą już zaliczane do kwalifikacji olimpijskich.

Najbliższe regaty: mistrzostwa Europy w klasach ILCA 6 i ILCA 7 (18-23 lutego, Ateny), mistrzostwa świata w klasie 470 (27 lutego-3 marca, Majorka), mistrzostwa świata w klasach 49er, 49erFX (5-10 marca, Lanzarote), mistrzostwa Europy w klasie Formula Kite (19-24 marca, Los Alcazares), Puchar Księżniczki Zofii (29 marca-6 kwietnia, Majorka), French Olympic Week – ostatnie regaty kwalifikacyjne do igrzysk 2024 roku (20-27 kwietnia, Hyeres), mistrzostwa Europy w klasie 470 (6-12 maja, Cannes), mistrzostwa Europy w klasach 49er i 49erFX (7-12 maja, La Grande Motte), mistrzostwa świata w klasie Formula Kite (13-19 maja, Hyeres) i Puchar Świata Allianz Regatta (27 maja – 2 czerwca, Almere i Lelystad).

Co myślisz o tym artykule?
+1
3
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ