< Powrót
10
czerwca 2019
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
Gdański Ośrodek Sportu

Warunki sprzyjały załogom regat Marina Granaria Cup 2019

Gdański Ośrodek Sportu, przy współpracy z Pomorskim Związkiem Żeglarskim, już po raz trzynasty zaprosił żeglarzy do startu w dwudniowych regatach o Puchar Mariny Gdańsk – Marina Granaria Cup. Na wodach Zatoki Gdańskiej odbyły się trzy zaplanowane wyścigi rozgrywane w ramach Pucharu Polski i Pucharu Bałtyku Południowego.

Baza regat, przystań Marina Gdańsk, zapełniła się łódkami już w piątek 7 czerwca. Tam trwały ostatnie przygotowania przed dwudniowym pływaniem na wodach Zatoki Gdańskiej. GOS przygotował na sobotę i niedzielę łącznie trzy wyścigi w klasach: ORC, KWR oraz Open.

Pierwszego dnia warunki do pływania były znakomite i przede wszystkim urozmaicone –słabe i zmienne wiatry oraz mocniejsze podmuchy. 8 czerwca uczestnicy wystartowali w dwóch wyścigach – krótkim oraz dłuższym. Ten drugi rozegrany został na trasie od molo w Brzeźnie do molo w Sopocie. Mimo, że do zapowiadanego w prognozach załamania pogody nie doszło, pod koniec drugiego biegu powiało dość solidnie, co uczyniło rywalizację jeszcze ciekawszą.

Po południu załogi spłynęły do Mariny Gdańsk, gdzie czekał na nie wieczór żeglarski połączony z koncertem szantowym oraz biesiadą.

W niedzielę 9 czerwca ze względu na znacznie słabszy wiatr, komisja sędziowska zdecydowała o rozegraniu krótkiego wyścigu. Kapitanowie załóg chwalili mimo to warunki, w jakich przyszło im rywalizować podczas tych dwóch dni.

Jacht „Elessar”.
Fot. Gdański Ośrodek Sportu

W klasie ORC zwyciężyła załoga pływająca na jachcie „Elessar” pod dowództwem kpt. Marka Turkowskiego. Drugie miejsce zajęła ekipa „Good Speed” dowodzona przez kpt. Łukasza Trzcińskiego. Trzecie miejsce zajął „Duży Ptak” kapitana Krzysztofa Paula.

– To był pierwszy start „Elessara” w tym sezonie po dwuletniej przerwie i okazja do przetestowania łódki – podsumował uczestnictwo w regatach kapitan zwycięskiej załogi. – Mamy nowy takielunek, żagle oraz modyfikacje dna. Sprzęt się sprawdził, załoga również bardzo się spisała. Cieszymy się, że całe to przygotowanie przyniosło efekty. Dalej modyfikujemy łódkę, dalej trenujemy i chcemy się ścigać w kolejnych regatach. Naszym celem na ten sezon są sierpniowe mistrzostwa Polski w Gdańsku. Chcemy powalczyć o wszystko, o co możemy.

„Hadar”. Fot. Gdański Ośrodek Sportu

Klasę KWR wygrał kpt. Jerzy Brezdeń na jachcie „Hadar”. Drugą pozycję w klasyfikacji wywalczyła załoga „Eklera” z kapitanem Piotrem Kropidłowskim. Miejsce na podium uzupełniła ekipa z jachtu „Purga” dowodzona przez kpt. Kajetana Kilanowskiego.

– Nasza załoga z Jachtklubu Marynarki Wojennej Kotwica przypływa na tę wspaniałą imprezę co roku – mówi kpt. Jerzy Brezdeń. – Teraz pogoda szczególnie dopisała, więc bawiliśmy się bardzo dobrze. „Hadar” to czterdziestoletni jacht, ale jak widać jest w pełni formy i daje sobie radę z o wiele młodszymi. To również zasługa zgranej załogi. W tym sezonie przed nami jeszcze regaty dookoła Bornholmu o długości ok. 300 mil morskich z okazji setnej rocznicy utworzenia sportów morskich w wojsku polskim, a także regaty o Puchar Marynarki Wojennej. Sezon planujemy zakończyć w połowie października ostatnim startem w regatach cyklu Pucharu Kaprów.

„Dancing Queen”.
Fot. Gdański Ośrodek Sportu

Grupę Open wygrał kpt. Jerzy Matuszak na jachcie „Dancing Queen”. Kolejne miejsce na podium zajęła ekipa „Odyssei” pod dowództwem kpt. Piotra Ceynowy. Trzecie miejsce przypadło załodze łódki „Sarmata II” z kpt. Ireneuszem Górecznym.

Regaty Marina Granaria Cup były dobrym przetarciem dla załóg startujących w klasie ORC przed Morskimi Żeglarskimi Mistrzostwami Polski, które odbędą się w dniach 23-25 sierpnia. Ich organizatorem będzie Gdański Ośrodek Sportu, który wygrał konkurs na  ich przeprowadzenie ogłoszony przez Polski Związek Żeglarski.

Wyniki:
ORC
KWR
Open

PODZIEL SIĘ OPINIĄ