Żeglarska stanica nad Kaszubskim Morzem
Stanica Wodna PTTK we Wdzydzach to nie tylko przyjazna przystań żeglarska nad jeziorem Wdzydze, ale też organizator regat, szkoleń i koncertów szantowych. Ośrodek służy wodniakom od blisko 70 lat.
Choć wśród żeglarzy śródlądowych największą popularnością cieszą się Wielkie Jeziora Mazurskie czy Jeziorak, coraz częściej pojawiają się oni również na kaszubskich jeziorach. Coraz więcej młodych zawodników pływa m.in. w cyklu regat Żeglarski Puchar Kaszub, a miłośnicy rekreacji odkrywają jezioro Wdzydze, nazywane Kaszubskim Morzem. Jednym z centralnych ośrodków przy tym akwenie jest Stanica Wodna PTTK we Wdzydzach.
– Prowadzę Stanicę od 18 lat i kiedy przyszedłem, jachtów nie było za dużo – wspomina Zbigniew Galiński, zarządca obiektu. – Potem powstało Wdzydzkie Towarzystwo Żeglarskie, które organizowało Regaty o Puchar Jezior Wdzydzkich. W rywalizacji brało udział nawet 50 łódek, więc już całkiem dużo. W tej chwili szacuję, że na Wdzydzach jest około 200 łódek. A u nas w porcie jest ich 70.
Stanica, która powstała w drugiej połowie lat 50. przede wszystkim dla kajakarzy, sukcesywnie dostosowywała się do rosnącej liczby żeglarzy.
– Jak trafiłem do Stanicy, uzbroiłem trzy stałe pomosty w stanowiska cumownicze, a potem dokupiłem dwa pomosty pływające – opowiada Galiński. – W zeszłym roku zrealizowaliśmy dużą unijną inwestycję w ramach projektu Pomorskie Szlaki Kajakowe, dzięki któremu powstał nowy, duży pomost pływający i promenada wzdłuż brzegu. Zmodernizowaliśmy też już istniejące pomosty – dzięki czemu są nowe stanowiska cumownicze, słupki z wodą i prądem oraz oświetlenie. Stanica jest więc miejscem i dla kajakarzy, i dla żeglarzy, i dla spacerowiczów, którzy nas odwiedzają.
Aktualnie Stanica oferuje dla żeglarzy m.in. 80 miejsc przy kei, zrzut nieczystości, możliwość wyslipowania łódek i postoju jachtu zimą na terenie ośrodka lub w hangarze. Do tego dochodzi też m.in. nocleg oraz inne udogodnienia oferowane wszystkim turystom, nie tylko żeglarzom. Stanica Wodna PTTK ma w ofercie również czarter łódek – m.in. Omegi, Sasankę 660, Tango 780 Sport i Vis 65. A to nie wszystko.
– W sezonie, od majówki do końca września, odbywa się około 50 bezpłatnych koncertów szantowych, na które ludzie licznie przyjeżdżają – mówi Galiński. – Organizujemy też regaty dla firm na naszych 20 Omegach oraz prowadzimy też szkolenia dla młodzieży. W ostatnim czasie zrobiliśmy regaty dla Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego oraz cykl zajęć dla młodzieży dla Pomorskiego Związku Żeglarskiego. Łącznie w roku jest kilkanaście takich imprez.
Atrakcją nie jest przy tym sam ośrodek, ale też Jezioro Wdzydzkie, które jest dobrym akwenem dla miłośników śródlądowego żeglarstwa.
– W porównaniu z Mazurami ruch tutaj jest jeszcze mały, bo nie wszystkie z tych 200 jachtów pływają jednocześnie – dodaje Goliński. – Jest rotacja i się nie zauważa, że jest tyle łódek. Pływa się więc przyjemnie, żeglarze mają spokój i są miejsca, gdzie mogą bez problemów zacumować. Akwen też jest przyjazny – kamieni pod wodą nie ma, a płycizny, które zdarzają się na przesmykach pomiędzy jeziorami, są oznakowane na mapach.
Stanica Wodna PTTK we Wdzydzach powstała w 1956 roku, kiedy wybudowano pierwsze domy letniskowe przeznaczone dla wodniaków, zwłaszcza miłośników kajakarstwa. Z czasem rozbudowano również infrastrukturę dla żeglarzy. Obecnie w obiekcie jest miejsce dla cumowania dla 80 jachtów oraz 176 miejsc noclegowych w domkach 7, 6, 5, 4, 3, 2 osobowych. Funkcjonuje tam też tawerna, gdzie odbywają się koncerty szantowe. Zarządcą obiektu jest Zbigniew Galiński.