< Powrót
19
czerwca 2019
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
Morskie Żeglarskie Mistrzostwa Polski załóg jednoosobowych w 2018 roku odbyły się w Gdyni.

Wystartuj w PRO-AIR Cup – mistrzostwach Polski samotników!

25 000 złotych – tyle wynosi pula nagród w PRO-AIR Cup – mistrzostwach Polski samotników. Zawody odbędą się w dniach 19-21 lipca na Zatoce Gdańskiej.

IV Morskie Żeglarskie Mistrzostwa Polski ORC załóg jednoosobowych zorganizuje w tym roku Jachtklub Morski „Roda” Gdynia i Pomorski Związek Żeglarski. Impreza odbędzie się pod nazwą PRO-AIR Cup, a pula nagród będzie wynosiła 25 000 zł. Jest to efekt współpracy ze sponsorem tytularnym – innowacyjną firmą z branży nowoczesnych technologii PRO-AIR z Gdyni.

– Nie można stworzyć dobrej, żeglarskiej imprezy bez współpracy ze sponsorami i partnerami – tłumaczy Bogusław Witkowski, prezes PoZŻ. – Dlatego cieszę się, że przy tegorocznych mistrzostwach Polski samotników udało się zbudować świetny zespół brzegowy. Mam nadzieję, że PRO-AIR Cup dostarczy uczestnikom regatowych emocji na najwyższym poziomie i będzie punktem odniesienia przy organizacji kolejnych imprez.

Dzięki wsparciu firmy PRO-AIR nagrody w mistrzostwach Polski samotników będą wyjątkowo atrakcyjne. Zwycięzca otrzyma 5000 złotych, zdobywca drugiego miejsca 3000 złotych, a trzeciego 1500 złotych. Pozostała część kwoty z puli nagród przeznaczona zostanie na nagrody rzeczowe.

PRO-AIR Cup – mistrzostwa Polski samotników odbędą się w dniach 19-21 lipca. Bazą regat będzie Marina Yacht Park w Gdyni. Planowane jest przeprowadzenie czterech wyścigów. Dwóch krótkich up/down o długości około 2 Mm, średniego o długości 10-15 Mm i długiego 20-25 Mm. Zawody, dzięki trackingowi, będą mogli obserwować miłośnicy żeglarstwa z całej Polski.

Impreza startuje w sobotę 20 lipca o godzinie 9.30, a o 11 żeglarze rozpoczną rywalizację. Mistrzostwa zostaną uroczyście zakończone w niedzielę 21 lipca o godzinie 18.

Jacek Chabowski

Jacek Chabowski zdobył brązowy medal w Morskich Żeglarskich Mistrzostwach Polski ORC 2018 załóg jednoosobowych.
Fot. Tadeusz Lademann

– W ubiegłym roku zdobyłem brązowy medal, ale teraz celuję w złoto – mówi Jacek Chabowski, skipper „Polleda 2”, przygotowujący się do transatlantyckich regat samotników OSTAR 2020. – Nie będzie jednak łatwo, bo z roku na rok konkurencja jest coraz większa. Najważniejsze w tych regatach będą technika, wykonywanie manewrów i przygotowanie łódek, które zazwyczaj służą do ścigania załogowego.

Do regat można zgłaszać się za pośrednictwem strony internetowej do 17 lipca. Wpisowe do 24 czerwca wynosi 200 zł od jachtu. Po tym terminie zaś wzrasta do 300 zł.

Organizatorem PRO-AIR Cup – mistrzostw Polski samotników jest Jachtklub Morski „Roda” Gdynia i Pomorski Związek Żeglarski, a gospodarzem miasto Gdynia. Sponsorem tytularnym została firma PRO-AIR, a sponsorem Rooto System. Partnerami są Marina Yacht Park i Fundacja Aktywnie i Zdrowo. Patronat nad regatami objął marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk oraz Urząd Morski w Gdyni. Patronat medialny sprawują portal Żeglarski.info, Żagle oraz Fundacja Promocji Przemysłu Okrętowego i Gospodarki Morskiej. Regaty wchodzą w skład obchodów 95-lecia Polskiego Związku Żeglarskiego.

Strona internetowa mistrzostw

Morskie Żeglarskie Mistrzostwa Polski ORC załóg jednoosobowych organizowane są od 2016 roku. Pierwsze dwie edycje odbyły się w Szczecinie i Świnoujściu, a trzecia w Gdyni. W dniach 19-21 lipca ponownie w Gdyni zorganizowana zostanie czwarta odsłona imprezy – PRO-AIR Cup.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ