< Powrót
28
stycznia 2019
Tekst:
Iwona Poźniak, lwn
Zdjęcie:
Iwona Poźniak, lwn
potyczki nawigacyjne
Warsztaty w Słupsku.

Zakończenie warsztatów nawigacyjnych, czas na testy!

W czwartek  24 stycznia zakończyły się drugie, prowadzone w Pomorskiej Szkole Żeglarstwa i Edukacji Morskiej, warsztaty „Interdyscyplinarne potyczki nawigacyjne na mapie morskiej”. Dobiegło również końca kolejne szkolenie młodych nawigatorów, przeprowadzone w Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku.

Gdynia

Uczniowie, wraz ze swoimi nauczycielami, przez dwa tygodnie uczyli się posługiwania przyborami nawigacyjnymi, określania pozycji geograficznej, wykreślania kursu na mapie morskiej i tworzenia zapisów w dzienniku jachtowym. Zajęcia prowadzili kapitanowie Artur Sarnowski i Leopold Naskręt.

Kapitan Artur Sarnowski.

Na zakończenie każdy uczestnik otrzymał certyfikat uprawniający do udziału w eliminacjach szkolnych.

W warsztatach uczestniczyło 112 uczniów z klas VII i VIII, wraz z opiekunami. Pracowali w czteroosobowych zespołach (troje uczniów i opiekun). Reprezentowali szkoły z Gdańska, Gdyni, Wejherowa, Szemuda, Rumi, Strzebielina, Częstkowa i Malborka.

Słupsk

11 nauczycieli i 35 uczniów w subregionu słupskiego – z Zagórzycy, Marszewa Lęborskiego, Główczyc, Głobina, Ustki, Łeby i Słupska, wzięło udział w interdyscyplinarnych potyczkach nawigacyjnych na mapach morskich. Określanie pozycji na mapie morskiej, wyznaczanie kursów to już w tej chwili dla uczestników spotkań proste zadania. Zajęcia prowadził kmdr ppor. rez. dr Dariusz Kloskowski, przy wsparciu Mirosława Lamkowskiego – Szkoła Żeglarstwa – MAGOLA.

Kmdr ppor. rez. dr Dariusz Kloskowski.

W przerwie w doskonaleniu wiedzy nawigacyjnej siódmo- i ósmoklasiści uczyli się wykonania podstawowych węzłów żeglarskich i poznawali możliwości ich zastosowania – nie tylko w żeglarstwie.

*

Każdy z uczestników warsztatów, zarówno tych w Gdyni, jak o w Słupsku, liczy na zdobycie zaszczytnego tytułu Mistrza Nawigacji! Szkolny – testowy – etap konkursu już 6 lutego. Finał konkursu planowany jest na 13 marca w Słupskim Inkubatorze Technologicznym (Słupsk, ul. Portowa 13B), w którym zostanie wyłoniony Pomorski Mistrz Nawigacji.

Materiały pomocnicze do przygotowania się do pierwszego etapu konkursowych zmagań znajdują się na stronie Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ