< Powrót
6
marca 2019
Tekst:
Dariusz Olejniczak
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
edukacji

Wiatr w żagle Pomorskiego Programu Edukacji Morskiej

6 marca w siedzibie Pomorskiego Związku Żeglarskiego spotkali się nauczyciele – animatorzy Pomorskiego Programu Edukacji Morskiej. Było to drugie robocze spotkanie pedagogów, na co dzień realizujących program w swoich placówkach na terenie całego województwa.

Spotkanie było okazją do przeglądu dotychczasowych działań zrealizowanych w ramach PEM, poznania programów przydatnych w pracy z dziećmi i przygotowywaniu zajęć oraz prezentacji dobrych praktyk wypracowanych przez placówki edukacyjne w ramach programu.

Do Pomorskiego Programu Edukacji Morskiej na rok szkolny 2018-2019 zgłosiło się 48 placówek z 12 powiatów województwa pomorskiego. Są to placówki z miejscowości: Wojanowo, Gdańsk, Gogolewo, Damnica, Kramarzyny, Gdynia, Zagórzyca, Słupsk Kołczygłowy, Wocławy, Brodnica Górna, Kartuzy, Sierakowice, Stara Kiszewa, Malbork, Łeba, Stegna, Kwidzyn, Kobylnica, Ustka, Objazda, Strzebielino, Częstkowo, Choczewo, Rumia, Wejherowo, Stare Polaszki.

Wśród zgłoszonych placówek jest 6 przedszkoli, 30 szkół podstawowych, 6 zespołów szkół (przedszkole-szkoła podstawowa i gimnazjum), 2 specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze, 4 szkoły ponadpodstawowe a także dom kultury.

Zajęcia prowadzone w przedszkolach i szkołach obejmowały różne grupy wiekowe i miały rozmaite formy – od najprostszych, jak np. zajęcia plastyczne (np. malowanie żaglowców), przez morskie bale karnawałowe, warsztaty nawigacyjne przygotowujące do udziału w konkursie Mistrz Nawigacji, warsztaty muzyczne (przy współpracy z Ligą Morską i Rzeczną), żeglarskie Mikołajki, po tradycyjne lekcje w klasach obejmujące zagadnienia związane z morzem i żeglarstwem.

– W gronie szkolnych animatorów Pomorskiego Programu Edukacji Morskiej spotkaliśmy się po raz drugi – mówi Iwona Poźniak, koordynatorka PEM w słupskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli. – Program realizowany jest od początku trwającego roku szkolnego i z każdym miesiącem nabiera wiatru w żagle. Dziś skupiliśmy się na tym, co już zostało zrobione, ale także na pokazaniu animatorom, jak mogą ułatwić sobie pracę przy wykorzystaniu internetowych narzędzi, które stworzyliśmy z myślą o nich. Dzieliliśmy się pomysłami na edukację morską realizowaną na lądzie, w klasach szkolnych, w przedszkolnych oddziałach. A nauczyciele mieli okazję opowiedzenia o projektach prowadzonych przy współpracy ze środowiskiem, w którym dzieci i placówki szkolne funkcjonują na co dzień. Na tej współpracy środowiskowej zależy nam bardzo, bo chcemy, alby edukacja morska była ważnym elementem edukacji o całym regionie, o Pomorzu.

Animatorzy spotkają się w tym roku szkolnym jeszcze raz, w maju. Odbędzie się wówczas także konferencja podsumowująca mijający rok szkolny i wszystko to, co udało się w ciągu pierwszego roku funkcjonowania PEM, zrobić.

Już dziś wiadomo, że kilka elementów programu należy zmodyfikować, by usprawnić jego działanie i ułatwić pracę nauczycielom – animatorom.

– Na pewno dopracowania wymaga system certyfikacji szkół uczestniczących w programie – zauważa Iwona Poźniak. – Tu wszystko jest już niemal gotowe, ale mamy kilka uwag zgłoszonych od nauczycieli, które chcemy wziąć pod uwagę. Poza tym musimy mocniej wesprzeć placówki edukacyjne przy prowadzeniu zajęć na wodzie. Niektóre szkoły czy przedszkola mają z tym spory kłopot, głównie organizacyjny. Nie bardzo wiedzą, jak się za to zabrać, z kim nawiązać współpracę. Po tym co dzisiaj usłyszeli i zobaczyli animatorzy z tych placówek, mam nadzieję, że będzie im łatwiej to zorganizować. W razie potrzeb mogą liczyć na wsparcie innych nauczycieli działających w programie.

Pomorski Program Edukacji Morskiej jest tak skonstruowany, żeby w każdej chwili mogli dołączyć do niego kolejni animatorzy i szkoły. Wszelkie informacje dostępne są na stronie Programu. Pomorski Związek Żeglarski aktywnie wspiera Pomorski Program Edukacji Morskiej, realizując od dawna działania edukacyjne skierowane do najmłodszych mieszkańców regionu.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0