< Powrót
3
sierpnia 2020
Tekst:
Dariusz Olejniczak
Zdjęcie:
PKM LOK
LOK

Żeglarze z Poznańskiego Klubu Morskiego LOK trenują na jachcie 2020

Poznański Klub Morski LOK istnieje od 1936 r. Jego historia zaczęła się od zakupu przez Zarząd Okręgowy Ligi Morskiej i Kolonialnej terenu na wschodnim brzegu Jeziora Kierskiego. W klubie działa kilka sekcji, a jedną z nich jest Grupa Regatowa, w której młodzi żeglarze wdrażają się w tajniki regatowej rywalizacji. 

Dariusz Żeberski, fot. archiwum

Poza tą grupą są jeszcze sekcje: turystyczna, windsurfingowa, bojerowa, morska, motorowodna i radiojachtingu. Baza klubu znajduje się bezpośrednio nad poznańskim Jeziorem Kierskim, przy ul. Nad Jeziorem 120. Klubowicze mają do dyspozycji przystań, z przyłączem elektrycznym, miejscem na ognisko i sceną. Dostępne są dwa szerokie slipy. Nie brakuje zaplecza socjalnego z prysznicami. Jest także pracownia szkutnicza.

– Działamy dwutorowo. Szkolimy dzieci początkujące oraz, w grupie regatowej, dzieciaki i młodzież bardziej zaawansowaną – mówi Dariusz Żeberski, odpowiadający z klubie za sekcję radiojachtingu. – Staramy się w ten sposób propagować żeglarstwo, a nasi podopieczni pływają na Omegach w grupie A i B oraz na Laserach, w tym 4,7 i Radial. Startują w regatach różnego szczebla, również międzynarodowych. Zajmują dobre lokaty, z czego bardzo się cieszymy.

Młodzi żeglarze z Grupy Regatowej PKM LOK działają prężnie także przy pozyskiwaniu sprzętu treningowego. Niedawno wzięli udział w konkursie zorganizowanym przez Polskie Stowarzyszenie Klasy 2020. Nagrodą główną był w nim darmowy czarter jachtu 2020. Poznaniacy są jednym z czterech klubów, które mogą się już cieszyć nowo pozyskana jednostką.

– Łódka bardzo nam się spodobała – mówi Dariusz Żeberski, poznański żeglarz i windsurfer. – Ma dużo miejsca na szerokim pokładzie, można na niej prowadzić kilkuosobowe szkolenie. Kiedy dowiedzieliśmy się o konkursie na darmowy czarter tego jachtu, postanowiliśmy spróbować szczęścia. Udało się i jesteśmy bardzo zadowoleni, w sobotę odebraliśmy łódkę od producenta. Na pewno dobrze wykorzystamy 2020, już zaczynamy trenować.

Strona klubu

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ