< Powrót
5
października 2020
Tekst:
Jędrzej Szerle, mat. prasowe
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
„Próchno i Rdza”
Parada podczas ubiegłorocznego Zlotu.

XII Zlot Jachtów z Duszą „Próchno i Rdza” już w weekend

17 drewnianych i 12 stalowych klasycznych jachtów spotka się w dniach 8-11 października w Gdyni na XII Zlocie Jachtów z Duszą „Próchno i Rdza”. Zobaczyć je będzie można w sobotę podczas parady na Zatoce Gdańskiej.

Główną ideą organizowanego od 2009 roku zlotu jest przypominanie o szczególnym uroku żeglowania na jachtach o klasycznych konstrukcjach. W dobie jachtów laminatowych, starzejące się i kosztowne w utrzymaniu jednostki o drewnianych czy stalowych kadłubach znikają, wyprzedawane przez macierzyste kluby. A przecież to właśnie te jachty zapisały najwspanialsze karty w historii polskiego żeglarstwa.

Zlot zorganizowany zostanie z uwzględnieniem bieżących wytycznych epidemicznych. Dlatego nowym hasłem przewodnim będzie „Bawimy się – z dystansem!”. Tradycyjne imprezy takie jak koncerty szantowe czy wręczanie pamiątkowych tabliczek przeniesione zostaną na otwartą przestrzeń, na pokłady jachtów.

– Bardzo przykro, że ta impreza musi odbywać się w czasach covidowych – tłumaczy Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni. – Nie będzie w tym roku biesiady i koncertu szant, ale jachty będzie można podziwiać podczas parady żeglarskiej. Jednostki wypłyną z Gdyni i popłyną aż pod Sopot, w odpowiedniej odległości od brzegu, żeby można było je oglądać i fotografować.

Program zlotu

Czwartek, 8 października 2020
17.00 – Spotkanie jachtów w Helu

Piątek, 9 października 2020
11.00 – Wypłynięcie z Helu
11.00 – 15.00 – Wspólne pływanie we flotylli
15.00 – Wejście do Gdyni, cumowanie jachtów w Basenie Żeglarskim przy Falochronie Wschodnim
16.30 – Odprawa kapitanów – omówienie planu sobotniej parady
18.00 – Koncert szantowy na jachtach
18.30 – Wręczenie kapitanom jachtów obecnych na Zlocie pamiątkowych tabliczek – na jachcie „Inatiz”

Sobota, 10 października 2020
11.00 – Wypłynięcie jachtów na Zatokę Gdańską
12.00-15.00 – Uroczysta parada jachtów wzdłuż brzegu na trasie Bulwar nadmorski – molo w Orłowie – Sopot – Gdynia
16.00 – Powrót do Gdyni, zacumowanie w Basenie Żeglarskim przy Falochronie Wschodnim
18.00 – Koncert szantowy na jachtach

Niedziela, 11 października 2020
9.00-12.00 – Wypłynięcie jachtów z Gdyni, zakończenie zlotu

Obecna sytuacja epidemiczna nie pozwala na udostępnienie jednostek do zwiedzania, nie będzie można również ich oglądać z kei. Można je będzie jednak podziwiać pod pełnymi żaglami w trakcie sobotniej parady na wodach Zatoki Gdańskiej. Parada rozpocznie się w sobotę 10 października o godzinie 12 w okolicy Bulwaru Nadmorskiego. Następnie jachty pożeglują wzdłuż wybrzeża aż do mola w Sopocie. Tam zawrócą i popłyną z powrotem w stronę Gdyni, gdzie dotrą około godziny 15. Będzie można je oglądać m.in. z bulwaru, plaży, mola w Orłowie i mola w Sopocie.

Próchno i Rdza

Przewodnicząca Rady Miasta Gdyni Joanna Zielińska i organizator Zlotu Maciej Sodkiewicz.
Fot. Tadeusz Lademann

W XII Zlocie Jachtów z Duszą „Próchno i Rdza” weźmie udział 29 jachtów, których łączny wiek wynosi ponad 1300 lat! Są wśród nich m.in. stalowy „Mestwin”, który w latach 70. odbywał pionierskie rejsy na Spitsbergen; zbudowany w 1939 roku „Radogost” – jeden z niewielu zachowanych jachtów typu Konik Morski stworzonych w przedwojennej Stoczni Yachtowej w Gdyni oraz „Copernicus”, który wziął udział w latach 1973-1974 w wokółziemskich, etapowych regatach Whitbread Round the World Race. Informacje o wszystkich znaleźć można na stronie „Próchna i Rdzy”.

– Wiosną, kiedy nie mogliśmy ani pływać, ani nawet pracować przy jachtach, postanowiliśmy stworzyć encyklopedię jachtów z duszą – opowiada Maciej Sodkiewicz, organizator „Próchna i Rdzy”. – Zgromadziliśmy w niej nie tylko jachty, które przypłyną na tę edycję, ale również uczestniczące w poprzednich. W tej chwili encyklopedia dostępna na stronie Próchna i Rdzy”  liczy 87 wpisów, każdy zawiera zdjęcie jachtu, jego podstawowe dane techniczne, a tam gdzie mieliśmy możliwość, również smaczki z ich historii.

Organizatorem XII Zlotu Jachtów z Duszą „Próchno i Rdza” jest Szkoła Żeglarstwa Sekstant, partnerem strategicznym Pomorski Związek Żeglarski, a patronem medialnym portal Żeglarski.info.

Strona Zlotu

PODZIEL SIĘ OPINIĄ