< Powrót
15
grudnia 2019
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Jędrzej Szerle
Włodzimierz Kuchta

Włodzimierz Kuchta odszedł na wieczną wachtę

W piątek 13 grudnia w wieku 91 lat zmarł Włodzimierz Kuchta, żeglarz z Jachtklubu Stoczni Gdańskiej i zasłużony konstruktor, który współtworzył m.in. jachty serii J-140 i J-80.

Włodzimierz Kuchta urodził się 28 kwietnia 1928 roku w Łodzi, gdzie mieszkał do 1947 roku. Następnie przyjechał do Gdańska do Technikum Budowy Okrętów „Conradinum”. Edukację kontynuował na Politechnice Gdańskiej w wieczorowej szkole inżynierskiej, którą ukończył w 1955 roku. Pracował m.in. w Centralnym Biurze Konstrukcji Okrętowych, Biurze Projektowym Stoczni Gdańskiej oraz w firmie Zygmunta Chorenia „Choreń Design & Consulting”.

Włodzimierz Kuchta żeglował od 1948 roku – początkowo w Harcerskim Ośrodku Morskim w Gdańsku i Yacht Klubie Polski Gdynia, a następnie w sekcji żeglarskiej „Stal” przy Stoczni Gdańskiej, późniejszym Jachtklubie Stoczni Gdańskiej.

W 1954 roku, razem z innymi inżynierami, a jednocześnie żeglarzami z Jachtklubu Stoczni Gdańskiej – Henrykiem Kujawą, Józefem Szymańdą i Romanem Borawskim – zaprojektował dwa typy stalowych jachtów pełnomorskich – J-140, a później J-80. Brał udział również w pracach nad żaglowcami „Pogoria” i „Dar Młodzieży”. Więcej o Włodzimierzu Kuchcie przeczytać można więcej w Słowniku Biograficznym Żeglarzy Pomorskich.

Włodzimierz Kuchta zmarł w 13 grudnia 2019 roku.

Najszczersze kondolencje rodzinie i bliskim Zmarłego składa Zarząd i pracownicy Pomorskiego Związku Żeglarskiego.

Msza św. żałobna zostanie odprawiona w czwartek 19 grudnia o godz. 11 w kościele św. Piotra i Pawła w Gdańsku przy ul. Żabi Kruk 3. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się o godz. 12 w kościele św. Ignacego Loyoli w Gdańsku przy ul. Brzegi 49, skąd kondukt żałobny przejedzie na cmentarz Salwator Nowy, przy ul. Cmentarnej 2.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ