< Powrót
24
listopada 2023
Tekst:
Tomasz Falba
Zdjęcie:
Marek Sarba
Fragment obrazu z okładki książki "Wolność solą znaczona".

Wolność solą znaczona

Nieżyjący już dr Ryszard Leszczyński był jednym z najlepszych znawców dziejów polskiej marynarki handlowej (PMH). Wydana pośmiertnie książka „Wolność solą znaczona” jest tego najlepszym przykładem.

Każdy kto chciałby pisać o historii PMH a w szczególności katastrof statków musi, wcześniej czy później, zetknąć się z pracami Ryszarda Leszczyńskiego. Jest on bowiem autorem pomnikowych niemalże publikacji: „Tragedii rybackiego morza”, „Ginących frachtowców” i „Katastrof i wypadków morskich floty pomocniczej PMH (1926-2016)”.

Nie ma żadnych wątpliwości, że do listy tej dołączy również „Wolność solą znaczona”. To praca ukazująca historie polskich marynarzy i rybaków, którzy uciekli z Polski Ludowej, wybierając wolność.

Jak zwykle w książkach Leszczyńskiego są one oparte na znakomitych źródłach w tym dokumentach przechowywanych w Instytucie Pamięci Narodowej. Widać, że przy pisaniu tej pracy autor wykonał wręcz tytaniczną pracę. Wiele z dokumentów, zdjęć i faktów zaprezentowanych przez Leszczyńskiego po raz pierwszy ujrzało światło dzienne.

Przy okazji koniecznie trzeba zauważyć i podkreślić pracę wykonaną przez wydawcę, dla którego przygotowanie książki po śmierci jej autora zwykle nie jest łatwe. Poradził sobie bez zarzutu.

Warto zaznaczyć, że książka ukazała się ze wsparciem Pomorskiego Związku Żeglarskiego.

„Wolność solą znaczona. Morskie drogi do wolności polskich marynarzy 1945-1989”, Ryszard Leszczyński, Fundacja Promocji Przemysłu Okrętowego i Gospodarki Morskiej, str. 818 (www.oficynamorska.pl), seria Księgi Floty Ojczystej, tom 82

Co myślisz o tym artykule?
+1
2
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ