< Powrót
12
lipca 2022
Tekst:
Ilona Miluszewska
Zdjęcie:
Nck_gsl/pixabay
Bałtyku
Heringsdorf na wyspie Uznam.

Wybrzeże Morza Bałtyckiego, którego (być może) nie znacie

To pozycja dla poszukiwaczy przygód. Ale też dla kochających plażowanie. Bogato ilustrowana, pięknie wydana. I ciężka. „Dookoła Bałtyku” pod redakcją Agnieszki Franus poprowadzi czytelnika przez osiem państw leżących nad Bałtykiem, prezentując to, co mają najlepszego do zaoferowania.

Kiedy myślimy Bałtyk – widzimy plaże od Świnoujścia po Piaski. Ale czy znamy wszystkie miejsca, które znajdują się pomiędzy nimi? A przecież Bałtyk to nie tylko Polska. A gdyby pojechać też poza nasze granice?

Za prostym w istocie, choć wyrafinowanym pomysłem na przewodnik z prezentacją – jak w podtytule książki: 100 pomysłów na przygodę życia – stoi redaktor naczelna „National Geographic” Agnieszka Franus. Zebrała teksty kilkunastu dziennikarzy i podróżników, którzy opowiedzieli o swoich bałtyckich wyprawach.

Mamy tu Polskę, Litwę, Łotwę, Estonię, Finlandię, Szwecję, Danię i Niemcy. Brakuje Rosji, i jej znaczących portów, choćby Primorska czy Petersburga… Zważywszy obecną sytuację, ten brak jednak nie dziwi.

Reportaże dokumentują jakiś moment z życia autora, pokazując historię, koloryt, architekturę, kuchnię. Aż się chce zobaczyć na żywo omawiane miejsca.

Na początek Szczecin, który przecież nie leży nad morzem. Jest polska Amazonia i plaże. Coś niecoś o fokach, coś o śledziu. Oczywiście Trójmiasto i opowieść o „Ptasim Raju” (kto nie był – koniecznie). Znajdziecie tu też odpowiedź na pytanie czym zachwycił się Tomasz Mann, gdzie leży raj w pigułce i poznacie bliżej rowerowe miasto. A może udacie się śladami autorki „Muminków”, albo do miejsc, w którym można ukryć się przed światem?

Dodatkowo są w książce ciekawostki związane z omawianym regionem oraz atrakcje do zobaczenia. Są i informacje praktyczne – gdzie zjeść, gdzie spać, jak dojechać i jak się na miejscu poruszać. Jest też mała mapa okolicy dla orientacji gdzie jesteśmy.

Po lekturze niejeden zapragnie poznać wszystkie prezentowane w publikacji okolice Bałtyku. I miłośnicy historii, i przyrody, i architektury, i jedzenia wreszcie. Warto przeżyć tę przygodę.

„Dookoła Bałtyku. 100 pomysłów na przygodę życia”, pod redakcją Agnieszki Franus, Wydawnictwo Słowne (dawniej Burda Media Polska), 320 stron.

Co myślisz o tym artykule?
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ