< Powrót
8
marca 2023
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
Copernicusa
„Copernicus” wypływający z Gdyni na start regat Volvo Ocean Race – The Legends Race w 2018 roku.

Yacht Klub Stal Gdynia uczci 50-lecie „Copernicusa”

Jubileuszowe regaty, żeglarskie spotkanie oraz wystawa pamiątek i fotografii – tak zapowiadają się obchody 50-lecia budowy jachtu „Copernicus”, które odbędą się w sobotę 6 maja.

2023 rok obchodzony jest w Polsce jako Rok Mikołaja Kopernika. Wypada on dokładnie w 550. rocznicę urodzin wybitnego astronoma, a okolicznościowe uroczystości zaplanowano w całej Polsce. W żeglarstwie akcent kopernikański jest jeden, ale za to ważny – jest nim jacht „Copernicus”.

Jednostka powstała w 1973 roku – w 500-lecie urodzin Kopernika – specjalnie na potrzeby udziału w pierwszych, etapowych regatach Whitbread Round The World Race. Yacht Klub Stal Gdynia nie posiadał jachtu odpowiedniego do tego typu rejsu, dlatego postanowiono zbudować nowy, na bazie popularnego typu Opal. „Copernicus” powstał w zaledwie kilka miesięcy, a pod koniec sierpnia wypłynął na start regat w Portsmouth. Kapitanem jednostki został Zygfryd „Zyga” Perlicki, a do załogi weszli Bronisław Tarnacki, Ryszard Mackiewicz, Bogdan Bogdziński i Zbigniew Puchalski.

Start w Whitbread Round The World Race okazał się sukcesem. „Copernicus” zajął 11 miejsce na 14 jednostek, które ukończyły regaty, i na 19, które rok wcześniej wypłynęły z Portsmouth. Po powrocie jacht był głównie wykorzystywany do rejsów szkoleniowych i czarterów. Nie brakowało jednak też ambitniejszych rejsów – w 2006 roku pod dowództwem Pawła Dąbrowskiego „Copernicus” opłynął Islandię. Z kolei w 2018 roku wziął udział w Volvo Ocean Race – The Legends Race.

50-lecie budowy „Copernicusa” postanowił uczcić Yacht Klub Stal Gdynia. Obchody zaplanowane zostały w sobotę 6 maja.

– Uroczystości rozpoczniemy od jubileuszowych regat na Zatoce Gdańskiej – zapowiada Tomasz Pisulla, komandor obchodów. – Po nich odbędzie się uroczyste spotkanie w siedzibie klubu, na które zaproszeni zostaną m.in. żyjący członkowie historycznej załogi z 1973 roku – Bronisław Tarnacki, Ryszard Mackiewicz i Bogdan Bogdziński. Nie zabraknie też okolicznościowych medali i odznaczeń.

Klub poszukuje też zdjęć, dokumentów i innych pamiątek związanych z „Copernicusem” – na ich bazie powstanie wystawa, która pokaże 50 lat historii tego zasłużonego jachtu. Do „Stali” już trafiły m.in. fotografie z budowy jachtu i regat Whitbread Round The World Race oraz menu z kolacji na zakończenie tego wyścigu z podpisami m.in. właściciela firmy Whitbread i kapitanów jednostek, w tym Erica Tabarly’ego.

Zawiadomienie o regatach z okazji 50-lecia „Copernicusa”.

Co myślisz o tym artykule?
+1
4
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ