< Powrót
1
grudnia 2022
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
Szymon Sikora
PGE
Agata Barwińska w 2022 roku zdobyła mistrzostwo Europy w klasie ILCA 6.

Żeglarze podsumowali sezon sportowy

– To był dobry rok dla polskiego żeglarstwa – mówił Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego na wczorajszej (30 listopada) konferencji prasowej w Polskim Komitecie Olimpijskim. Rok trudny, bo poolimpijski, który zawsze obfituje w różnego rodzaju zmiany, ale pełen dobrych wyników, medali w mistrzostwach świata i Europy, zarówno wśród seniorów, jak i w kategoriach młodzieżowych, w klasach olimpijskich, jak i w klasach przygotowawczych. Był to też pierwszy sezon od lat ze sponsorem głównym Związku, PGE Polską Grupą Energetyczną.

Rok 2022 był rokiem pełnym wyzwań. Z powodu przesunięcia Igrzysk Olimpijskich w Tokio, cykl olimpijski został skrócony o rok. Do tego doszły zmiany w programie żeglarskich konkurencji na Igrzyskach Olimpijskich. Kobieca klasa 470, w której Agnieszka Skrzypulec i Jola Ogar zdobyły w Tokio srebrny medal, została zastąpiona mieszaną, damsko-męską klasą 470. Windsurfingowa klasa RS:X została zastąpiona widowiskową klasą iQFoil. W Paryżu, a właściwie w Marsylii, bo tam zostanie rozegrana żeglarska część igrzysk, nie będzie też klasy Finn, pojawi się zaś kitesurfingowa konkurencja Formula Kite.

PGE

Konferencja prasowa Polskiego Związku Żeglarskiego odbyła się 30 listopada w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego.
Fot. Szymon Sikora

– Nowe klasy wymusiły zmiany w systemie szkolenia, z którymi dość dobrze sobie poradziliśmy – mówi Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego. – W nowych klasach olimpijskich mamy silną kadrę, będącą mieszanką doświadczenia i młodości. W przyszłym roku rozpoczynają się regaty kwalifikacyjne do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu, najpierw trzeba wywalczyć kwalifikacje dla kraju, a w każdej klasie zawodnicy toczyć będą wewnętrzną rywalizację o imienną nominację na igrzyska. Zatem cieszą nas wyniki tegoroczne, ale już myślami jesteśmy przy tym, co wydarzy się w roku przyszłym.

W roku 2022 polscy żeglarze zdobyli 46 medali w regatach rangi mistrzostw świata, Europy, Pucharu Świata, czy w ważnych regatach międzynarodowych. Dotyczy to zarówno seniorów, którzy stawali na podium i plasowali się w pierwszej 10-tce najważniejszych regat, ale też juniorów, którzy z niemal każdej imprezy rangi mistrzowskiej przywozili medale, a także żeglarzy z niepełnosprawnością, którzy zdominowali rywalizację na światowych akwenach.

– Świadczy to o stabilnym poziomie sportowym kadry seniorskiej, rywalizującej o wyjazd na igrzyska olimpijskie, ale też o efektywnym systemie szkoleniowym funkcjonującym w Polskim Związku Żeglarskim, dzięki któremu najmłodsi i najbardziej utalentowani zawodnicy mają perspektywę długofalowego rozwoju – dodaje Tomasz Chamera. – Cieszy też fakt, że w większości klas olimpijskich polscy żeglarze należą do ścisłej światowej czołówki.

Był to też pierwszy sezon z nowym sponsorem głównym Polskiego Związku Żeglarskiego – PGE Polską Grupą Energetyczną. Obie instytucje połączyły podobne wartości. Wiadomo, że żeglarstwo to wiatr i woda, a te dwa żywioły są też podstawą zielonej transformacji, która jest priorytetem polityki energetycznej Grupy PGE. Firma jest aktualnie największym inwestorem, jeśli chodzi o farmy wiatrowe na Bałtyku. Program Offshore w Grupie Kapitałowej PGE obejmuje trzy projekty morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim, a pierwszy prąd ma z nich popłynąć już w 2026 roku.

PGE

Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki.
Fot. Robert Hajduk

Grupa PGE wspiera kilka obszarów działania Polskiego Związku Żeglarskiego. Pierwszy obszar to wsparcie Kadry Narodowej PZŻ, spośród której wyłoniono grupę Ambasadorów PGE Sailing Team Poland. Ambasadorzy reprezentowali Polskę na regatach na całym świecie, zdobywali medale w mistrzostwach świata, Europy, w regatach Pucharu Świata, ale też angażowali się w promocję morskiej energetyki wiatrowej i inwestycji Grupy PGE w tym sektorze.

– Wsparcie PGE Polskiej Grupy Energetycznej ma duże oddziaływanie na całe polskie żeglarstwo, a nam, zawodnikom wydatnie ułatwiło przygotowanie się do najważniejszych regat, dało jakże potrzebny komfort, co z kolei przełożyło się na wyniki – mówi Agata Barwińska, która kilka dni temu, po raz drugi z rzędu zdobyła złoty medal mistrzostw Europy w olimpijskiej klasie ILCA 6. – Żeglarstwo to sport, który wymaga dużej logistyki, często podróżujemy między różnymi krajami, kontynentami, transportujemy łódki, osprzęt. W takie sytuacji dobrze jest mieć spokój i komfort, a współpraca ze sponsorami nam to zapewnia. A my odwdzięczamy się wynikami.

Inne najważniejsze sukcesy ambasadorów PGE Sailing Team Poland to brązowy medal mistrzostw Europy Mai Dziarnowskiej w windsurfingowej klasie iQFoil, mistrzostwo świata juniorów w olimpijskiej klasie 49er załogi Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch, mistrzostwo świata młodzieżowców Julii Damasiewicz w olimpijskiej klasie Formula Kite, czy tytuł mistrza świata cyklu PWA Windsurfing World Tour wywalczony przez Macieja Rutkowskiego.

Drugi obszar współpracy między PZŻ a Grupą PGE to wsparcie przez sponsora Ogólnopolskiego Programu Edukacji Żeglarskiej PolSailing. To największy w Polsce, kompleksowy program wsparcia i popularyzacji żeglarstwa realizowany przez Polski Związek Żeglarski we współpracy z okręgowymi związkami żeglarskimi i klubami sportowymi oraz przy udziale środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Podstawą programu edukacji żeglarskiej jest nie tylko nauka podstaw żeglarstwa, ale również przekazywanie wiedzy i umiejętności dotyczących zasad bezpieczeństwa nad wodą, zdrowego stylu życia oraz odpowiedzialnej postawy wobec środowiska naturalnego.

PGE

Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch.
Fot. Szymon Sikora

– Program PGE PolSailing to żeglarska praca u podstaw – mówi Tomasz Chamera. – Z bezpłatnych zajęć na łódkach klasy Optimist, na windsurfingu oraz od tego roku również na kitesurfingu skorzystało tysiące dzieci z całej Polski, wiele trafiło później do klubów żeglarskich na regularne zajęcia. To ważny dla nas program, a upowszechnianie żeglarstwa, zachęcanie dzieci i młodzieży do żeglowania i pokazywanie im, że żeglarstwo może być przygodą na całe życie, jest dla nas priorytetem.

Trzeci obszar współpracy między PZŻ a PGE to rozwój eSailingu.

– Wszyscy dostrzegamy potencjał inwestycji w rozgrywki esportowe, a perspektywa dołączenia esportu do rodziny olimpijskiej stwarza zupełnie nowe możliwości – mówi Szymon Wierzbicki, koordynator ds. eSailingu w PZŻ. – W ubiegłym roku eSailing stał się jedną z dyscyplin esportowych Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Wirtualne regaty żeglarskie znalazły się pośród pięciu wirtualnych sportów Olimpic Virtual Series w ramach MKOL. Ponadto, wirtualne żeglarstwo jest szansą na dotarcie do nowych fanów, a jednocześnie też jest efektywnym uzupełnieniem żeglarskiego treningu.

W ramach współpracy z PGE i Polską Ligą Esportową Polski Związek Żeglarski zorganizował cykl wirtualnych regat PGE eSailing 2022, a podczas festiwalu Gdynia Sailing Days na plaży w Gdyni odbyła się nasza największa impreza gamingowa PGE Superpuchar Polskiej Ligi Esportowej. Jej częścią była także rywalizacja w eSailingu.

Maja Dziarnowska.
Fot. Szymon Sikora

Czwarty obszar współpracy to wsparcie Gdynia Sailing Days. To coroczny festiwal żeglarski i jedna z największych i najważniejszych imprez regatowych w Basenie Morza Bałtyckiego. Impreza ma już 23-letnią tradycję, co roku bierze w niej udział między 600 a 1000 żeglarzy i żeglarek z całego świata. Są wśród nich utytułowani żeglarze, medaliści olimpijscy, mistrzowie świata i mistrzowie kontynentów, ale też żeglarska młodzież. Gdynia Sailing Days to pełne spektrum żeglarstwa regatowego, festiwal otwarty na mieszkańców i kibiców, który doskonale popularyzuje żeglarstwo.

– Wybór żeglarstwa nie był dla nas przypadkowy, gdyż wiatr i woda łączą się nierozerwalnie z naszymi strategicznymi planami realizacji zielonej transformacji energetycznej i wykorzystania wiatru i wody do produkcji zielonej energii – powiedział Zbigniew Kajdanowski, dyrektor Departamentu Marketingu i Reklamy PGE Polska Grupa Energetyczna. – W Polskim Związku Żeglarskim znaleźliśmy ważnego partnera, z którym mogliśmy nie tylko wesprzeć zawodników Kadry Narodowej, ale realizować również inny ważny dla nas cel, a mianowicie promocję sportu i aktywnego spędzania czasu przez dzieci, bo również tak postrzegamy swoją rolę i misję.

NAJWAŻNIEJSZE WYNIKI POLSKICH ŻEGLARZY W ROKU 2022

AMBASADORZY PGE SAILING TEAM POLAND

AGATA BARWIŃSKA (SSW MOS Iława, klasa ILCA 6)
1 miejsce i złoty medal w mistrzostwach Europy
1 miejsce w regatach French Olympic Week
7 miejsce w mistrzostwach świata

MIKOŁAJ STANIUL I JAKUB SZTORCH (AZS AWFiS Gdańsk, klasa 49er)
1 miejsce i złoty medal mistrzostw świata juniorów w klasie 49er
3 miejsce w regatach Pucharu Świata – Puchar Księżniczki Zofii
8 miejsce w regatach French Olympic Week
10 miejsce w regatach Kieler Woche

MAJA DZIARNOWSKA (Sopocki Klub Żeglarski, klasa iQFoil)
3 miejsce i brązowy medal mistrzostw Europy
2 miejsce w regatach French Olympic Week
3 miejsce w regatach Pucharu Świata – Puchar Księżniczki Zofii
10 miejsce w mistrzostwach świata

MACIEJ RUTKOWSKI (AZS Poznań, klasa iQFoil)
1 miejsce i złoty medal mistrzostw świata cyklu PWA Windsurfing Tour w slalomie
4 miejsce w regatach French Olympic Week w klasie iQFoil

PAWEŁ TARNOWSKI (Sopocki Klub Żeglarski, klasa iQFoil)
7 miejsce w mistrzostwach świata

ALEKSANDRA MELZACKA I SANDRA JANKOWIAK (YKP Gdynia/AZS Poznań, klasa 49erFX)
4 miejsce w mistrzostwach świata
2 miejsce w regatach Test Event w Hadze
4 miejsce w regatach Kieler Woche
10 miejsce w regatach French Olympic Week

JULIA DAMASIEWICZ (AZS Poznań, klasa Formula Kite)
1 miejsce i złoty medal młodzieżowych mistrzostw świata World Sailing
1 miejsce w regatach Pucharu Świata Kite Foil World Series Austria
5 miejsce w regatach Pucharu Świata Puchar Księżniczki Zofii
5 miejsce mistrzostw świata do lat 21
8 miejsce w regatach French Olympic Week

MAKSYMILIAN ŻAKOWSKI (AZS Poznań, klasa Formula Kite)
8 miejsce w mistrzostwach Europy
10 miejsce w mistrzostwach świata

KAMIL MANOWIECKI (Sopocki Klub Żeglarski, klasa iQFoil)
5 miejsce w regatach French Olympic Week
4 miejsce w młodzieżowych mistrzostwach Europy
5 miejsce w mistrzostwach świata do lat 21

MICHAŁ POLAK (Gdański Klub Żeglarski, klasa iQFoil)
8 miejsce w młodzieżowych mistrzostwach Europy
10 miejsce w regatach French Olympic Week

RADOSŁAW FURMAŃSKI (AZS AWFIS GDAŃSK, klasa iQFoil)
15 miejsce w mistrzostwach Europy

INNE NAJWAŻNIEJSZE WYNIKI POLSKICH ŻEGLARZY W ROKU 2022

DOMINIK BUKSAK I SZYMON WIERZBICKI (AZS AWFiS Gdańsk/AZS Poznań, klasa 49er)
1 miejsce w regatach French Olympic Week
1 miejsce w regatach Test Event w Hadze
1 miejsce w mistrzostwach Polski
10 miejsce w mistrzostwach świata

ŁUKASZ PRZYBYTEK I JACEK PIASECKI (AZS AWFiS Gdańsk, klasa 49er)
5 miejsce w mistrzostwach świata
6 miejsce w mistrzostwach Europy
7 miejsce w regatach Pucharu Świata – Puchar Księżniczki Zofii
8 miejsce w regatach French Olympic Week

GABRIELA CZAPSKA I HANNA RAJCHERT (Spójnia Warszawa, klasa 49erFX)
2 miejsce i srebrny medal mistrzostw świata juniorów
1 miejsce i złoty medal mistrzostw świata do lat 21
1 miejsce i złoty medal mistrzostw Polski seniorów
6 miejsce w regatach Kieler Woche

IZABELA SATRJAN (Sopocki Klub Żeglarski, klasa Formula Kite)
5 miejsce mistrzostw Europy

JAKUB JURKOWSKI (AZS Poznań, klasa Formula Kite)
3 miejsce i brązowy medal młodzieżowych mistrzostw świata
6 miejsce w regatach Pucharu Świata Kite Foil World Series Austria
8 miejsce mistrzostw świata do lat 21

NINA ARCISZ (Sopocki Klub Żeglarski, klasa Formula Kite)
1 miejsce i złoty medal mistrzostw świata do lat 21

AGNIESZKA PAWŁOWSKA I BARTŁOMIEJ SZLIJA (Chojnicki Klub Żeglarski/UKŻ Lamelka Kartuzy, klasa 470)
2 miejsce i srebrny medal mistrzostw świata juniorów

ZOFIA KORSAK I FRANCISZEK BORYS (MKS Dwójka Warszawa/YKP Gdynia, klasa 470)
2 miejsce i srebrny medal mistrzostw świata do lat 21

MARIA RUDOWICZ (UJKS Szturwał Kalisz, klasa iQFoil)
3 miejsce i brązowy medal mistrzostw świata do lat 17
2 miejsce i srebrny medal mistrzostw świata do lat 15
2 miejsce i srebrny medal mistrzostw Europy do lat 17

GUSTAW TRYBEK (Sopocki Klub Żeglarski, klasa iQFoil)
3 miejsce i brązowy medal mistrzostw Europy do lat 15

IGOR LEWIŃSKI (Gdański Klub Żeglarski, klasa iQFoil)
1 miejsce i złoty medal mistrzostw Europy do lat 17

MARCELINA KORSZON I ZUZANNA MRÓZ (YC Olsztyn, klasa 49erFX)
1 miejsce i złoty medal mistrzostw Europy do lat 23

OLGA GÓRNAŚ GRUDZIEŃ (OKS Olsztyn, klasa 303 i klasa RS Venture)
1 miejsce i złoty medal mistrzostw świata żeglarzy z niepełnosprawnościami w klasie Hansa 303
1 miejsce i złoty medal mistrzostw świata żeglarzy z niepełnosprawnościami w klasie RS Venture w załodze z Piotrem Cichockim
2 miejsce i srebrny medal mistrzostw świata w żeglarzy z niepełnosprawnościami w klasie Hansa 303 doubles w załodze z Piotrem Cichockim

PIOTR CICHOCKI (OKS Olsztyn, klasa 303 i klasa RS Venture)
1 miejsce i złoty medal mistrzostw świata żeglarzy z niepełnosprawnościami w klasie Hansa 303
1 miejsce i złoty medal mistrzostw świata żeglarzy z niepełnosprawnościami w klasie RS Venture w załodze z Olgą Górnaś-Grudzień
2 miejsce i srebrny medal mistrzostw świata w żeglarzy z niepełnosprawnościami w klasie Hansa 303 doubles w załodze z Olgą Górnaś-Grudzień

WIKTORIA GOŁĘBIOWSKA (UKŻ Wiking Toruń, klasa ILCA 6)
8 miejsce w mistrzostwach świata
9 miejsce w mistrzostwach Europy

PATRYK KOSMALSKI I TOMASZ LEWANDOWSKI (CHKŻ Chojnice/AZS AWFiS Gdańsk, klasa 49er)
1 miejsce i złoty mistrzostw Europy do lat 23

KACPER STANISŁAWSKI (YKP Gdynia, klasa ILCA 6)
3 miejsce i brązowy medal mistrzostw Europy

ROBERT GRACZYK (MKŻ Mikołajki, klasa DN)
1 miejsce i złoty medal bojerowych mistrzostw świata

ŁUKASZ ZAKRZEWSKI (MKŻ Mikołajki, klasa DN)
1 miejsce i złoty medal bojerowych mistrzostw Europy

TOMASZ ZAKRZEWSKI (MKŻ Mikołajki, klasa DN)
2 miejsce i srebrny medal bojerowych mistrzostw Europy

JAROSŁAW RADZKI (OKŻ Olsztyn, klasa DN)
3 miejsce i brązowy medal bojerowych mistrzostw Europy

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ