< Powrót
19
czerwca 2018
Tekst:
JJC
Zdjęcie:
arch. „Katharsis II”
„Katharsis II”

Wokółantarktyczny rejs „Katharsis II” oficjalnym rekordem świata

Rada Dyrektorów Światowych Rekordów Guinnessa poinformowała o zatwierdzeniu nowego Rekordu Świata Guinnessa dla polskich żeglarzy na jachcie „Katharsis II” (klasa Oyster 72) w kategorii „pierwsze okrążenie Antarktydy jachtem żaglowym po wodach antarktycznych – na południe od 60 stopnia szerokości geograficznej południowej”. Tak szybko I blisko kontynentu w rejsie non stop, nie opłynął Antarktydy jeszcze nikt.

Rejs rozpoczął w Kapsztadzie 23 grudnia 2017 roku i trwał 102 dni i ok. 23 godziny, przy czym samo pełne okrążenie najzimniejszego kontynentu Ziemi zostało aktualnie oficjalnie zweryfikowane jako trwające: 72 dni i 6 godzin. Żegluga non stop została zakończona 6 kwietnia w Hobart, w australijskiej Tasmanii. Procedura dokładnej weryfikacji i zatwierdzania rekordu trwała do ubiegłego tygodnia. Niezależnie od danych pozycyjnych dostarczanych przez kapitana Mariusza Kopera, głównego organizatora rejsu i jednocześnie armatora jachtu „Katharsis II”, weryfikowano także tracking satelitarny firmy Yellow Brick a także specjalny wykres pozycjonowania jachtu prowadzony przez Światową Radę Żeglarskich Rekordów Prędkości (WSSRC), autoryzowaną przez Światową Federację Żeglarską (World Saling, poprzednia nazwa ISAF).

Antarktyczny rejs „Katharsis II” dookoła Antarktydy, non stop wzdłuż i na południe od 60° S” wyniósł łącznie 15853 mile morskie (29 360 km), a sama „Pętla Antarktyczna” to: 10 180 mil morskich (18 853 km). Okrążenie Antarktydy zostało zrealizowana w całości na południe od 62° szerokości  geograficznej południowej. Wyjątkowy wyczyn polskich żeglarzy został już oficjalnie odnotowany w ubiegłym miesiącu w światowym rejestrze osiągnięć żeglarskich WSSR (Certyfikat nr 54). Wyprawę dedykowano promocji profilaktyki walki z rakiem piersi u kobiet. Społeczny projekt Hanny Leniec „Badajmy Się Nie Dajmy Się” (BSNDS) adresowano do żeglarek oraz wszystkich młodych kobiet i ich rodzin. Kampanię prowadzono od grudnia 2016 roku we współpracy m.in. z Centrum Onkologii – Instytutem im. M. Skłodowskiej-Curie w Warszawie.  W trakcie rejsu prowadzono także badanie wód antarktycznych we współpracy z Instytutem Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie oraz w ramach światowego programu naukowego ARGO. Eksperymenty naukowe na pokładzie „Katharsis II” koordynował członek załogi profesor Piotr Kukliński.

Niezależnie od obecnego rekordu „Katharsis II”, w historii światowego żeglarstwa odnotowano także wcześniejsze, zweryfikowane opłynięcie Antarktydy jachtem żaglowym, ale po szerszym kręgu, znacznie dalej od kontynentu, to jest pomiędzy 45. i 60. równoleżnikiem południowym. 7 maja 2008, Rosjanin Fedor Konyukhov został pierwszym żeglarzem, który w trakcie „Antarctica Cup Racetrack” opłynął Antarktydę w rejsie z Albany do Albany (Australia) w łącznym czasie 102 dni, 1 godzina, 35 minut i 50 sekund. W ubiegłym roku – 25 lipca 2017, Australijka Lisa Blair została pierwszą kobietą, która żeglując trasą Konyukhova okrążyła Antarktydę w łącznym czasie 183 dni, 7 godzin, 21 minut i 38 sek. (w tym jeden postój).

Warunkiem uznania wszystkich powyższych rekordów była samodzielna żegluga wyłącznie pod żaglami i zgodnie z wymaganiami Światowej Rady Żeglarskich Rekordów Prędkości (WSSRC) w Anglii, jedynej organizacji autoryzowanej przez Światową Federację Żeglarską (World Saling, poprzednia nazwa ISAF) do weryfikacji rekordów i osiągnięć pod żaglami.

Planowane wręczenie Dyplomów Rekordu Świata i pamiątkowych medali GWR odbędzie się 23 czerwca, w Bydgoszczy, w trakcie 11ej edycji Bydgoskiego Festiwalu Wodnego „Ster Na Bydgoszcz 53N, 18E”. W trakcie spotkania w sobotę 23 czerwca po godzinie 14 w centrum hotelowo-konferencyjnym „Przystań Bydgoszcz”, ul. Tamka 2. Planowana jest specjalna prezentacja, w tym premiera unikalnych zdjęć i relacji wideo, przygotowana przez kapitana Mariusza Kopera oraz II oficer Hannę Leniec. Będzie to także pierwsze publiczne spotkanie w Polsce załogi „Katharsis II” po rekordowym rejsie dookoła Antarktydy.

Szczegółowy opis najnowszego Rekordu Świata Guinnessa dla polskich żeglarzy jest już dostępny na oficjalnym portalu Guinness World Records, a program spotkań załogi „Katharsis II” w Bydgoszczy dostępny jest na stronie projektu.

Komunikat GWR

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ