< Powrót
23
kwietnia 2017
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Jędrzej Szerle
Nowy Zarząd PZŻ.

Wybory w PZŻ – podsumowanie

W niedzielę 23 kwietnia w Warszawie odbył się XLIX Sprawozdawczo-Wyborczy Sejmik Polskiego Związku Żeglarskiego. Delegaci wybrali nowe władze na kadencję 2017-2021. Na czele Zarządu stanął Tomasz Chamera.

XLIX Sejmik Polskiego Związku Żeglarskiego zgromadził dotychczasowe władze, 93 z 98 delegatów, zaproszonych gości oraz przyjaciół żeglarstwa. W sali konferencyjnej Centrum Olimpijskiego w Warszawie zebrało się w sumie ponad 150 osób.

Po uroczystym rozpoczęciu i spełnieniu formalności – wybraniu Prezydium i członków komisji mandatowo-wyborczej, skrutacyjnej oraz wniosków i uchwał – rozpoczęły się pierwsze sejmikowe emocje, czyli sprawozdanie z działalności Polskiego Związku Żeglarskiego za 2016 rok. Prezes Wiesław Kaczmarek w przeszło półtoragodzinnym wystąpieniu podsumował wszystkie najważniejsze elementy działalności Związku nie tylko w ubiegłym roku, ale również podczas całej kończącej się kadencji. Nie brakowało trudnych tematów, jak przyszłość E-PZŻ i sytuacja Nowej Mariny Gdynia. Odchodzący Zarząd nie miał jednak problemu z otrzymaniem absolutorium.

Tuż przed godziną czternastą rozpoczęła się najważniejsza część niedzielnego spotkania – wybór prezesa Polskiego Związku Żeglarskiego. Zgłoszono dwóch kandydatów – Tomasza Chamerę, dotychczasowego wiceprezesa ds. sportu i Wiesława Kaczmarka, który ubiegał się o kolejną reelekcję. W głosowaniu Tomasz Chamera otrzymał poparcie 56 delegatów, 20 więcej niż jego konkurent, i został nowym prezesem PZŻ.

Po przerwie na lunch delegaci przystąpili do wyboru pozostałych członków Zarządu oraz Komisji Rewizyjnej, Sądu Koleżeńskiego i Komisji Statutowej. Decyzją przedstawicieli środowiska żeglarskiego Bogusław Witkowski został wiceprezesem ds. morskich, Mateusz Kusznierewicz wiceprezesem ds. sportu, Katarzyna Domańska wiceprezesem ds. szkolenia, a Jarosław Bazylko wiceprezesem ds. śródlądowych. Na stanowisku sekretarza generalnego pozostał Zbigniew Stosio, a skarbnikiem wybrano Jacka Pietraszkiewicza. Pozostałe osiem miejsc w Zarządzie zajęli: Tomasz Adamczyk, Marian Krupa, Zbigniew Jagniątkowski, Wiktor Wróblewski, Ryszard Błacha, Sebastian Wójcikowski, Radosław Śląski i Janusz Marek Taber.

W Komisji Rewizyjnej zasiedli: Adam Szkaradek, Andrzej Borowy, Stanisław Kalinowski, Maciej Leśny, Zbigniew Kosiorowski, Jarosław Kukliński i Piotr Dwórznik. Nowymi członkami Sądu Związkowego zostali: Andrzej Pacanowski, Sławomir Kaczmarek, Marian Piecha, Borysław Szlanta, Andrzej Zapart, Zbigniew Studziński, Andrzej Weber, Jan Wątrobiński i Krzysztof Kranciszewski. Na końcu delegaci wybrali Komisję Statutową – Jakuba Derech-Krzyckiego, Leszka Kacprzyka, Maksymiliana Paśko, Tomasza Przeciechowskiego i Andrzeja Mielickiego.

Ostatnie minuty przeznaczone zostały na rozpatrywanie wolnych wniosków i przyjmowanie uchwał. Sejmik tradycyjnie był okazją do upamiętnienia zmarłych żeglarzy oraz wręczenia żeglarskich wyróżnień. Decyzją delegatów godność członka honorowego Polskiego Związku Żeglarskiego otrzymali: Zbigniew Stosio, sekretarz generalny Związku oraz Zbigniew Zalewski, prezes Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego.

O 18.53, po blisko dziewięciu godzinach podsumowań, dyskusji, sporów i wyborów, XLIX Sprawozdawczo-Wyborczy Sejmik Polskiego Związku Żeglarskiego dobiegł końca.

Tuż po zakończeniu obrad odbyło się pierwsze zebranie nowych władz PZŻ, które ustaliły, że pierwsze posiedzenie Zarządu odbędzie się w piątek 28 kwietnia.

Nasz portal był jedynym medium żeglarskim, które na bieżąco relacjonowało przebieg Sejmiku. 

Sejmik Sprawozdawczo-Wyborczy PZŻ – relacja minuta po minucie

Tomasz Chamera, nowy prezes Polskiego Związku Żeglarskiego

– Jak się czuje nowy prezes PZŻ?

– Zmęczony, ale dumny z tego, że tak zacne grono delegatów zaufało mi i powierzyło mi rolę lidera polskiego żeglarstwa. Oczywiście dołożę wszelkich starań, żeby tego zaufania nie zawieźć, a wręcz przeciwnie – będę chciał wszystkie plany zrealizować.

– Kto będzie panu w tym pomagał?

– Mamy ciekawy skład Zarządu, mieszankę rutyny z młodością. Przed nami duże wyzwania, ale wierzę, że grupa osób, które będą mnie wspomagały i ze mną współpracowały, pomogą zrealizować to, na co wszyscy liczymy. Jest to przede wszystkim pomoc Okręgowym Związkom Żeglarskim, stowarzyszeniom klas, klubom żeglarskim i żeglarzom. Chcemy spowodować, by polscy żeglarze byli dumni, że są członkami PZŻ, upowszechnić żeglarstwo w różnych formach i dążyć do tego, żeby stawać się instytucją o europejskich ambicjach.

Więcej o nowym prezesie i jego programie znaleźć można na stronie: www.tomaszchamera.org.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ