< Powrót
11
września 2019
Tekst:
Marcin Grochowski
Zdjęcie:
archiwum wyprawy
Domeyki
Uczestnicy wyprawy w Ushuaia.

Wyprawa śladami Domeyki i Wagnera – podróżnicy dotarli do Ushuaia

Czwórka młodych Polaków dotarła na koniec świata, by promować Polskę oraz dokonania dwóch naszych znakomitych rodaków. Etap Ameryka Południowa – trzeci epizod Etapowej Wyprawy Dookoła Świata im. I. Domeyki i W. Wagnera dobiegł końca.

Młodzi ludzie działający w Telewizji Szkolnej IgnaśTV (uczniowie i absolwenci CXXII LO im. Domeyki w Warszawie) dotarli do argentyńskiego Ushuaia – najbardziej na południe wysuniętego miasta na świecie  – zwanego krańcem świata. By przedostać się tam, młodzi Polacy spędzili w podróży wiele dni. Najpierw był lot samolotem, następnie kilkadziesiąt godzin spędzonych bez przerwy w samochodzie (kierowanym na zmianę przez pełnoletnich uczestników zespołu) – poza tym prom i przejście graniczne między Chile i Argentyną. A był to tylko jeden z przystanków podczas Etapu Ameryka Południowa – trzeciego epizodu Etapowej Wyprawy Dookoła Świata im. I. Domeyki i W. Wagnera, realizowanej w ramach Kampanii Domeyko & Wagner – Dziedzictwo.

Członkowie zespołu wyruszyli z Polski 19 sierpnia, by po dwóch dobach dotrzeć do Chile. Następnie przez kilka tygodni przemierzali ten kraj, by promować dwóch wielkich polskich podróżników i emigrantów – Ignacego Domeykę – geologa, reformatora szkolnictwa i prekursora górnictwa w Chile oraz Władysława Wagnera – pierwszego Polaka, który jeszcze przed II Wojną Światową, opłynął świat pod żaglami.

Ekipa młodych podróżników, podczas całego etapu przemierzyła kilkanaście tysięcy kilometrów, podróżując z południa na północ Chile – najdłuższego kraju świata. Odwiedzili chłodną i śnieżną Patagonię; kilkumilionową stolicę – Santiago de Chile, dotarli do Calamy i San Pedro de Atacama – miejscowości ukrytych pośród bezkresu Atakamy – najbardziej suchej pustyni świata. Podziwiali też lamy i flamingi w ich naturalnym środowisku, udzielali wywiadów, zwiedzali kopalnię Sierra Gorda, a także spędzili noc na pustyni, na wysokości ponad 4600 m n. p. m.

Już drugiego dnia pobytu zostali oficjalnie przywitani jako delegacja zagraniczna w Kongresie Narodowym Chile oraz zaproszeni na spotkanie z deputowanym Sergio Gahoną – przewodniczącym polsko-chilijskiej komisji parlamentarnej.

Młodzi Polacy odbyli kilkanaście spotkań z Chilijczykami – z przedstawicielami władz (m.in. Gubernatorem Regionu Coquimbo, Burmistrzami La Sereny, czy Pahiuano), ale także z rówieśnikami (społecznościami ze szkół m. in. w La Serenie, Santiago de Chile, Calamie, czy Paihuano). Ponadto spotkania w szkołach połączone były z pokazami pełnometrażowego filmu fabularnego Skarb Domeyki – produkcji zrealizowanej samodzielnie w ostatnich latach przez młodych twórców z Telewizji Szkolnej IgnaśTV. Film został także wyemitowany w telewizji chilijskiej Vive Chile Elqui. Głównym wydarzeniem etapu był pokaz specjalny filmu, przeprowadzony dla potomków Ignacego Domeyki, który odbył się w Santiago de Chile – w domu niegdyś należącym do wielkiego uczonego.

W każde z tych miejsc polska młodzież docierała, by promować swoją Ojczyznę i dwóch wielkich podróżników, ale także by poznawać inną kulturę, móc opowiedzieć o pięknie odwiedzonych miejsc, zachęcić do realizacji podobnych projektów, jednak przede wszystkim – by pokazać, że młodzi ludzie mają moc działania, a rzeczy pozornie niemożliwe są do osiągnięcia, jeśli tylko włoży się w nie wystarczająco dużo pracy.

Etap Ameryka Południowa jest częścią projektu Etapowej Wyprawy Dookoła Świata, która podzielona została na 7 epizodów, by móc rozłożyć ją w czasie, ułatwić logistykę, zwiększyć rotację uczestników oraz zminimalizować jednorazowe koszty. W ramach nich wolontariusze przemierzą ponad 120 tys. km, odwiedzając ponad 30 miast w ponad 10 krajach na 4 kontynentach. Na lata 2019 – 2021 planowane są kolejne odsłony: Etap Europa Środkowo-Wschodnia, Etap Europa Zachodnia, Etap Australia i Oceania oraz Etap Karaiby.

Wyprawa odbywa się w ramach Kampanii Domeyko & Wagner – Dziedzictwo, która organizowana jest przez członków Telewizji Szkolnej IgnaśTV przy CXXII LO im. Ignacego Domeyki w Warszawie. W całości organizowana jest przez młodzież. Dyrekcja szkoły pełni funkcję wyłącznie kontrolną i ostatecznie zatwierdzającą. Dzięki temu młodzież uczy się na własnych błędach, rozwija pasję oraz zdobywa doświadczenia poprzez działanie i podczas podróży, do miejsc które wcześniej znali jedynie ze zdjęć.

Realizacja wyprawy jest możliwa dzięki wsparciu Ludzi Dobrej Woli oraz wielu patronów, partnerów i sponsorów – m.in.: Ambasada Republiki Chile w Polsce, ASUS, AXA, Radio Plus, Polski Związek Żeglarski, Yacht Klub Polski, Bractwo Wybrzeża, Fundacja Cinema Art., Federacja Niezależnych Twórców Filmowych, Poznaj Świat, magazyn Żagle, Jachting, Żeglarski.info, Radio Kampus, drukarnia POLIMAX, MikrofonLOGO.pl, MCC MEDALE, Naszywki.com.pl, na.tkaninie, Świat Pieczątek, Proleo, czy ZokoHAFT.

Zapraszamy do zapoznania się ze zwiastunem Kampanii  oraz stroną internetową.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ