< Powrót
11
kwietnia 2018
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Jędrzej Szerle
Włodzimierz Kuchta

Słownik Biograficzny Żeglarzy Pomorskich – Włodzimierz Kuchta

Choć ma patent kapitana to nigdy nie miał okazji popłynąć w wielki rejs. Ale Włodzimierz Kuchta jest współtwórcą jachtów serii J-140 i J-80, którymi polscy żeglarze dopłynęli do niemal każdego zakątka świata.

Włodzimierz Kuchta urodził się 28 kwietnia 1928 roku w Łodzi. Jego rodzicami byli Władysław, kierowca samochodowy oraz Antonina, która pracowała jako tkaczka. Podczas II wojny światowej, po ukończeniu edukacji w piątej klasie szkoły podstawowej, Włodzimierz Kuchta pracował w Łodzi w odlewni żeliwa i przy kopaniu okopów niedaleko Włocławka. Po wojnie kontynuował edukację – ukończył szkołę podstawową i gimnazjum, a w 1947 roku przyjechał do Gdańska do Technikum Budowy Okrętów „Conradinum”. Jak sam przyznaje, decyzja o związaniu się z budownictwem okrętowym była spontaniczna, ponieważ wcześniej nie miał żadnych kontaktów z tą branżą, a rodzice chcieli, żeby został włókniarzem.

W 1950 roku Włodzimierz Kuchta uzyskał dyplom technika budowy okrętów i rozpoczął pracę w Centralnym Biurze Konstrukcji Okrętowych. Rok później kontynuował edukację na Politechnice Gdańskiej w wieczorowej szkole inżynierskiej. Ukończył ją w 1955 roku z tytułem inżyniera. W CBKO pracował przez dziewiętnaście lat, a od 1971 roku był zatrudniony w Biurze Projektowym Stoczni Gdańskiej. Po przemianach po 1989 roku rozpoczął pracę w firmie Zygmunta Chorenia „Choreń Design & Consulting”, w której spędził około dziesięciu lat.

W 1954 roku, razem z innymi inżynierami, a jednocześnie żeglarzami z Jacht Klubu Stoczni Gdańskiej – Henrykiem Kujawą, Józefem Szymańdą i Romanem Borawskim – wszedł do zespołu, który zaprojektował dwa typy stalowych jachtów pełnomorskich – J-140 (m.in. „Otago” i „Śmiały”), a później J-80 (m.in. „Freya” i „Alf”). Włodzimierz Kuchta pomagał również Wojciechowi Orszulokowi w tworzeniu dokumentacji konstrukcyjnej jachtu „Kismet” oraz brał udział w projektowaniu żaglowców „Pogoria” i „Dar Młodzieży”. Zaprojektował także dla siebie jacht balastowo-mieczowy „Gaya”.

Włodzimierz Kuchta z żeglarstwem zetknął się w 1948 roku, podczas nauki w „Conradinum”. Początkowo należał do Harcerskiego Ośrodka Morskiego w Gdańsku, a następnie do Yacht Klubu Polski Gdynia. Na początku lat 50. związał się sekcją żeglarską „Stal” przy Stoczni Gdańskiej, późniejszym Jacht Klubem Stoczni Gdańskiej, w której czynnie działał do 1991 roku. Pełnił w nim przez wiele lat funkcję wicekomandora ds. organizacyjnych. Działał również w Polskim Związku Żeglarskim – był Inspektorem Nadzoru Technicznego. W 1963 roku zdobył patent jachtowego kapitana żeglugi wielkiej.

Jako żeglarz Włodzimierz Kuchta pływał tylko na Bałtyku. Nie udało mu się wziąć udziału w wokółziemskich regatach Whitbread Round the World Race na „Otago” w latach 1973-1974, ponieważ przez dziewięć miesięcy, na przełomie 1972 i 1973 roku, pływał jako inżynier gwarancyjny na norweskim statku zbudowanym w Stoczni Gdańskiej.

Za swoją działalność został uhonorowany m.in. srebrną odznaką „Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej” i honorową odznaką „Zasłużonego działacza żeglarstwa polskiego”.

Słownik Biograficzny Żeglarzy Pomorskich jest projektem realizowanym od 2014 roku przez Pomorski Związek Żeglarski. Ma on na celu zbieranie informacji i tworzenie biogramów najbardziej zasłużonych żeglarzy. Do tej pory opracowano blisko 20 haseł.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ