< Powrót
21
lutego 2018
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
zbiory Mabel Wagner
Władysław Wagner
Luty/marzec 1939. Rejs dla przyjaciół w okolicy Port Said.

Władysław Wagner wraca w Miniaturach

Kilka pokoleń Polaków wychowało się na Miniaturach Morskich, dzięki którym przeżywało rejsy Leonida Teligi, Krzysztofa Baranowskiego i wielu innych. Do tej tradycji chce nawiązać wydawca – żeglarz Andrzej Kowalczyk. Właśnie ukazał się pierwszy zeszyt Miniatur Żeglarskich – „Rejs Władysława Wagnera”.

Wydana w grudniu 2017 roku publikacja, która otwiera nowy cykl Miniatur, napisana została przez polonijnego żeglarza, zaangażowanego w organizację zlotów Wagner Sailing Rally i w powstanie „Zarysu Historii Polonijnego Żeglarstwa”, Zbigniewa Turkiewicza z Kanady. Pomysłodawcą i wydawcą serii jest mieszkający we Francji Andrzej Kowalczyk.

Władysław Wagner„Rejs Władysława Wagnera” to niewielka, licząca tylko 68 stron, książka. Opowiada o słynnej wyprawie gdyńskiego harcerza Władysława Wagnera – pierwszego Polaka, który opłynął świat jachtem. Zbigniew Turkiewicz podzielił ją na sześć rozdziałów – o kolejnych etapach wyprawy. Pisze o rejsie na pierwszej „Zjawie”, kupnie w Panamie „Zjawy II” i jej zniszczeniu, budowie „Zjawy III” i pokonaniu Pacyfiku, pobycie w Australii, przepłynięciu Oceanu Indyjskiego i zakończeniu przygody w 1939 roku. Autor wplótł w publikację cytaty z książki Władysława Wagnera „By the Sun and Stars” – przemyślenia i emocje towarzyszące żeglarzowi podczas rejsu. Dodał również sporo zdjęć ze zbiorów rodziny Wagnerów, w części mało znanych.

W książce brakuje skróconego biogramu Władysława Wagnera. Wprawdzie w posłowiu znalazło się kilka informacji o jego późniejszych losach, ale czytelnik nie dowiaduje się, kiedy się urodził i czy po 1939 roku wciąż żeglował. Niektórym mogą przeszkadzać mankamenty edytorskie broszury, ale mamy nadzieję, że w kolejnych wydaniach będzie lepiej.

„Rejs Władysława Wagnera” Zbigniewa Turkiewicza z pewnością wypełnia lukę na rynku, na którym niewiele jest tanich i krótkich opracowań dotyczących najważniejszych rejsów polskiego żeglarstwa. Duże gratulacje należy złożyć Andrzejowi Kowalczykowi, który zdecydował się na jej wydanie i zapoczątkowanie nowej serii Miniatur Żeglarskich. Warto trzymać kciuki za powodzenie tej inicjatywy.

Na portalu Allegro, bezpośrednio u wydawcy, książkę można kupić już za 10 zł (19,80 z przesyłką).

Co myślisz o tym artykule?
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ