< Powrót
25
lutego 2019
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Fb/Andalusian Olympic Week Bay of Cadiz
XIV Andalusian Olympic Week

XIV Andalusian Olympic Week: Czy ponownie zdobędziemy medale?

27 Polaków wystartuje w czwartek 28 lutego w XIV Andalusian Olympic Week. Regaty w Hiszpanii zgromadzą blisko 300 zawodników z całego świata.

Andalusian Olympic Week, czyli Andaluzyjski Tydzień Olimpijski, na stałe wszedł do kalendarza polskich żeglarzy, którzy w ramach przygotowań do sezonu regularnie przyjeżdżają do Kadyksu. W ubiegłych latach często udawało się wywozić stamtąd medale – w 2018 roku Filip Ciszkiewicz (MKŻ Arka Gdynia) zdobył złoto w Laserze Standardzie, a Paweł Tarnowski (SKŻ Ergo Hestia Sopot) i Zofia Klepacka (Legia Warszawa) srebro w RS:X.

W tym roku o medale w Kadyksie powalczy dwudziestu siedmiu Polaków. W klasie Laser 4,7 wystartują Natalia Nadrzewia (UKS Zalew Kielce) i Lilly May Niezabitowska (Jacht Klub Kotwica Tarnobrzeg). W Laserze Radialu Anna Brzozowska (CŻ Szczecin), Zuzanna Widomska (TS Kuźnia Rybnik), Igor Kuczys (MKŻ Arka Gdynia/Real Club Náutico Torrevieja) i Piotr Malinowski (MOS SSW Iława). Z kolei w klasie Laser Standard popłyną Kacper Stanisławski (YKP Gdynia) i Wojciech Klimaszewski (Giżycka Grupa Regatowa).

Tradycyjnie liczne będzie też grono windsurferów. W klasie RS:X wystartują Kamila Główczak (YKP Warszawa), Weronika Marciniak, Małgorzata Białecka, Karolina Lipińska i Maja Dziarnowska (wszystkie SKŻ Ergo Hestia Sopot), Radosław Furmański i Maciej Kluszczyński (obaj Dobrzyński Klub Żeglarski) oraz Piotr Myszka (KS AZS AWFiS Gdańsk).

Wśród RS:X 8,5 popłyną zaś Julia Dawidowicz (YKP Warszawa), Kacper Falkiewicz, Maja Kuchta, Alexander Biene i Kamil Manowiecki (wszyscy SKŻ Ergo Hestia Sopot), Jan Szkolnicki, Jan Goralski, Karina Filip, Alicja Zakrzewska i Dominik Lewiński (wszyscy Gdański Klub Żeglarski) oraz Dawid Litwinek (KS Baza Mrągowo).

– Naszym podstawowym celem jest pierwsze przetarcie w tym sezonie, sprawdzenie sprzętu i zobaczenie, na jakim poziomie teraz jesteśmy – tłumaczy Grzegorz Mańkucki, prezes Gdańskiego Klubu Żeglarskiego. – Wynik regat pomoże też w podjęciu decyzji, kto z naszych zawodników powinien jechać na marcowe mistrzostwa Europy. Z żeglarzy GKŻ na tej imprezie na pewno Dominik Lewiński chciałby powalczyć o medal.

Zmagania w XIV Andalusian Olympic Week rozpoczną się w czwartek 28 lutego i potrwają do niedzieli 3 marca. Organizatorzy zaplanowali przeprowadzenie dwunastu wyścigów dla każdej z klas.

Strona imprezy

PODZIEL SIĘ OPINIĄ