< Powrót
2
sierpnia 2019
Tekst:
Dariusz Olejniczak
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
Polonusi
Prezes PZŻ Tomasz Chamera (pierwszy z lewej) i prezes PoZŻ Bogusław Witkowski (pierwszy z prawej) spotkali się z polonijnymi żeglarzami z Chicago. Marzeną Oberską i Mirosławem Wrońskim.

Żeglarscy Polonusi gościli w siedzibie Pomorskiego Związku Żeglarskiego

Goście z Polish Yacht Club Chicago odwiedzili dziś siedzibę Pomorskiego Związku Żeglarskiego. W spotkaniu z amerykańskimi Polonusami uczestniczyli prezes PoZŻ Bogusław Witkowski i prezes Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera. A my rozmawialiśmy z komandorem klubu, Marzeną Oberską.

– Kiedy powstał Polish Yacht Club Chicago?

– Klub powstał 8 lat temu z inicjatywy grupy żeglujących Polonusów. Od początku zależało nam, żebyśmy byli kojarzeni z Polską. Dlatego w naszym herbie jest biało-czerwony żagiel i orzeł w koronie. W Chicago istnieje już jeden klub polonijny, Joseph Conrad Club z 50-letnią tradycją, jednak jego działalność i możliwości nie zaspokajały wszystkich potrzeb żeglarzy związanych z Polską. Brakowało nam możliwości wspólnego żeglowania. Dlatego postanowiliśmy utworzyć nowy klub, którego komandorem jestem od początku. Zrzeszamy około 60 członków, z czego 15 to właściciele jachtów.

– Jak wygląda klubowa „codzienność”?

– Spotykamy się raz w miesiącu. Ale nie skupiamy się wyłącznie na załatwianiu spraw klubowych. Organizujemy prelekcje, w których nasi przyjaciele opowiadają o swoich rejsach, niezwykłych miejscach, które odwiedzili żeglując. Inspirujemy i pokazujemy możliwości, jakie daje żeglarstwo. Poza tym zapraszamy między innymi policję wodną, która mówi o zasadach bezpiecznego żeglowania na jeziorze Michigan. Prowadzimy też szkolenia dotyczące bezpieczeństwa zakończone państwowymi certyfikatami.

– I jak rozumiem wspólnie żeglujecie?

– Oczywiście. Jednym z takich rejsów była wyprawa na „Fryderyku Chopinie” na Karaiby. Wzięło w niej udział 15 naszych członków. W regatach także bierzemy udział. Jak choćby w największym żeglarskim wydarzeniu na jeziorze Michigan – Chicago to Macinac Race. W tym roku ścigały się w tej imprezie cztery nasze jachty a kilkoro naszych żeglarzy płynęło na jachtach amerykańskich żeglarzy. Jacht „Baba Jaga” z Renatą Kuszyk i Adamem Ferenzem zajął drugie miejsce w Cruising Division. Poza tym organizujemy regaty z pewną tradycją, ale w nowej odsłonie – Polonia Cup Chicago. Chcemy, aby była to impreza doroczna. Mamy też wielu amerykańskich przyjaciół i często pływamy w ich załogach.

– Polish Yacht Club Chicago organizuje wiele imprez cyklicznych, które na stałe wpisały się do klubowego kalendarza…

– Tak. Organizujemy np. bale kostiumowe. W tym roku mieliśmy bal piratów. Zabawa, w której wzięło udział około 150 osób, była świetna. Kolejne cykliczne wydarzenia to organizowane dwa razy w roku koncerty polskich szantymenów. A jeśli chodzi o działalność dla lokalnej społeczności polonijnej, to od siedmiu lat organizujemy Rejsy Spełnionych Marzeń. Biorą w nich udział, pod opieką doświadczonych żeglarzy, ludzie dotąd nie związani zupełnie z żeglarstwem. Tacy, którzy nigdy nie pływali na jachcie. To dla nich duże przeżycie i wspaniała przygoda. Środki uzyskane w ten sposób przeznaczamy na rzecz polonijnej młodzieży w Chicago. Po rejsie spotykamy się na pikniku, który jest otwarty zarówno dla Polonii, jak i Amerykanów.

– Kultywujecie w klubie polskie tradycje?

– Wielkanocne „jajeczko” i powitanie wiosny oraz spotkanie opłatkowe to już tradycja nawiązująca do obyczajów przywiezionych z ojczyzny, które każdy z nas kultywuje. Natomiast w lutym przyszłego roku czeka nas wydarzenie niezwykłe. W Belize odbędą się uroczystości stulecia zaślubin Polski z morzem. Postanowiliśmy urządzić je tam ze względu na możliwość dotarcia na miejsce. Nie każdy może ma możliwość wybrać się do Polski, więc spotykamy się tam. Obecny będzie także żaglowiec „Fryderyk Chopin”, na którego pokładzie przypłynie na Karaiby młodzież z Polski, by wziąć udział w tej uroczystości. Część naszych żeglarzy przypłynie własnymi łódkami, dla części wynajęliśmy katamarany.

– Wiem, że pani wizyta w Polsce ma konkretny cel – Zlot Żeglarzy Polonijnych w Kamieniu Pomorskim.

– Moja wizyta związana była z tym zlotem zorganizowanym z inicjatywy szwedzkich żeglujących Polonusów. Podczas spotkania powołaliśmy do życia Międzynarodową Federację Polonijnych Klubów Żeglarskich. Wierzę, że będzie ona służyła wspieraniu i rozwojowi wzajemnych kontaktów Polaków rozsianych po świecie rodaków, których pasją jest żeglarstwo.

– Dziś spotkała się pani z przedstawicielami PZŻ i PoZŻ, jakie są efekty tego spotkania?

–  To było pierwsze, robocze spotkanie. Liczę, że wśród jego efektów będzie wymiana informacji o tym, co ciekawego dzieje się w żeglarstwie polskim i z naszej strony – polonijnym w Chicago. To ułatwi nam udział w organizowanych w Polsce imprezach. Poza tym Polskie żeglarstwo wspaniale się rozwija. Dzieje się dużo ciekawych, inspirujących rzeczy. To co tu robicie, jest prowadzone bardzo profesjonalnie. My jesteśmy wolontariuszami, którzy zajmują się żeglarstwem w czasie wolnym po pracy. Dla nas to okazja do zdobycia nowych doświadczeń. Jesteśmy też gotowi podzielić się naszą wiedzą. W Polsce i Europie są świetne rejony do uprawiania żeglarstwa, a z kolei my również dysponujemy dobrym zapleczem, z którego mogą korzystać zaglądający do Chicago polscy żeglarze. Mam nadzieję, że takich wzajemnych spotkań i kontaktów będzie coraz więcej.

Strona klubu

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ