< Powrót
20
sierpnia 2024
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
„Zawisza Czarny” w Gdyni, 19.08.2024 r.

„Zawisza Czarny” nareszcie wrócił do służby

Na ten moment miłośnicy „Zawiszy Czarnego” czekali blisko trzy lata. Harcerski szkuner rozpoczął regularną eksploatację, a jego pokład jest otwarty dla wszystkich zainteresowanych.

W piątek 19 lipca o godzinie 17 niezwykle zasłużony dla wychowania morskiego żaglowiec „Zawisza Czarny” wypłynął z Darłowa po trwającym ponad pół roku remoncie. Rejs do Gdyni zainaugurował powrót do harcerskiej służby i – być może – symbolicznie zakończył trwającą trzy lata epopeję, podczas której jednostka praktycznie wyłączona była z eksploatacji.

We wrześniu 2021 roku bowiem wybuch spór pomiędzy nowymi a starymi władzami Harcerskiej Fundacji Centrum Wychowania Morskiego ZHP, która była armatorem żaglowca. W efekcie „Zawisza Czarny” przestał pływać, CWM ZHP postawiono w stan likwidacji, a Związek zaczął zastanawiać się nad przyszłością jednostki. Choć regularne rejsy uruchomić miano wiosną 2022 roku, przez kolejne miesiące nic się w tym temacie nie działo, a wybór nowej Głównej Kwatery, czyli Zarządu ZHP, nie spowodował oczekiwanych przez Zawiszaków zmian. Wprawdzie próbowano stworzyć biuro armatorskie lub porozumieć z zewnętrznym operatorem, ale nie przyniosło to efektu. Temat opisywaliśmy na bieżąco.

Zmianę przyniosły lata 2023-2024, kiedy żaglowiec poddany został pracom remontowym – prowadzonym najpierw przy nabrzeżu w Gdyni, a następnie w stoczni w Darłowie. I choć tu nie obyło się bez problemów, bo w marcu 2024 roku na skutek przepięcia instalacji elektrycznej wybuchł pożar w kubryku, „Zawisza Czarny” został przygotowany do pływania w regularnych rejsach. Podjęto też próbę – niestety nie wiadomo z jakim skutkiem – stworzenia wspólnego biura armatorskiego z Fundacją STS Fryderyk Chopin. Ostatecznie 19 lipca zasłużony żaglowiec wreszcie wypłynął, a jego miłośnicy mogli odetchnąć z ulgą.

„Zawisza Czarny” w pierwszym rejsie skierował się do Gdyni, a następnie 29 lipca do Szczecina na finał regat The Tall Ships Races. Ponieważ ZHP zdobył, jak podała „Rzeczpospolita”, 102 tys. zł dofinansowania ze środków Ministerstwa Kultury i Sportu na zadanie „Koncertowy powrót Zawiszy Czarnego do służby”, rejsowi towarzyszyły wydarzenia kulturalne, w tym występy Męskiego Chóru Szantowego Zawisza Czarny. W Szczecinie żaglowiec był też udostępniony do zwiedzenia.

Następnie „Zawisza Czarny” popłynął na Gotlandię, skąd wrócił do macierzystego portu w Gdyni. Aktualnie trwają zapisy na stugodzinny rejs stażowy na żaglowcu, który w dniach 31 sierpnia – 6 września poprowadzi Aleksandra Emche. Jego koszt to 2400 zł, ale członków ZHP i ZHR obowiązuje zniżka w wysokości 10 procent. Wprawdzie ani dalsze plany „Zawiszy Czarnego”, ani harmonogram rejsów nie są znane, jednak Związek zachęca do zgłaszania zapytań i rezerwacji.

Strona internetowa „Zawiszy Czarnego”

Profil żaglowca na Facebooku

„Zawisza Czarny”, żaglowiec Związku Harcerstwa Polskiego, druga jednostka o tym imieniu. Zbudowany w 1952 roku jako lugotrawler „Cietrzew”, w latach 1960-1961 przebudowany na żaglowiec dla ZHP. W 1984 roku wziął udział w akcji ratowania rozbitków żaglowca „Marques”, za co jego załoga otrzymała nagrodę Fair Play. W latach 1989-1990 odbył rejs dookoła świata.

Co myślisz o tym artykule?
+1
3
+1
1
+1
0
+1
2
+1
0
+1
0
+1
0