< Powrót
1
czerwca 2023
Tekst:
Adam Mauks
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann

Zapisz się do udziału w VII Żeglarskiej Paradzie Świętojańskiej

W sobotę 24 czerwca 2023 roku odbędzie się VII Żeglarska Parada Świętojańska. Jachty przepłyną z Gdyni do Gdańska. Zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu. Cały czas można się zapisywać.

Żeglarska Parada Świętojańska wpisała się w kalendarz letnich imprez na Zatoce Gdańskiej. Jest organizowana już po raz siódmy, jak zawsze przez Pomorski Związek Żeglarski w ramach gdyńskiego Święta Morza. Współorganizatorami są Gdański Ośrodek Sportu i Jacht Klub Marynarki Wojennej Kotwica w Gdyni.

Pierwsza parada odbyła się w 2017 roku. Trzy pierwsze edycje parady odbywały się późnym wieczorem, już po zapadnięciu zmierzchu, a załogi jachtów podświetlały swoje jednostki i odpalały race, kiedy przepływały wzdłuż gdyńskiego Bulwaru Nadmorskiego i Plaży Śródmieście.

Od 2020 roku parada odbywa się za dnia. W 2021 roku organizatorzy zanotowali rekordową liczbę ponad stu jednostek, biorących udział w paradzie. Brały w niej udział m.in. m. in. żaglowce „Pogoria” i „Dar Młodzieży”. Tegoroczna edycja zaplanowana została na sobotę, 24 czerwca, czyli dokładnie w dniu św. Jana Chrzciciela. Żaglowce i jachty tym razem przepłyną z Gdyni do Gdańska. Organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych. Do udziału w paradzie cały czas można się zapisywać.

O godz. 11 na wysokości plaży miejskiej w Gdyni nastąpi formowanie się jachtów uczestniczących w paradzie. Jej start przewidziano na godz. 12. Jachty z Gdyni popłyną w kierunku Orłowa, Sopotu i Brzeźna, by ok. godz. 16 pojawić się na Motławie. Od  godz. 16.30 do 17.30 zaplanowano cumowanie jednostek przy Targu Rybnym w Gdańsku. Od  godz. 17.45 przewidziano poczęstunek dla załóg biorących w paradzie i koncert szantowy. Jachty będzie można oglądać przy Targu Rybnym w Gdańsku i okolicach kładek przez Motławę.

Więcej informacji o Żeglarskiej Paradzie Świętojańskiej na oficjalnej stronie wydarzenia.

Co myślisz o tym artykule?
+1
7
+1
1
+1
1
+1
0
+1
0
+1
2
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ