< Powrót
16
lipca 2021
Tekst:
mat. prasowe
Ilustracja:
mat. prasowe
Żagle 2021

Żeglarski Szczecin zaprasza wszystkich na Żagle 2021!

Trwają przygotowania do Żagli 2021. Wydarzenie o charakterze żeglarskim będzie obfitowało w wiele atrakcji dla całej rodziny.  A odbędzie się w dniach 30 lipca – 1 sierpnia, jako zwieńczenie startujących dzisiaj Regat Bałtyckich.

W „normalnym” czasie odliczalibyśmy dni od finału regat the Tall Ships Races. Pandemia sprawiła jednak, że tegoroczne regaty wielkich żaglowców zostały odwołane, a trasa wyścigu przełożona na rok 2024. Ale Szczecin pozostaje w grze. I przygotowuje wydarzenie, jakiego jeszcze nie było – Żagle 2021.

– Takiego toru przeszkód, jak w tym roku, nie było jeszcze w historii imprezy – mówi Krzysztof Soska, zastępca prezydenta miasta. – Musieliśmy bardzo szybko podjąć decyzję we współpracy z innymi miastami, które były w gotowości przyjmować żaglowce. Wspólnie z Kłajpedą i Tallinnem organizujemy Regaty Bałtyckie, a w samym Szczecinie – Żagle 2021.

Żeglarskie święto w Szczecinie

Dwa brzegi Odry wypełnią się stoiskami, muzycznymi scenami, strefami animacji, gastronomii i rozrywki. Program Żagli pęka w szwach. Muzycy będą koncertować na trzech scenach – na Łasztowni, Wyspie Grodzkiej oraz nowej, ustawionej tuż obok pomnika Centaura.  Na plac Mickiewicza powróci Strefa Dziecięca, z warsztatami, koncertami, pokazami tanecznymi czy zawodami sportowymi. Podczas żeglarskiego święta nie mogło zabraknąć także orkiestr dętych. W sobotę i niedzielę na scenie na Łasztowni będzie odbywać się IV Festiwal Orkiestr Dętych Szczecin 2021 o Puchar Prezydenta Miasta Szczecin.

Co jeszcze czekać będzie na lądzie? Strefa Animacji Czysta Odra w Szczecinie, Festiwal Smaków Foodtrucków, Jarmark pod Żaglami, wesołe miasteczka, Miejska Strefa Letnia czy nowa Craft Beer Zone. Wszystko w reżimie sanitarnym

– W piątek 16 lipca ubierzemy Marynarza z Alei Fontann w strój reprezentacji miasta – granatowo-bordową koszulkę białą czapkę, kołnierz i granatowe spodnie, co będzie sygnałem dla mieszkańców i turystów o nadchodzącej imprezie – mówi Leopold Korytkowski, dyrektor turystyki i wydarzeń w spółce Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia.

Regaty

Żagle 2021 będą wydarzeniem wieńczącym dwuetapowe Regaty Bałtyckie, które startują 16 lipca. Jednostki będą rywalizować  na dwóch etapach: Tallinn – Kłajpeda oraz Kłajpeda – Szczecin.  Łącznie w obu rejsach do przepłynięcia będzie około 500 mil morskich.

– Głównym gościem i największym żaglowcem, który do nas wpłynie w piątek 30 lipca będzie „Dar Młodzieży”, jednostka szkolna Uniwersytetu Morskiego w Gdyni – mówi Jerzy Raducha, wicedyrektor ds. organizacji imprez i współpracy międzynarodowej Centrum Żeglarskiego. – Po raz pierwszy przypłynie z Rosji „Krasotka”. ­Niestety, przepisy sanitarne na ten moment nie pozwalają na otwieranie pokładów dla zwiedzających.

Do Szczecina wpłyną też m.in. „Fryderyk Chopin”, „Generał Zaruski”, „Atyla” (Hiszpania), „Shtandart” (Rosja), „Brabander” (Litwa), które wezmą udział zarówno w jednym etapie, jak i w całych regatach.

Program Żagli 2021

Mapa

PODZIEL SIĘ OPINIĄ