
Władysław Wagner będzie miał w Gdyni ulicę swojego imienia!
Jeden z najsłynniejszych polskich żeglarzy ponownie został upamiętniony w Gdyni. 27 stycznia Rada Miasta podjęła uchwałę w sprawie nadania jednej z ulic imienia Władysława Wagnera.
8 lipca 1932 roku Władysław Wagner rzucił cumy jachtu „Zjawa”, rozpoczynając w Gdyni pierwszy wokółziemski rejs w historii polskiego żeglarstwa. Jego włóczęga trwała prawie 7 lat, dwukrotnie zmieniał jachty. Wyprawę zakończył 2 września 1939 roku w Wielkiej Brytanii, kiedy w naszym kraju trwały już działania wojenne. Po II wojnie światowej został na emigracji.
Władysław Wagner w Gdyni mieszkał od 1927 roku. Tam uczęszczał do gimnazjum miejskiego i rozpoczął przygodę z żeglarstwem – należał do morskiej drużyny harcerskiej im. Jana III Sobieskiego i ukończył kurs żeglarski. Po wojnie nie wrócił do Polski, ale jego prochy spoczęły w rodzinnym grobie na Cmentarzu Witomińskim.
Mimo upływu lat gdynianie nie zapominają o swoim bohaterze – w lipcu 2013 roku obchodzony był Rok Wagnera, podczas którego w marinie odsłonięto pamiątkowy kamień. 27 stycznia 2021 roku Rada Miasta Gdyni podjęła zaś uchwałę w sprawie zmiany nazwy części ulicy Chwarznieńskiej na Władysława Wagnera.
Jest to kolejna ulica w dzielnicy Chwarzno, która upamiętnia wielkich ludzi morza. W ten sposób uhonorowani zostali także m.in. Mamert Stankiewicz, Leonid Teliga, Kazimierz Jurkiewicz i Mariusz Zaruski.
W uwiecznienie pierwszego Polaka, który opłynął świat pod żaglami zaangażowane są też Pomorski Związek Żeglarski i Polski Związek Żeglarski. We wrześniu 2012 roku w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni odsłonięta została tablica Władysława Wagnera, a w 2019 roku staraniem Bractwa Wybrzeża – Mesy Kaprów Polskich i PZŻ żeglarz został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Ponadto polonijni żeglarze organizują na Karaibach zloty Wagner Sailing Rally.
PODZIEL SIĘ OPINIĄ