< Powrót
4
września 2023
Tekst:
Adam Mauks
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
Westerplatte
W zmaganiach wzięło udział czternaście jachtów.

Żeglarska pamięć o Obrońcach Westerplatte

Czternaście jachtów wzięło udział w 45. Regatach o Puchar Obrońców Westerplatte, które w dniach 2 i 3 września rozegrano na Zatoce Gdańskiej.

Od blisko pół wieku – początkowo przez Jachtklub Stoczni Gdańskiej, a następnie Yacht Klub Północny w Gdańsku – organizowane są regaty upamiętniające żołnierzy bohatersko broniących Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. W miniony weekend odbyła się kolejna ich edycja. Żeglarze rywalizowali w czterech wyścigach – dwa rozegrano w sobotę i dwa w niedzielę.

– Nie były to szczególnie trudne regaty, chociaż w pewnym momencie mieliśmy problem z wiatrem – mówi komandor i uczestnik regat Andrzej Załucki. – Poza tym była bardzo fajna atmosfera, nie było protestów i wszyscy byli zadowoleni.

W grupie jachtów KWR regaty wygrał jacht „Słoni” sternika Zbigniewa Rembiewskiego przed „Apusem” Sławomira Nojka i „Tornado” Andrzeja Załuckiego. W grupie Open triumfował jacht „Globe” Zbigniewa Gutkowskiego, który w ostatecznej klasyfikacji wyprzedził „Dancing Queen” Jerzego Matuszaka. Na trzecim miejscu uplasowała się „Eveline” Agnieszki Marach, a na czwartym „Sinematu” Jarosława Borysa.

W grupie ORC najlepszy okazał się jacht „Neoprofil” Piotra Adamowicza. W ostatecznej klasyfikacji na mecie wyprzedził on jacht „Goodspeed” Łukasza Trzcińskiego i „Sailing Factory” Jacka Chabowskiego.

Organizatorem 45. Regat o Puchar Obrońców Westerplatte był Yacht Klub Północny w Gdańsku. Nagrody ufundowali Poczta Polska i Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Regaty zaliczane są do klasyfikacji Pucharu Bałtyku Południowego i Pucharu Zatoki Gdańskiej.

Wyniki regat

Co myślisz o tym artykule?
+1
4
+1
0
+1
3
+1
2
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ