< Powrót
5
czerwca 2023
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
Materiały prasowe WindWhisper Racing Team
Aarhus

„WindWhisper” pewnie wygrywa wyścig portowy w Aarhus

W drugim wyścigu portowym tegorocznego The Ocean Race załoga polskiego jachtu „WindWhisper” ponownie nie dała szans rywalom i z dużą przewagą prowadzi w klasie VO65. To doskonały prognostyk przed zbliżającym się pełnomorskim etapem z Aarhus do Hagi.

Bezchmurne niebo, pełne słońce i delikatna bryza – takie warunki towarzyszyły flocie klasy VO65 w niedzielę 4 czerwca w trakcie wyścigu portowego w duńskim Aarhus. Jego trasę wyznaczono na planie prostokąta, który trzeba było opłynąć dwukrotnie. Z wiatru o prędkości 5 węzłów na starcie najlepiej skorzystał Team Jajo, który zaliczył świetny początek. Płynąca tuż za Holendrami ekipa WindWhisper Racing Team jeszcze przed pierwszą boją zdołała jednak wyjść na prowadzenie. Jak się okazało, nie oddała go już do samej mety. – To był bezbłędny występ i wielkie zwycięstwo dla polskiego zespołu – na gorąco ocenili komentatorzy.

– Wspaniale było wrócić do ścigania – mówił szczęśliwy Pablo Arrarte, skipper polskiej załogi. – Wyścig był trudny. Wiedzieliśmy, że start będzie niezwykle istotny, ale poradziliśmy sobie i szybko zbudowaliśmy przewagę, którą udało nam się utrzymać. Chociaż w składzie naszej załogi nastąpiło kilka zmian, byłem pewien, że sobie poradzimy.

Wyścig miał szczególną wagę dla żeglarzy debiutujących w ekipie WindWhisper Racing Team. Jednym z nich była gdańszczanka Kinga Łoboda.

– Pełen emocji i wrażeń wyścig za nami – mówi Kinga Łoboda. – Chociaż prowadziliśmy od pierwszej boi, to cały czas czuliśmy na plecach oddech rywala – Teamu Jajo, który przez moment się do nas zbliżył. Dobre manewry pozwoliły nam jednak zachować bezpieczny dystans i zwyciężyć. Swój debiut oceniam bardzo pozytywnie, chociaż jest to zupełnie inne żeglarstwo niż to, do którego jestem przyzwyczajona. Zwycięstwo w In-Port Race to super doświadczenie, szczególnie, gdy przeżywasz je z takim teamem, jak nasz – który świetnie mnie przyjął i bardzo wspiera. Mam nadzieję, że wszystkie kolejne wyścigi będziemy kończyć w ten sam sposób.

Aarhus

Fot. Materiały prasowe WindWhisper Racing Team

Za zwycięstwo w Aarhus WindWhisper Racing Team zainkasował 6 punktów i tym samym podwoił swoją zdobycz w ogólnej klasyfikacji wyścigów portowych. Ich wyniki co prawda nie liczą się do klasyfikacji generalnej The Ocean Race VO65 Sprint Cup, jednak przy równej liczbie punktów między załogami mogą zdecydować o ostatecznej kolejności.

W wyścigu portowym na pokładzie polskiego jachtu żeglowali: Pablo Arrarte (skipper), Daryl Wislang, Gemma Jones, Aksel Magdahl (nawigator), Mateusz Gwóźdź, Kacper Gwóźdź, Kinga Łoboda, Szymon Cierzan, Arianne van de Loosdrecht, Marcin Sutkowski oraz Tomasz Piotrowski (reporter pokładowy).

Ostatecznie wyniki wyścigu portowego VO65 Sprint w Aarhus

 1. WindWhisper Racing Team (Polska) – 6 punktów
 2. Team JAJO (Niderlandy) – 5 punktów
 3. Viva México (Meksyk) – 4 punkty
 4. Trifork – Mirpuri Foundation Racing Team – (Dania) – 3 punkty
 5. Austrian Ocean Racing powered by Team Genova (Austria) – 2 punkty
 6. Ambersail 2 (Litwa) – nie startował

Tabela po dwóch z trzech wyścigach portowych

 1. WindWhisper Racing Team (Polska) – 12 punktów
 2. Team JAJO (Niderlandy) – 5 punktów
 3. Viva México (Meksyk) – 4 punkty
 4. Trifork – Mirpuri Foundation Racing Team – (Dania) – 3 punkty
 5. Austrian Ocean Racing powered by Team Genova (Austria) – 2 punkty
 6. Ambersail 2 (Litwa) – 0 punktów

Najbliższe dni załoga „WindWhisper” poświęci na intensywne treningi przed startem do kolejnego pełnomorskiego etapu The Ocean Race. Po zdecydowanym styczniowy zwycięstwie w pierwszym etapie z Alicante w Hiszpanii do Mindelo na Wyspach Zielonego Przylądka, jacht pływający pod polską banderą prowadzi także w klasyfikacji generalnej całego wyścigu. Etap na trasie Aarhus – Haga rozpocznie się 8 czerwca. Zmagania można śledzić na stronie: theoceanrace.com oraz na antenie kanału Eurosport.

Klasyfikacja generalna The Ocean Race VO65 Sprint Cup po pierwszym z trzech etapów

 1. WindWhisper Racing Team (Polska) – 6 punktów
 2. Team JAJO (Niderlandy) – 5 punktów
 3. Austrian Ocean Racing powered by Team Genova (Austria) – 4 punkty
 4. Viva México (Meksyk) – 2 punkty
 5. Trifork – Mirpuri Foundation Racing Team (Dania) – 0 punktów
 6. Ambersail 2 (Litwa) – wycofał się z regat

Strona teamu

Co myślisz o tym artykule?
+1
2
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
1

PODZIEL SIĘ OPINIĄ