Sport i regaty

Yacht Club Gdańsk obronił tytuł o jeden punkt. YKP Gdynia drugi rok z rzędu przegrywa Klubowe Mistrzostwa Polski w finale w Szczecinie

Yacht Club Gdańsk z olimpijczykiem Dominikiem Buksakiem za sterem został Klubowym Mistrzem Polski 2026 po finałowej rundzie Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej w Szczecinie (25 i 26 września). Gdańszczanie wyprzedzili w klasyfikacji sezonu YKP Gdynia o jeden punkt, brąz zdobyło HRM Racing, które wygrało finał na jeziorze Dąbie.

Podium Klubowych Mistrzostw Polski 2026 na scenie Centrum Żeglarskiego w SzczeciniePodium Klubowych Mistrzostw Polski 2026 po finale w Szczecinie
Galeria zdjęć (1) - zobacz wszystkie

Przed finałem w Szczecinie liderem Ekstraklasy był Yacht Klub Polski Gdynia z przewagą jednego punktu nad Yacht Clubem Gdańsk. Po dwóch dniach ścigania na jeziorze Dąbie kolejność się odwróciła: tytuł Klubowego Mistrza Polski obronił Yacht Club Gdańsk, co ogłosiła Polska Liga Żeglarska tuż po wyścigu finałowym, a różnica w tabeli sezonu znów wynosi jeden punkt, tyle że na korzyść gdańszczan.

Jak rozstrzygnął się tytuł

O mistrzostwie zdecydowała finałowa runda rozegrana 25 i 26 września 2026 roku przy Centrum Żeglarskim w Szczecinie. Załoga Yacht Clubu Gdańsk ze sternikiem Dominikiem Buksakiem oraz Jakubem Padzikiem, Kacprem Olszewskim i Maksymilianem Pawłowskim zajęła w Szczecinie drugie miejsce, a YKP Gdynia Rafała Sawickiego było czwarte. W punktacji sezonu, w której każda runda daje maksymalnie 20 punktów, dało to 74 punkty dla Gdańska i 73 dla Gdyni.

Rok temu ten sam układ zakończył się podobnie: prowadząca przed finałem Gdynia spadła w Szczecinie na dziewiąte miejsce i tytuł trafił do Gdańska. Tym razem gdynianie ścigali się znacznie lepiej, wygrali między innymi wyścig finałowy, ale na obronę przewagi zabrakło jednego punktu.

HRM Racing wygrywa finał i bierze brąz

Rundę w Szczecinie wygrała załoga HRM Racing sternika Jakuba Gołębiowskiego, która po 13 wyścigach eliminacyjnych i wyścigu finałowym zebrała 43 punkty, o sześć mniej niż Yacht Club Gdańsk. To zwycięstwo dało HRM Racing brązowy medal Klubowych Mistrzostw Polski, bo w tabeli sezonu zespół zrównał się punktami z AZS Politechniką Gdańską (po 66), a lepszy wynik ostatniej rundy przesądził o kolejności.

Trzecie miejsce w rundzie zajęli gospodarze z SEJK Pogoń Szczecin, których sternikiem był Igor Tarasiuk, w 2023 roku zdobywca pierwszego tytułu dla Yacht Clubu Gdańsk. Pogoń wygrała cztery wyścigi eliminacyjne, najwięcej ze wszystkich załóg w tej rundzie.

MiejsceKlubPunkty rundy
1HRM Racing43
2Yacht Club Gdańsk49
3SEJK Pogoń Szczecin52
4YKP Gdynia54
5Yacht Club Sopot60
6AZS Politechnika Gdańska68
7Sztorm Grupa68
8Legia Warszawa81
9On Lemon Rockstars Racing82
10Yacht Klub Polski Lublin83

Klasyfikacja końcowa Ekstraklasy 2026

MiejsceKlubSopotPuckGdyniaSzczecinRazem
1Yacht Club Gdańsk1819181974
2YKP Gdynia2017191773
3HRM Racing1220142066
4AZS Politechnika Gdańska1618171566
5On Lemon Rockstars Racing1514201261
6Yacht Club Sopot199131657
7SEJK Pogoń Szczecin315111847
8KS Iskra AMW Gdynia111616245
9Sport Vita Ski & Sail17691042
10Legia Warszawa141111339
11Yacht Klub Polski Lublin113121137
12KS Marina Niesulice9124833
13Sztorm Grupa4851431
14Politechnika Warszawska AZS Warszawa1357631
15AZS AWFiS Gdańsk6315529
16Energa Giżycka Grupa Regatowa1028929
17UKS Żeglarz Wrocław8410426
18YKP Warszawa2103722
19Garland Yacht Club772319
20WKS Flota Gdynia516113

Pełne tabele wszystkich rund, razem z wynikami poszczególnych wyścigów, prowadzimy w module wyniki Polskiej Ligi Żeglarskiej 2026, a oficjalne dane publikuje serwis SAP Sailing.

Kto żegna się z Ekstraklasą

Przed finałem organizator wskazywał, że cztery ostatnie miejsca w tabeli sezonu oznaczają pożegnanie z najwyższą klasą rozgrywek. Po Szczecinie zajmują je UKS Żeglarz Wrocław, YKP Warszawa, Garland Yacht Club i WKS Flota Gdynia. Najwięcej w finale zyskała Sztorm Grupa Julii Szmit: przed rundą była w strefie spadkowej, a siódme miejsce w Szczecinie wyniosło ją na trzynastą pozycję w sezonie. Awans z 1 Ligi wywalczyły wcześniej GQ Racing, MKŻ Mikołajki, Olsztyńska Grupa Regatowa i Fundacja Baltiq Sport.

Klubowi Mistrzowie Polski odbierają na rok samochód Nissan Primastar Combi, okulary Oakley i zegarki Garmin Quatix Sapphire. W niedzielę 4 października TVP Sport pokaże piętnastominutowe podsumowanie finału. Kolejne rundy ligi zbieramy w kalendarzu żeglarskim, a relacje z regat w dziale Sport i regaty.

Czy YKP Gdynia odzyska tytuł w przyszłym sezonie?

Najczęściej zadawane pytania

Kto jest Klubowym Mistrzem Polski w żeglarstwie 2026?
Yacht Club Gdańsk ze sternikiem Dominikiem Buksakiem. Zespół zebrał w czterech rundach Ekstraklasy 74 punkty i wyprzedził YKP Gdynia o jeden punkt, broniąc tytułu zdobytego rok wcześniej.
Kto wygrał finał Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej w Szczecinie 2026?
Rundę finałową na jeziorze Dąbie wygrało HRM Racing z 43 punktami, przed Yacht Clubem Gdańsk (49) i SEJK Pogoń Szczecin (52). YKP Gdynia zajęło czwarte miejsce.
Kto zdobył medale Klubowych Mistrzostw Polski 2026?
Złoto Yacht Club Gdańsk (74 pkt), srebro YKP Gdynia (73 pkt), brąz HRM Racing (66 pkt). AZS Politechnika Gdańska także zebrała 66 punktów, ale o kolejności zdecydował lepszy wynik HRM Racing w ostatniej rundzie.
Które kluby spadają z Ekstraklasy po sezonie 2026?
Według zasad podanych przez organizatora przed finałem cztery ostatnie miejsca oznaczają pożegnanie z Ekstraklasą. Po Szczecinie zajmują je UKS Żeglarz Wrocław, YKP Warszawa, Garland Yacht Club i WKS Flota Gdynia.
← Wróć do portalu

Czytaj również

Więcej artykułów
Dzień 3 Szczecin Match Race11 października 202602:45Szczecin Match Race: Gołębiowski wygrał Round RobinSport i regatyOskar Wojciechowski · 2 min czytaniaTrzech żeglarzy Aspire z uniesionymi rękami na pokładzie jachtu klasy 5.5 Metre w Lavrion11 października 202601:33Aspire wygrywa mistrzostwa świata 5.5 Metre w LavrionSport i regatyOskar Wojciechowski · 2 min czytaniaPolacy ze srebrem Akademickich Mistrzostw Świata w Splicie10 października 202612:23Polacy ze srebrem Akademickich Mistrzostw Świata w SplicieSport i regatyOskar Wojciechowski · 1 min czytaniaMike Gemperline's Defiance team finish 3rd in the Allstate Sugar Bowl J/22 Worlds at New Orleans10 października 202612:09Glenn Darden i Baby Doll mistrzami świata J/22 w NowymSport i regatyMateusz Praszczak · 2 min czytaniaMorka MSPiR9 października 202614:59MORKA przed chrztem w Trzebieży. SAR zapowiadaBiznesMateusz Praszczak · 1 min czytaniaPodsumowanie sezonu 2026 - Centrum Żeglarskie9 października 202613:39Centrum Żeglarskie w Szczecinie kończy sezon z ośmiomaSport i regatyOskar Wojciechowski · 1 min czytaniaOffshore Double Handled9 października 202611:11World Sailing zapowiada konsultacje o technologiach wSport i regatyMateusz Praszczak · 1 min czytaniaLeeuwin II po wypadku /9 października 202610:19Leeuwin II odzyskał reje po kolizji z kontenerowcem weRejsyMichał Łaszkiewicz · 1 min czytaniaMarynarz Popeye w kadrze z filmu animowanego Popeye the Sailor Meets Sindbad the Sailor z 1936 roku9 października 202607:55Czy marynarz Popeye był Polakiem? Historia FieglaHistoriaMichał Łaszkiewicz · 5 min czytaniaJazz Turner po rejsie wokół Wielkiej Brytanii i Irlandii startuje w Portimão9 października 202607:25Jazz Turner po rejsie wokół Wielkiej Brytanii iSport i regatyOskar Wojciechowski · 1 min czytaniaMorze 3/20269 października 202607:18Morze 3/2026: żaglowce, rejsy i BałtykHistoriaRedakcja · 1 min czytaniaAspire podczas czwartego dnia mistrzostw świata 5.5 Metre w Lavrion9 października 202605:53Aspire z Kusznierewiczem drugi przed finałemSport i regatyMichał Łaszkiewicz · 1 min czytaniaPolish Match Tour8 października 202623:47Szczecin Match Race: Gołębiowski i Karlemo bez porażkiSport i regatyOskar Wojciechowski · 2 min czytaniaZ Daru Pomorza do ToledoNasz patronat8 października 202621:17Z Daru Pomorza do Toledo: książka Anny MieszkowskiejHistoriaRedakcja · 1 min czytaniaLord Nelson8 października 202607:09Lord Nelson wrócił do żeglugi pod banderą MalezjiRejsyRedakcja · 1 min czytaniaWorld Sailing Inclusion Championships at Portimão, Portugal - Day 48 października 202600:10Piotr Cichocki wygrał dwa wyścigi i jest drugi wSport i regatyMateusz Praszczak · 1 min czytaniaJacht SOLAREM Damiena Guillou prowadzi w Golden Globe Race 20267 października 202617:17Golden Globe Race 2026: Guillou prowadzi na AtlantykuRejsyMichał Łaszkiewicz · 2 min czytaniaJacht AC75 Emirates Team New Zealand na wodzie w Auckland7 października 202617:16ETNZ wznowił testy AC75 w AucklandSport i regatyMichał Łaszkiewicz · 1 min czytaniaJacht Flying Fifteen podczas mistrzostw Europy w 2024 roku7 października 202617:15Mistrzostwa Europy Flying Fifteen w PalmaSport i regatyMichał Łaszkiewicz · 1 min czytaniaUnited by the Ocean co-skipper Mariana Lobato7 października 202617:15Porto będzie bazą The Ocean Race do 2040 rokuBiznesMichał Łaszkiewicz · 1 min czytaniaWorld Sailing In2026 World Sailing Inclusion Championship, Portimão, Portugal, Vela Solidáriaclusion Championship, Portimão, Portugalia, Vela Solidária7 października 202617:14Cichoccy prowadzą w Portimão po drugim dniu regatSport i regatyMichał Łaszkiewicz · 2 min czytaniaPróchno i RdzaNasz patronat7 października 202617:12Próchno i Rdza 2026: program zlotu w GdyniTurystykaMichał Łaszkiewicz · 2 min czytaniaIgrzyska Azjatyckie7 października 202616:49Isozaki i Seki ze złotem Igrzysk Azjatyckich w 470Sport i regatyMichał Łaszkiewicz · 2 min czytaniaBatavia7 października 202616:46Replika Batavii na lądzie przy muzeum w LelystadHistoriaMichał Łaszkiewicz · 2 min czytania