< Powrót
7
sierpnia 2018
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
mat. prasowe
wiatr i woda

Wiatr i Woda po raz 13. w Gdyni

Od 9 do 12 sierpnia, w Marinie Gdynia potrwają Targi Sportów Wodnych Wiatr i Woda na wodzie. Impreza, jak co roku, będzie okazją do obejrzenia najpiękniejszych jachtów i luksusowych łodzi motorowych, a także najszybszych skuterów oraz najnowocześniejszego sprzętu.

W Targach weźmie udział ok. 130 wystawców, w tym wystawiające się po raz pierwszy firmy: Yacht Covers, PHU Perfekt, Cirrus Aircraft, D-Boat, Trolling Boats oraz Decathlon. W gdyńskiej Marinie zobaczymy ponad 120 jednostek pływających, a w halach namiotowych ustawionych na nabrzeżu znajdziemy produkty firm oferujących akcesoria żeglarskie i motorowodne, sprzęt nawigacyjny, asekuracyjny i ratunkowy, odzież turystyczną i sportową. W Targach uczestniczyć będą również organizatorzy czarterów.

W tym roku organizatorzy szczególny nacisk położyli na promocję polskiej branży jachtów i łodzi na zagranicznych rynkach. Potencjał polskiego przemysłu jachtowego dokładnie poznawać będą uczestnicy Misji Study Tour – kontrahenci i dziennikarze z branży jachtów i łodzi z Federacji Rosyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Planowane są testy jednostek, spotkania biznesowe z przedstawicielami branży, konstruktorami i mistrzami sportów wodnych z Polski, a także konferencja prasowa „Siła i potencjał polskiej branży jachtowej. Elementy rządowego programu wsparcia branży na rynkach zagranicznych”.

Wizyta na targach to również okazja do spotkań ze znakomitymi żeglarzami. O żeglarstwie i swoich przygodach opowiadać będzie kapitan Krzysztof Baranowski, autor koncepcji i animator budowy żaglowców „Pogoria” i „Fryderyk Chopin”, twórca Szkoły pod Żaglami oraz autor wielu niezwykłych opowieści o przygodach na morzu. Redakcja „Żagli” zaprosi ponadto na spotkanie z Mariuszem Koperem i Hanną Leniec, którzy w załogowym rejsie jachtem „Katharsis II” opłynęli Antarktydę szlakiem wód przybrzeżnych. Z gośćmi Targów spotka się także Szymon Kuczyński, żeglarz samotnik, instruktor i popularyzator żeglarstwa, który niedawno wrócił z samotnego rejsu dookoła świata. Na stoisku stoczni Northman Szymon Kuczyński zaprezentuje swój jacht „Atlantic Puffin” (Maxus 22), którym dwukrotnie opłynął świat.

Podczas zbliżających się Targów Wiatr i Woda na wodzie, już po raz dziewiąty przyznana zostanie nagroda prezydenta miasta Gdyni w konkursie Gdynia YACHT Design. Konkurs powołano, by promować doskonałe wzornictwo w branży sportów wodnych. Jego idea wpisuje się w strategię Gdyni, która jest miastem innowacji, ciekawego wzornictwa i dobrze zaprojektowanej przestrzeni publicznej. Jury dokona wyboru najładniejszego jachtu żaglowego oraz jachtu motorowego, prezentowanego na Targach. W Jury zasiadają: Hanna Bakuła – malarka, scenograf, kostiumolog, felietonistka i autorka książek; Leszek Gonciarz – projektant i konstruktor jachtów, z zawodu architekt; Bartosz Piotrowski – doktor sztuki, projektant, główny designer PESA, Stanisław Iwiński (sekretarz jury) – żeglarz, specjalista w dziedzinie jachtów żaglowych i motorowych, szef działu motorowodnego miesięcznika „Żagle” oraz Jacek Oryl – dyrektor Targów Wiatr i Woda. Laureatów konkursu poznamy trzeciego dnia Targów.

Na Targach zostaną ponadto ogłoszone nominacje w konkursie „Jacht Roku w Polsce – Polish Yacht of the Year 2019” organizowanym przez redakcję Magazynu Sportów Wodnych „Żagle”.

Partnerem Strategicznym Targów jest Gdynia – Żeglarska Stolica Polski. Targi organizują spółki YACHT EXPO i Murator EXPO.

Program targów

Uroczyste otwarcie Targów odbędzie się w czwartek, 9 sierpnia o godzinie 13. Impreza będzie czynna codziennie w godzinach 11-18 z wyjątkiem niedzieli 12 sierpnia, kiedy zostanie zamknięta o godzinie 16.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ