< Powrót
23
maja 2019
Tekst:
Dariusz Olejniczak
Zdjęcie:
archiwum YKP Skandynawia
zlot polonii
Żeglujący Polonusi z YKP Skandynawia.

Żeglarze polonijni spotkają się w Kamieniu Pomorskim

Od 19 do 21 lipca trwać będzie II Światowy Zlot Polonii Żeglarskiej w Kamieniu Pomorskim. Organizatorem wydarzenia jest Yacht Klub Polonia Skandynawia.

To już drugi zlot Polonusów pod egidą naszych rodaków mieszkających w Szwecji. Po raz pierwszy polonijni żeglarze spotkali się w 2014 roku. Wówczas w zlocie uczestniczyło ponad 80 osób z różnych zakątków świata. Gościom tak bardzo spodobała się Marina imienia kpt. ż.w.j. Zdzisława Michalskiego, że tym razem również wybrali właśnie to miejsce.

– Dlaczego właśnie w Kamieniu? – mówi Andreas Henriksson komandor YKP Skandynawia. – Między innymi dlatego, że spotkaliśmy się tam z dużym poparciem tamtejszych gospodarzy miasta i regionu. Bez nich nie udało by się zorganizować spotkania w taki sposób. Łączymy Zlot z możliwością zapoznania się z regionem. Przede wszystkim z jego walorami turystycznymi, historią i współczesnością.

Tym razem głównym tematem Zlotu będzie idea utworzenia Europejskiej Federacji Polonijnych Klubów Żeglarskich. W planach są także regaty Optimistów.

– Żeglarze lubią się spotykać w swoim gronie,  to sprawa oczywista – wyjaśnia komandor szwedzkiego klubu. –  Myślę ze potrzebne jest miejsce i ktoś kto takie spotkania zorganizuje. I tu właśnie potrzebne nam, żeglarzom polonijnym, struktury ogólnoeuropejskie. Stąd pomysł powołania federacji. Na razie kontakty między klubami, jeżeli takie istnieją w jakimś państwie, opierają się na prywatnych więziach. W Szwecji przeszło 10 lat temu istniała taka nieformalna grupa. Dzisiaj jesteśmy bardzo prężnym klubem z „duszą”. Wierzę, że uda się ten sukces przenieść na poziom ogólnoeuropejski. Federacja będzie elementem łączącym polonijnych żeglarzy bez względu na miejsce zamieszkania. Początki są zawsze trudne, potrzeba czasu i cierpliwości. W Kamieniu będzie przede wszystkim okazja przedyskutowania formy i sposobu istnienia, jak i powołania do życia federacji. Jest duże zainteresowanie tym tematem. Poza tym, jako organizacja, będziemy mieli większe możliwości, nawiążemy sieć formalnych kontaktów. A reszta przyjdzie sama. Jestem optymistą.

Organizatorzy zapraszają do Kamienia wszystkich, którzy chcą spotkać się z uczestnikami wydarzenia.

Do Kamienia przypłynie ponad 15 polonijnych jachtów. Na spotkanie zgłosiły się już załogi z Niemiec, Szwecji i Danii. Pojawią się również Polonusi z Irlandii, Anglii i USA. Dodatkowo, 15 jachtów przypłynie ze Szwecji w ramach projektu „Kierunek Polska” , od wielu lat prowadzony przez YKPS dla szwedzkich żeglarzy.

Program zlotu
Piątek, 19 lipca
do godz. 17.00 – rejestracja uczestników w Marinie Kamień Pomorski
19.00 – uroczysty koncert organowy w Katedrze Kamieńskiej
21.00 – grill dla uczestników w Marinie Kamieńskiej

Sobota, 20 lipca
11.00 – uroczyste otwarcie Zlotu z udziałem marszałka województwa zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza
12.00-15.00 – zwiedzanie i prezentacja miasta z przewodnikami w dwóch grupach językowych (angielski i polski)
12.00-16.00 – dyskusje przedstawicieli klubów polonijnych na temat powołania Federacji
16.30 – konferencja prasowa i prezentacja projektu Federacji Polonijnych Klubów Żeglarskich
17.00 – bankiet w Hotelu Marina Palladium Kamień Pomorski
19.30 – koncert szantowy w wykonaniu zaproszonych artystów
21.00 – biesiada

Niedziela, 21 lipca
11.00 – mini regaty kl. Optimist
14.00 – uroczyste zakończenie Zlotu, wręczenie nagród, podsumowanie

Zgłoszenia i pytania należy kierować na adres: andreashenriksson56@gmail.com lub telefonicznie do Andreasa Henrikssona: +46708491180

Strona YKP Skandynawia

PODZIEL SIĘ OPINIĄ