Żeglarski Zlot 100-lecia Niepodległości – Polonusi spotkają się w Gdyni
Za niespełna dwa tygodnie, 31 sierpnia, do Gdyni przypłyną żeglarze polonijni z całego świata. Inicjatorami i organizatorami Żeglarskiego Zlotu 100-lecia Niepodległości są Polonusi z Bractwa Wybrzeża – Mesy Kaprów Polskich, organizacji zrzeszającej żeglarzy z całego świata.
Uroczysta inauguracja zlotu zaplanowana jest na piątek, 31 lipca, o godz. 9 na „Darze Pomorza”. Poza tym w programie goście zlotu mają m.in. udział w uroczystościach 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej 1 września na Westerplatte i paradę jachtów z Sopotu do Gdyni.
Szczególnie ciekawy dla mieszkańców Gdyni i turystów będzie kolejny punkt programu zaplanowany na niedzielę 2 września. W godzinach 10.30-12.30 wszyscy chętni będą mogli oglądać i zwiedzać jachty biorące udział w zlocie. Organizatorzy deklarują, że jeśli zainteresowanie jednostkami cumującymi przy kei wejściowej (wschodniej) Basenu Żeglarskiego im. M. Zaruskiego w Gdyni (w gdyńskiej marinie) będzie duże, czas dostępności jachtów zostanie wydłużony.
W poniedziałek 3 września flotylla zlotu popłynie do Pucka, gdzie Polonusi złożą kwiaty pod pomnikiem gen. Józefa Hallera i pomnikiem Kapra Polskiego. Powrót do Gdyni zaplanowano 4 września.
Uroczyste zakończenie zlotu nastąpi w środę 5 września. Poza ceremonią zamykająca polonijne spotkanie pod żaglami, w środę żeglarze wezmą udział w pożegnaniu Joanny Pajkowskiej, która wypłynie z Gdyni do Plymouth, by stamtąd wyruszyć w samotny rejs non stop dookoła świata na jachcie „Fanfan”. Flotylla zlotu odprowadzi Joannę Pajkowską do wysokości Helu.
Taki plan zakłada oficjalny program zlotu. Jego uczestników zaprosił także do Helu burmistrz tego miasta. Żeglarze z Mesy Kaprów Polskich wezmą udział w spotkaniu na cyplu pod Kopcem Kaszubów – „Początek Polski”. Zwiedzą też Muzeum Obrony Wybrzeża i wieżę miotania ogniem, zobaczą pamiątki i odtworzone mieszkanie kpt. K. O. Borchardta.
W Żeglarskim Zlocie 100-lecia Niepodległości weźmie udział ok. 100 żeglarzy, m.in. ze Szwecji, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych. Wydarzenie wspierane jest przez Pomorski Związek Żeglarski.
Hermandad de la Costa (Bractwo Wybrzeża) to międzynarodowe stowarzyszenie założone w celu pielęgnowania idei braterstwa ludzi morza, kultywujące ich tradycje, obyczaje i naukę. Polskie Bractwo Wybrzeża oficjalnie powstało 1 czerwca 1966 roku. Stało się to podczas wyprawy wokół Ameryki Południowej, w której uczestniczyła załoga jachtu „Śmiały”.