< Powrót
23
lipca 2020
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Wikipedia
Henryka Jaskuły 2023

Wokółziemski rejs solo non stop Henryka Jaskuły bez tajemnic

Nieznane wydarzenia z rejsu, codzienność samotnej żeglugi i prywatne przemyślenia kapitana – to wszystko znaleźć można w „Dzienniku osobistym z rejsu solo non stop dookoła świata 1979-1980 jachtem >>Dar Przemyśla<<” Henryka Jaskuły.

Pierwszy w Polsce i trzeci na świecie samotny, wokółziemski rejs bez zawijania do portu i bez asysty z zewnątrz Henryka Jaskuły jest jednym z najważniejszych żeglarskich osiągnięć w naszym kraju. W 1983 roku ukazała się książka przemyskiego żeglarza „Non stop dookoła świata”. W tym roku, po 40 latach od zakończenia rejsu, wydany został dziennik, który kapitan prowadził płynąc „Darem Przemyśla”.

Henryka Jaskuły„Dziennik osobisty z rejsu solo non stop dookoła świata 1979-1980 jachtem >>Dar Przemyśla<<” to skrupulatnie, codziennie prowadzony zapis wyprawy. Henryk Jaskuła tworzył go dla siebie i nie planował, że kiedykolwiek trafi do czytelników. „Rejs to nie gadanie o rejsie po rejsie. Rejs to pokazanie każdej godziny rejsu, każdego dnia i każdej nocy, każdego wiatru i każdego stawiania i zrzucenia żagli” – napisał żeglarz we wstępie. I dziennik pokazuje wokółziemską wyprawę taką, jaka była w rzeczywistości.

Henryk Jaskuła opisuje w nim nie tylko techniczne szczegóły rejsu – pogodę, obrany kurs czy czynności wykonywane na pokładzie – ale też swoje przemyślenia i odczucia. Informuje o niewyspaniu, bólach, dolegliwościach i snach. Dzieli się stresem, który wywołuje zamieszanie związane ze zbliżającym się powitaniem w Gdyni, a nawet wspomina pierwszą dziewczynę – Carmen. Dziennik ma też fragmenty – z dzisiejszego punktu widzenia kontrowersyjne – w których żeglarz przyznaje się do picia alkoholu na pokładzie i opisuje tego konsekwencje.

„Dziennik osobisty” zmarłego w tym roku Henryka Jaskuły można uznać za symboliczne zamknięcie historii jednego z najważniejszych polskich rejsów. Dlatego jest to lektura obowiązkowa dla wszystkich miłośników samotnego żeglowania.

Książka „Dziennik osobisty z rejsu solo non stop dookoła świata 1979-1980 jachtem >>Dar Przemyśla<<” liczy 410, została wydana przez Polski Ośrodek Wydawniczy 2020. Można ją kupić na Allegro lub bezpośrednio kontaktując się z wydawcą – Andrzejem Kowalczykiem: an.ko@hotmail.fr.

Co myślisz o tym artykule?
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ