< Powrót
5
października 2021
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
Próchno i Rdza

Zlot „Próchno i Rdza”: 33 jachty w trzynastej edycji

Od 7 do 10 października potrwa XIII Zlot jachtów z duszą „Próchno i Rdza”. W tegorocznej edycji ponownie będzie można zwiedzić wiele zasłużonych drewnianych i stalowych jednostek, wysłuchać koncertów szantowych i obejrzeć paradę morską.

W najbliższy weekend w Gdyni kolejny raz zgromadzą się wiekowe drewniane i stalowe jachty oraz setki ich miłośników. Zlot „Próchno i Rdza” to od lat żeglarskie święto, podczas którego w jednym miejscu zobaczyć można wiele unikalnych i historycznych jednostek oraz odrobinę posmakować marynistycznej kultury. Nie inaczej, pomimo pandemii, będzie w tym roku.

– Przeprowadziliśmy ankietę wśród osób, które przypływają na zlot i na podstawie dotychczas nadesłanych odpowiedzi wiemy, że ponad 80 procent załóg jest zaszczepionych – opowiada Maciej Sodkiewicz, organizator „Próchna i Rdzy”. – To cieszy, bo daje nam możliwość ponownego spotykania się, udostępniania jachtów zwiedzającym i interakcji z mieszkańcami Gdyni.

Program zlotu

Czwartek, 7 października 2021

17.00               Spotkanie jachtów na Helu

Piątek, 8 października 2021

11.00               Wypłynięcie z Helu
11.00-15.00   Wspólne pływanie we flotylli
15.00               Wejście do Gdyni, cumowanie jachtów w Basenie Żeglarskim przy Falochronie Wschodnim
16.30               Odprawa kapitanów – omówienie planu sobotniej parady
18.00               Koncert szantowy na jachtach
18.30               Wręczenie kapitanom jednostek obecnych na zlocie pamiątkowych tabliczek – na „Inatizie”

Sobota, 9 października 2021

11.00               Wypłynięcie jachtów na Zatokę Gdańską
12.00-15.00  Uroczysta parada jachtów wzdłuż brzegu na trasie bulwar Nadmorski – molo w Orłowie – Sopot – Gdynia
16.00               Powrót do Gdyni, zacumowanie w Basenie Żeglarskim przy Falochronie Wschodnim
16.00-18.00  Możliwość zwiedzania jachtów zacumowanych przy Falochronie Wschodnim
18.00               Koncert szantowy na jachtach

Niedziela, 10 października 2021

09.00-12.00    Wypłynięcie jachtów z Gdyni, zakończenie zlotu

W XIII edycji wezmą udział 33 jednostki – 17 drewnianych i 16 stalowych – z których pięć pojawi się na zlocie po raz pierwszy. Będzie to m.in. ponad 16-metrowa „Wielkopolska”, której gruntowny remont zakończył się w tym roku.

– Bardzo ciekawy jest też jacht „Phyllis”, który zbudowany został w 1886 roku jako kuter rybacki – mówi Maciej Sodkiewicz. – W 1913 roku został przebudowany na jacht, a w tym roku jego armatorem został Polak. To najstarsza jednostka, jaka kiedykolwiek zawitała na zlot!

Nie po raz pierwszy pojawi się regatowa „Dana” z 1926 roku, która należy do olimpijskiej klasy R6. Przypłynie również „Czarny Diament”, na którym Jerzy Radomski przez 32 lata pływał po świecie.

Jak co roku w atrakcjach „Próchna i Rdzy” będą mogli uczestniczyć mieszkańcy Gdyni. W piątek i w sobotę o godzinie 18 odbędą się koncerty szantowe. Będzie ich można wysłuchać na Falochronie Wschodnim gdyńskiego basenu żeglarskiego, gdzie zacumują wszystkie jednostki. W sobotę w samo południe jachty popłyną wzdłuż wybrzeża w uroczystej paradzie, którą będzie można obserwować z bulwaru Nadmorskiego oraz molo w Orłowie i Sopocie. Po jej zakończeniu, w godzinach 16-18, turyści będą mogli wejść na pokłady jednostek i porozmawiać z załogą.

Organizatorem XIII Zlotu Jachtów z Duszą „Próchno i Rdza” jest Szkoła Żeglarstwa Sekstant, partnerem strategicznym Pomorski Związek Żeglarski, a patronem medialnym portal Żeglarski.info.

Strona „Próchna i Rdzy”

PODZIEL SIĘ OPINIĄ