< Powrót
25
czerwca 2018
Tekst:
lwn
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
zakończenie

Żeglarskie zakończenie roku szkolnego u gdyńskich gimnazjalistów

Dla uczniów klasy II A 11 Gimnazjum im. Noblistów Polskich w Gdyni zakończenie roku szkolnego 22 czerwca było równocześnie końcem rocznej pracy w projekcie edukacyjnym prowadzonym przez Pomorską Szkołę Żeglarstwa i Edukacji Morskiej Pomorskiego Związku Żeglarskiego.

Zajęcia fakultatywne z zakresu żeglarstwa i edukacji morskiej są realizowane wśród uczniów drugiej klasy od dwóch lat. W minionym roku szkolnym młodzież bardzo intensywnie pracowała uczestnicząc w kilku równoległych przedsięwzięcia. Gimnazjaliści realizowali program nauki żeglarstwa w PSŻiEM, m.in. uczestnicząc w projektach „Żeglujże żeglarzu” i „Sobą być – dobrze żyć”.

Podczas zajęć żeglarskich uczniowie sprawdzali w praktyce nabytą wiedzę i umiejętność żeglowania, a sprawdzianem wiedzy o morzu i umiejętności uczniów były dwudniowe, czerwcowe rejsy po Zatoce Gdańskiej, na jachtach: „Lobo de Mar”, „Krakus” i „Allie”, z zawinięciem do portów w Helu, Jastarni i Kuźnicy.

– Jednak celem zajęć, z punktu widzenia szkoły i interesu beneficjentów, było zdobywanie kompetencji kluczowych w procesie umiejętnego, kreatywnego uczenia się – powiedziała Bożena Meller, wychowawczyni klasy. – Systematycznie prowadzone lekcje na wodzie, zajęcia w pracowniach PSzŻiEM, podczas których żeglarstwo było tylko narzędziem, środkiem nauczania, są skuteczną metodą pozwalającą uzyskać zamierzone cele.

Na zakończenie, każdy gimnazjalista z klasy II A otrzymał certyfikat kompetencji, potwierdzający umiejętności w zakresie wykonywania podstawowych czynności na jachcie żaglowym. Natomiast uczniowie biorący udział w rejsach zatokowych, „Opinię   z rejsu” na druku PZŻ, za uczestnictwo w rejsach po Zatoce Gdańskiej.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ