Jędrzej Szerle, Hanna Kajeta
Hanna Kajeta
Puchar Starosty Powiatu Kartuskiego

Żeglarze z Pomorza walczyli o Puchar Starosty Powiatu Kartuskiego

W dwóch imprezach – Mistrzostwach Pomorza w klasie Cadet i Old Boys Regatta – rywalizowali żeglarze o Puchar Starosty Powiatu Kartuskiego. Regaty odbyły się w weekend 29-30 sierpnia na jeziorze Brodno Wielkie.

Przez dwa dni na jeziorze Brodno Wielkie w Pucharze Starosty Powiatu Kartuskiego ścigało się 35 żeglarzy. Trzynaście młodych, dwuosobowych załóg rywalizowało w klasie Cadet o mistrzostwo Pomorza, a dziewięciu nieco starszych żeglarzy walczyło na Optimistach o miano najlepszego oldboya.

W Mistrzostwach Pomorza w klasie Cadet wzięła udział młodzież z czterech klubów województwa pomorskiego. W kategorii dziewcząt zwyciężyły zawodniczki z ŻUKS Stężyca – Malwina Walter i Anna Łyczko, które były też najlepsze w klasyfikacji generalnej. Drugie miejsce wśród dziewcząt zajęły Zofia Wolska i Konstancja Kitowska (ŻUKS Stężyca/ KS Damroka Chmielno), a trzecie Agata Marcinkowska i Karola Markowska (UKS Wodniacy Garczyn).

W kategorii chłopców podium należało do załóg z UKŻ Lamelka Kartuzy. Pierwsi byli Marcel Kurjańczyk i Filip Nowak, na drugiej pozycji przypłynęli Tymoteusz Roszkowski i Olaf Plichta, a na trzeciej Patryk Ulaczyk i Maciej Dowbusz.

III edycja Old Boys Regatta podzielona została na dwie konkurencje 18-45 lat i 45+, które przeprowadzono odpowiednio w sobotę i niedzielę. W pierwszej zwycięzcą został Paweł Kajeta z UKŻ Lamelka. Na drugim miejscu uplasował się Leszek Dubiela z Portowca Gołuń, na trzecim miejscu Hubert Kurjańczyk z Gdyńskiej Akademii Żeglarstwa.

W niedzielę zwycięzcą kategorii 45+ został Leszek Dubiela z Portowca Gołuń, a drugie miejsce zajął 90-letni Teofil Kaczmarek, wieloletni trener w Jachtklubie Stoczni Gdańskiej i  współtwórca UKŻ Lamelka Kartuzy. Trzeci był Piotr Kropidłowski z Portowca Gołuń.

Organizatorem regat był UKŻ Lamelka Kartuzy. Old Boys Regatta były imprezą towarzyszącą Żeglarskiemu Pucharowi Kaszub. Mistrzostwa Pomorza w klasie Cadet zostały dofinansowane przez Pomorską Federację Sportu ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego we współpracy z Pomorskim Związkiem Żeglarskim.