< Powrót
2
października 2020
Tekst:
mat. prasowe, dol
Zdjęcie:
arch. JKM „Gryf” Gdynia
proporzec
Leonid Teliga podczas rejsu dookoła świata.

Wraca harcerskie współzawodnictwo o Proporzec Leonida Teligi

4 października 1969 roku Leonid Teliga przekazał naczelnikowi Związku Harcerstwa Polskiego proporzec Zastępu Niedźwiedzi, który towarzyszył mu w rejsie dookoła świata. W rocznicę tego wydarzenia, 4 października o godz. 16, Wydział Wychowania Wodnego Głównej Kwatery ZHP, po wieloletniej przerwie, wznowi Współzawodnictwo Drużyn Wodnych o Proporzec Leonida Teligi.

„Chcemy, aby w tym dniu swą gotowość do przystąpienia do współzawodnictwa zameldowały naczelniczce ZHP wszystkie środowiska wodne, które rozważają w nim udział. Meldunek mogą złożyć drużyny wodne, szczepy, kluby, zespoły pilota – wszyscy, którzy będą brać udział, organizować, kibicować i wspierać drużyny we współzawodnictwie” – piszą w specjalnym komunikacie harcerze.

Celem zapoczątkowanej w 1970 r., a zawieszonej w roku 2000, akcji była mobilizacja do szkolenia żeglarskiego, inspirowanie samodzielnych drużyn ZHP do żeglarskiego wyczynu oraz stałe podnoszenie jakości specjalizacji żeglarskiej jako tradycyjnej drogi programowej w harcerstwie wodnym.

Od lat 80. współzawodnictwo miało charakter dwuetapowy – pierwszy polegał na przedstawieniu dorobku drużyny w danym roku oraz wizytacji i oceny pilota chorągwi. Drugi to bezpośrednia konfrontacja najlepszych drużyn pierwszego etapu w turnieju sprawnościowym rozegranym w czasie wspólnej imprezy drużyn wodnych.

Teraz akcja wraca. Niemniej, ponieważ rok 2020 jest nietypowy, także meldunek będzie składany w nietradycyjny sposób – podczas połączenia online za pomocą aplikacji Teams. Organizatorzy chcą, by jak najwięcej meldunków zostało złożonych ze stanic, akwenów wodnych, harcówek lub miejsc poświęconych słynnemu żeglarzowi (pomniki Teligi, ulice jego imienia, szkoły, którym patronuje itp.).

Forma meldunku jest dowolna, niemniej jego długość nie powinna przekroczyć 3-4 minut. W tym czasie powinny zostać przekazane informacje o środowisku – skąd są harcerze, gdzie działają… Warunkiem przyjęcia meldunku jest zadeklarowanie gotowości udziału, wspierania lub kibicowania uczestnikom Współzawodnictwa Drużyn Wodnych o trofeum przechodnie – Proporzec Leonida Teligi.

Współzawodnictwo będzie trwać cały rok. Najlepsze drużyny wyłonione w chorągwiach, przystąpią do finału, który zaplanowano w terminie 8-10 października 2021 w OSW ZHP Perkoz.

Zwycięska drużyna będzie miała prawo do przechowywania i eksponowania nagrody, noszenia błękitnej wstęgi na drzewcu proporca lub sztandaru drużyny, podnoszenia proporczyka z głową niedźwiedzia podczas rejsów i spotkań drużyny. Jej nazwa zostanie wygrawerowana na tabliczce umieszczanej na trofeum. Ma ono formę modelu jachtu „Opty”, na którym Leonid Teliga opłynął świat. Główny żagiel modelu stanowi proporzec Zastępu Niedźwiedzi z Grodziska Mazowieckiego. Leonid Teliga był w nim zastępowym. Proporzec towarzyszył żeglarzowi w jego wyprawie.

Środowiska harcerskie, które chcą wziąć udział w spotkaniu 4 października i zameldować naczelniczce ZHP gotowość do współzawodnictwa, bądź wspierania innych drużyn, proszone są o wypełnienie formularza zgłoszenia. Na adres wskazany w formularzu zostanie wysłany szczegółowy harmonogram zbiórki oraz zaproszenie na spotkanie w aplikacji Teams.

Zdobywcy Proporca Leonida Teligi

1970 – 1 WDH z Malborka
1971 – 89 ŻDH z Gdyni
1972 – 89 ŻDH z Gdyni
1973 – 1 HDŻ z Pułtuska
1974 – 1 HDŻ z Pułtuska
1975 – 1 HDW z Karolewa k. Ketrzyna
1976 – 36 HDW im. Załogi ORP Orzeł z Tarnowa
1977 – 48 HDŻ z Kalisza Pomorskiego
1978 – 36 HDW im. Załogi ORP Orzeł z Tarnowa
1979 – 6 WDH im. Z. Przybyszewskiego z Rybnika
1980 – 2 WrŻHD im. J. Jakóbkiewicza z Wrocławia
1981-82 – konkurs zawieszony
1983 – 96 HDW z Tych
1984-86 – konkurs zawieszony
1987 – 6 WDH im. Z. Przybyszewskiego z Rybnika
1988-1999 – brak danych
2000 – 6 WDH im. Z. Przybyszewskiego z Rybnika

PODZIEL SIĘ OPINIĄ