< Powrót
2
sierpnia 2023
Tekst:
Adam Mauks
Zdjęcie:
Szymon Sikora
"WindWhisper 44" podczas tegorocznych Morskich Żeglarskich Mistrzostw Polski ORC załóg wieloosobowych.

„WindWhisper 44” wystartuje w mistrzostwach świata ORC

Już w poniedziałek 7 sierpnia w Kilonii rozpoczną się mistrzostwa świata ORC. Stawka będzie duża, bo w regatach weźmie udział ok. 120 jachtów. Wśród nich polski „WindWhisper 44”.

Na mistrzostwa w Kilonii zgłosiły się trzy polskie jachty – „Hedaa”, „Konsal” i „WindWhisper 44” – ale ostatecznie w zmaganiach weźmie udział tylko ostatni z nich. Skipperem będzie Marcin Sutkowski, a jego jacht będzie rywalizował w grupie B. Na mistrzostwach ekipa ma szansę kontynuować pasmo dobrych wyników – „WindWhisper 44” zdobył w maju brązowy medal mistrzostw Europy ORC na Malcie, a w połowie lipca złoty medal w Morskich Żeglarskich Mistrzostwach Polski ORC załóg wieloosobowych.

Mistrzostwa świata ORC zapowiadają się bardzo atrakcyjnie, a ich organizatorzy cieszą się z wysokiej frekwencji.

– Jesteśmy więcej niż zadowoleni z jakości i ilości – mówi na oficjalnej stronie mistrzostw dyrektor zawodów Eckhard von der Mosel, który wcześniej organizował i kierował już mistrzostwami świata ORC w 2014 roku, także w Kilonii.

Jak informuje von der Mosel, swój przyjazd potwierdzili wszyscy aktualni mistrzowie świata, a także medaliści mistrzostw świata 2021 oraz mistrzowie Europy z 2022 i 2023 roku. W sumie w Kilonii ma wystartować ok. 120 jachtów z 13 krajów. Wszystkie będą rywalizować o trzy tytuły mistrza świata w grupie A (CDL 16.400-11.690), B (CDL 11.690-9.860) i C (CDL 9.860-8.320).

W tym roku organizatorzy spodziewają się najszybszych regat mistrzowskich ORC. To efekt wykorzystywania w łodziach coraz nowszych materiałów i technologii. Jak twierdzą eksperci, jachty stają się z roku na rok coraz szybsze.

Rok temu w mistrzostwach świata ORC rozgrywanych w Porto Cervo na Sardynii wystartowało 65 jachtów. Zwycięzcą w grupie A został chiński jacht „Beau Geste”. Drugą lokatę zajęli Argentyńczycy z „From Now On”, a trzecią Włosi na „Milu’ III”. Ta ostatnia załoga była też najlepsza we flocie korynckiej skupiającej załogi amatorskie. W grupie B triumfowali Rumuni na jachcie „Essentia44” (obecnie pływający pod polską banderą jako „WindWhisper 44”). Wyprzedzili włoską załogę na „Meli” i estońską na „Katariinie II”. We flocie korynckiej najlepszy był zaś „Sideracordis” z Włoch. W grupie C pierwsze miejsce zajęli Estończycy na „Suger 3”, a kolejne dwa Włosi – odpowiednio na jachtach „Scugnizza” i „To Be”. We flocie korynckiej najlepsza była włoska jednostka „Lady Day 998”.

Mistrzostwa świata ORC w Kilonii zaczną się w poniedziałek, 7 sierpnia, a zakończą w sobotę, 12 sierpnia 2023 roku. Regaty będzie można śledzić na żywo.

Oficjalna strona mistrzostw świata ORC 2023

Co myślisz o tym artykule?
+1
3
+1
1
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
1

PODZIEL SIĘ OPINIĄ