< Powrót
17
kwietnia 2023
Tekst:
Adam Mauks
Zdjęcie:
Materiały prasowe
Gdynia na fali
Bardzo młodzi gdynianie chętnie uczestniczą w programie "Gdynia na fali".

Zaprogramowani na morze: Gdynia na fali

Wystartowała 10. już edycja programu „Gdynia na fali”. Prawie dwa tysiące dzieci z gdyńskich szkół i przedszkoli w ramach edukacyjnego programu poznaje czym jest morze i żeglarstwo.

Program powstał w 2013 roku po to, by promować wśród najmłodszych mieszkańców Gdyni morski charakter tego miasta. Dzieci poznają żeglarstwo, morze, charakterystykę jednostek pływających, korzyści płynące z bliskości morza, ale także uczą się o żeglarstwie śródlądowym, znaczeniu portów i marin oraz udzielania pierwszej pomocy. Do tej pory wzięło w nim udział około 20 tysięcy młodych gdynian.

W sierpniu 2013 roku w gdyńskim InfoBoxie poinformowano o starcie tego edukacyjnego programu. U zarania miał on pomóc kształtować w najmłodszych gdynianach morską tożsamość i wzmocnić ich więzi z miastem, portem i morzem. Jego celem było to, aby każdy młody gdynianin miał szanse stanąć za sterem pod żaglami. Program miał także promować polskie żeglarstwo, mocno związane przecież z Gdynią i jego sukcesy na arenie międzynarodowej.

– Na przestrzeni lat nasz projekt zmieniał się – mówi Paweł Brutel, zastępca dyrektora Gdyńskiego Centrum Sportu. – Ze szkół przenieśliśmy się najbliżej wody, czyli do gdyńskiej mariny. Obecnie zajęcia trwają ok. 90 minut, podczas nich prowadzący opowiadają o żeglarstwie, jak w odpowiedzialny sposób uprawiać ten sport, przybliżają ważne postaci polskiego żeglarstwa, uczą np. wiązać węzły żeglarskie i pomagają zwiedzać gdyńską marinę. Program „Gdynia na fali” niezmiennie cieszy się wysokim zainteresowaniem. Miejsca po otwarciu rejestracji kończą się w ciągu kilku dni, a liczba chętnych placówek zawsze przewyższa dostępność. Dołączyły do niego dzieci z przedszkoli, które dziś stanowią większą część uczestników.

Do 10. edycji „Gdynia na fali” zgłosiło się 1950 dzieci z 39 gdyńskich placówek oświatowych.

– Pierwsi adepci żeglarstwa ze Szkoły Podstawowej nr 16 w Gdyni pojawili się w Marinie Gdynia w czwartek, 13 kwietnia – dodaje Paweł Brutel. – Zakończenie akcji planowane jest na 16 czerwca.

Zdaniem zastępcy dyrektora Gdyńskiego Centrum Sportu, lata pracy nad programem sprawiły, że Gdynia może śmiało powiedzieć, że gwarantuje on uczestnikom przekazanie podstaw żeglarstwa i bezpieczeństwa nad wodą. Co ważne, stanowi doskonałą zachętę do kontynuowania tej przygody w szkółkach żeglarskich.

– Wiemy, że część z uczestników z kontynuuję żeglarską przygodę np. podczas półkolonii organizowanych przez kluby żeglarskie – dodaje Paweł Brutel. – Idealną sytuacją byłoby prowadzenie zajęć również na wodzie, jednak na ten moment swoją uwagę kierujemy na większą liczbę uczestników i szerszy dostęp do zajęć osób chcących poznać żeglarstwo.

Strona projektu

Co myślisz o tym artykule?
+1
2
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ