Sport i regaty

Yacht Club Gdańsk obronił tytuł o jeden punkt. YKP Gdynia drugi rok z rzędu przegrywa Klubowe Mistrzostwa Polski w finale w Szczecinie

Yacht Club Gdańsk z olimpijczykiem Dominikiem Buksakiem za sterem został Klubowym Mistrzem Polski 2026 po finałowej rundzie Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej w Szczecinie (25 i 26 września). Gdańszczanie wyprzedzili w klasyfikacji sezonu YKP Gdynia o jeden punkt, brąz zdobyło HRM Racing, które wygrało finał na jeziorze Dąbie.

Podium Klubowych Mistrzostw Polski 2026 na scenie Centrum Żeglarskiego w SzczeciniePodium Klubowych Mistrzostw Polski 2026 po finale w Szczecinie
Galeria zdjęć (1) - zobacz wszystkie

Przed finałem w Szczecinie liderem Ekstraklasy był Yacht Klub Polski Gdynia z przewagą jednego punktu nad Yacht Clubem Gdańsk. Po dwóch dniach ścigania na jeziorze Dąbie kolejność się odwróciła: tytuł Klubowego Mistrza Polski obronił Yacht Club Gdańsk, co ogłosiła Polska Liga Żeglarska tuż po wyścigu finałowym, a różnica w tabeli sezonu znów wynosi jeden punkt, tyle że na korzyść gdańszczan.

Jak rozstrzygnął się tytuł

O mistrzostwie zdecydowała finałowa runda rozegrana 25 i 26 września 2026 roku przy Centrum Żeglarskim w Szczecinie. Załoga Yacht Clubu Gdańsk ze sternikiem Dominikiem Buksakiem oraz Jakubem Padzikiem, Kacprem Olszewskim i Maksymilianem Pawłowskim zajęła w Szczecinie drugie miejsce, a YKP Gdynia Rafała Sawickiego było czwarte. W punktacji sezonu, w której każda runda daje maksymalnie 20 punktów, dało to 74 punkty dla Gdańska i 73 dla Gdyni.

Rok temu ten sam układ zakończył się podobnie: prowadząca przed finałem Gdynia spadła w Szczecinie na dziewiąte miejsce i tytuł trafił do Gdańska. Tym razem gdynianie ścigali się znacznie lepiej, wygrali między innymi wyścig finałowy, ale na obronę przewagi zabrakło jednego punktu.

HRM Racing wygrywa finał i bierze brąz

Rundę w Szczecinie wygrała załoga HRM Racing sternika Jakuba Gołębiowskiego, która po 13 wyścigach eliminacyjnych i wyścigu finałowym zebrała 43 punkty, o sześć mniej niż Yacht Club Gdańsk. To zwycięstwo dało HRM Racing brązowy medal Klubowych Mistrzostw Polski, bo w tabeli sezonu zespół zrównał się punktami z AZS Politechniką Gdańską (po 66), a lepszy wynik ostatniej rundy przesądził o kolejności.

Trzecie miejsce w rundzie zajęli gospodarze z SEJK Pogoń Szczecin, których sternikiem był Igor Tarasiuk, w 2023 roku zdobywca pierwszego tytułu dla Yacht Clubu Gdańsk. Pogoń wygrała cztery wyścigi eliminacyjne, najwięcej ze wszystkich załóg w tej rundzie.

MiejsceKlubPunkty rundy
1HRM Racing43
2Yacht Club Gdańsk49
3SEJK Pogoń Szczecin52
4YKP Gdynia54
5Yacht Club Sopot60
6AZS Politechnika Gdańska68
7Sztorm Grupa68
8Legia Warszawa81
9On Lemon Rockstars Racing82
10Yacht Klub Polski Lublin83

Klasyfikacja końcowa Ekstraklasy 2026

MiejsceKlubSopotPuckGdyniaSzczecinRazem
1Yacht Club Gdańsk1819181974
2YKP Gdynia2017191773
3HRM Racing1220142066
4AZS Politechnika Gdańska1618171566
5On Lemon Rockstars Racing1514201261
6Yacht Club Sopot199131657
7SEJK Pogoń Szczecin315111847
8KS Iskra AMW Gdynia111616245
9Sport Vita Ski & Sail17691042
10Legia Warszawa141111339
11Yacht Klub Polski Lublin113121137
12KS Marina Niesulice9124833
13Sztorm Grupa4851431
14Politechnika Warszawska AZS Warszawa1357631
15AZS AWFiS Gdańsk6315529
16Energa Giżycka Grupa Regatowa1028929
17UKS Żeglarz Wrocław8410426
18YKP Warszawa2103722
19Garland Yacht Club772319
20WKS Flota Gdynia516113

Pełne tabele wszystkich rund, razem z wynikami poszczególnych wyścigów, prowadzimy w module wyniki Polskiej Ligi Żeglarskiej 2026, a oficjalne dane publikuje serwis SAP Sailing.

Kto żegna się z Ekstraklasą

Przed finałem organizator wskazywał, że cztery ostatnie miejsca w tabeli sezonu oznaczają pożegnanie z najwyższą klasą rozgrywek. Po Szczecinie zajmują je UKS Żeglarz Wrocław, YKP Warszawa, Garland Yacht Club i WKS Flota Gdynia. Najwięcej w finale zyskała Sztorm Grupa Julii Szmit: przed rundą była w strefie spadkowej, a siódme miejsce w Szczecinie wyniosło ją na trzynastą pozycję w sezonie. Awans z 1 Ligi wywalczyły wcześniej GQ Racing, MKŻ Mikołajki, Olsztyńska Grupa Regatowa i Fundacja Baltiq Sport.

Klubowi Mistrzowie Polski odbierają na rok samochód Nissan Primastar Combi, okulary Oakley i zegarki Garmin Quatix Sapphire. W niedzielę 4 października TVP Sport pokaże piętnastominutowe podsumowanie finału. Kolejne rundy ligi zbieramy w kalendarzu żeglarskim, a relacje z regat w dziale Sport i regaty.

Czy YKP Gdynia odzyska tytuł w przyszłym sezonie?

Najczęściej zadawane pytania

Kto jest Klubowym Mistrzem Polski w żeglarstwie 2026?
Yacht Club Gdańsk ze sternikiem Dominikiem Buksakiem. Zespół zebrał w czterech rundach Ekstraklasy 74 punkty i wyprzedził YKP Gdynia o jeden punkt, broniąc tytułu zdobytego rok wcześniej.
Kto wygrał finał Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej w Szczecinie 2026?
Rundę finałową na jeziorze Dąbie wygrało HRM Racing z 43 punktami, przed Yacht Clubem Gdańsk (49) i SEJK Pogoń Szczecin (52). YKP Gdynia zajęło czwarte miejsce.
Kto zdobył medale Klubowych Mistrzostw Polski 2026?
Złoto Yacht Club Gdańsk (74 pkt), srebro YKP Gdynia (73 pkt), brąz HRM Racing (66 pkt). AZS Politechnika Gdańska także zebrała 66 punktów, ale o kolejności zdecydował lepszy wynik HRM Racing w ostatniej rundzie.
Które kluby spadają z Ekstraklasy po sezonie 2026?
Według zasad podanych przez organizatora przed finałem cztery ostatnie miejsca oznaczają pożegnanie z Ekstraklasą. Po Szczecinie zajmują je UKS Żeglarz Wrocław, YKP Warszawa, Garland Yacht Club i WKS Flota Gdynia.
← Wróć do portalu

Czytaj również

Więcej artykułów
Nowy numer magazynu Wiatr na wrzesień-listopad 2026 13 października 202600:39 Magazyn Wiatr: Baranowski i żagle z Gdańska u Nolana Historia Mateusz Praszczak · 1 min czytania Kapitan Krzysztof Baranowski, 88 lat, kurs na Durban 13 października 202600:34 Kapitan Baranowski 258 mil od Durbanu Rejsy Oskar Wojciechowski · 5 min czytania Dekoracja zwycięzców Szczecin Match Race 2026 na scenie z pucharem 12 października 202616:25 Szczecin Match Race 2026: wygrywa Jakub Gołębiowski Sport i regaty Oskar Wojciechowski · 4 min czytania Stoisko Żeglarski.info na Poland Boat Show 2026Nasz patronat 12 października 202615:09 Poland Boat Show 2026: podsumowanie targów w Nadarzynie Biznes Oskar Wojciechowski · 8 min czytania Próchno i Rdza 2026Nasz patronat 12 października 202614:45 Próchno i Rdza 2026: sztorm w Helu, parada w Gdyni Turystyka Oskar Wojciechowski · 5 min czytania Długi drewniany rumpel osadzony na głowicy steru na pokładzie klasycznego jachtu 11 października 202620:15 Rumpel: co to jest i jak sterować rumplem Baza wiedzy Redakcja · 2 min czytania Schemat kursów jachtu względem wiatru z zaznaczonym martwym kątem i bajdewindem 11 października 202619:11 Bajdewind: co to jest i jak płynąć pod wiatr Baza wiedzy Redakcja · 2 min czytania Schemat jachtu mieczowego z zaznaczonymi na czerwono szotami grota i foka 11 października 202618:09 Szot: co to jest i jak się go używa na jachcie Baza wiedzy Oskar Wojciechowski · 2 min czytania Kabestan szotowy na jachcie z czerwoną liną owiniętą wokół bębna i włożoną korbą 11 października 202617:11 Kabestan: co to jest i jak działa na jachcie Baza wiedzy Redakcja · 2 min czytania Schemat bomu zamocowanego do masztu z obciągaczem, topenantą, szotem i rozpiętym grotem 11 października 202616:05 Bom: co to jest i do czego służy na jachcie Baza wiedzy Redakcja · 2 min czytania Jacht Faenol Stevena Goddarda na wodach przy Antigui 11 października 202615:11 Antigua Racing Cup 2027 odbędzie się od 17 do 21 marca Sport i regaty Oskar Wojciechowski · 2 min czytania Jesień w Szczecinie, materiały promocyjne Szczecińskiej Karty Turystycznej 11 października 202614:03 Szczecińska Karta Turystyczna: trzy dni za 30 zł i Turystyka Redakcja · 2 min czytania AC75 Luna Rossa na foilach podczas treningu w Cagliari 11 października 202613:01 Luna Rossa skróciła trening w Cagliari. Nurek Sport i regaty Mateusz Praszczak · 2 min czytania Załoga Emirates Team New Zealand przy problemie z szotami foka na AC75 w Auckland 11 października 202611:00 Emirates Team New Zealand stracił 40 minut przez Sport i regaty Mateusz Praszczak · 2 min czytania Jimmy Cornell, żeglarz oceaniczny i autor przewodników po trasach oceanicznych 11 października 202609:04 Jimmy Cornell: pół wieku rejsów i planowania tras Rejsy Andrzej Jaworski · 2 min czytania Piotr Cichocki z polską flagą na najwyższym stopniu podium w Portimão 11 października 202608:51 Cichocki podwójnym mistrzem świata w Portimão Sport i regaty Oskar Wojciechowski · 2 min czytania Stoisko Żeglarski.info na Poland Boat Show 2026 11 października 202607:59 Poland Boat Show 2026: co zobaczyć w weekend Biznes Oskar Wojciechowski · 1 min czytania Dzień 3 Szczecin Match Race 11 października 202602:45 Szczecin Match Race: Gołębiowski wygrał Round Robin Sport i regaty Oskar Wojciechowski · 2 min czytania Trzech żeglarzy Aspire z uniesionymi rękami na pokładzie jachtu klasy 5.5 Metre w Lavrion 11 października 202601:33 Aspire wygrywa mistrzostwa świata 5.5 Metre w Lavrion Sport i regaty Oskar Wojciechowski · 2 min czytania Polacy ze srebrem Akademickich Mistrzostw Świata w Splicie 10 października 202612:23 Polacy ze srebrem Akademickich Mistrzostw Świata w Splicie Sport i regaty Oskar Wojciechowski · 1 min czytania Mike Gemperline's Defiance team finish 3rd in the Allstate Sugar Bowl J/22 Worlds at New Orleans 10 października 202612:09 Glenn Darden i Baby Doll mistrzami świata J/22 w Nowym Sport i regaty Mateusz Praszczak · 2 min czytania Morka MSPiR 9 października 202614:59 MORKA przed chrztem w Trzebieży. SAR zapowiada Biznes Mateusz Praszczak · 1 min czytania Podsumowanie sezonu 2026 - Centrum Żeglarskie 9 października 202613:39 Centrum Żeglarskie w Szczecinie kończy sezon z ośmioma Sport i regaty Oskar Wojciechowski · 1 min czytania Offshore Double Handled 9 października 202611:11 World Sailing zapowiada konsultacje o technologiach w Sport i regaty Mateusz Praszczak · 1 min czytania