< Powrót
7
czerwca 2018
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
Rick Tomlinson/Yacht Club Sopot
Volvo Ocean Race

Yacht Club Sopot w 13. edycji Volvo Ocean Race!

Polska załoga Yacht Clubu Sopot 21 czerwca wystartuje w wyścigu legend Volvo Ocean Race. Równolegle z nimi na starcie stanie także legendarny Copernicus z Yacht Klubu Stal Gdynia.

Odbywające się co trzy lata Volvo Ocean Race, to największe załogowe regaty okołoziemskie. Jedna z najważniejszych i najtrudniejszych imprez żeglarskich na świecie. Pierwsze miały miejsce w 1973 roku. Obecnie trwający wyścig rozpoczął się 22 października 2017 r. w Alicante w Hiszpanii. Żeglarze mają do pokonania 11 odcinków, o rekordowej długości 45 tysięcy mil morskich.

W tym roku organizatorzy zaplanowali coś szczególnego – zaprosili do startu uczestniczące we wszystkich poprzednich edycjach jachty i ich załogi. Wyścig legend – Volvo Ocean Race of  Legends – odbędzie się podczas finałowego etapu tegorocznej edycji VOR.

Jachty wystartują z Goeteborga 21 czerwca, około 45 min. wcześniej niż załogi biorące udział w całych regatach, aby następnie dopłynąć do Hagi (około 462 mile morskie). Finał przewidziany jest 2-3 dni później.  To właśnie w tym wyścigu  popłynie polska załoga z Yacht Club Sopot.

– Startujemy na legendarnej jednostce Illbruck Challenge Volvo Ocean 60, która w 2001-2002 roku, pod dowództwem skippera Johna Kosteckiego, odniosła zwycięstwo w regatach Volvo Ocean Race – mówi członek załogi, komandor YCS Filip Wójcikiewicz.  – Cała załoga jest z tego powodu bardzo podekscytowana. Liczymy na ciekawą i szybką żeglugę.

Polsko-niemiecka załoga będzie liczyła szesnaście osób – dwanaście to członkowie YCS i ich przyjaciele, pozostali to żeglarze z Niemiec, stała załoga jachtu Illbruck. Za sterami stanie niezwykle utytułowany żeglarz regatowy Jarosław Kaczorowski, kapitan jachtowy, zwycięzca regat Sydney-Hobart, uczestnik wielu prestiżowych wyścigów na świecie. Sopocki jachtklub reprezentować będą również między innymi Rafał Sawicki, Mariusz Kłobucki czy Michał Kaczorowski.

– Cieszymy się, że możemy zaakcentować polskie żeglarstwo na trasie regatowej Volvo Ocean Race – podkreśla Jarosław Kaczorowski. – Co prawda nie na jachcie pod naszą banderą, ale w większości w polskiej załodze, postaramy się jak najlepiej zaprezentować na trasie ostatniego odcinka. Równolegle z nami wystartuje legendarny Copernicus z Yacht Klub Stal Gdynia, więc wspólnie będziemy na pewno zauważalną częścią wyścigu.

Cała załoga wejdzie na pokład jachtu Illbruck już 18 czerwca, aby przeprowadzić przed startem kilka treningów.

Yacht Club Sopot skupia ludzi, dla których żeglarstwo to pasja lub sposób na życie. Jego celem jest promowanie żeglarstwa regatowego, nie tylko wśród profesjonalistów, ale przede wszystkim amatorów, których chcą zarażać pasją żeglowania

PODZIEL SIĘ OPINIĄ