< Powrót
5
czerwca 2018
Tekst:
Dariusz Olejniczak
Zdjęcie:
mat. prasowe
przekopu

Zmiany w prawie dotyczącym m.in. przekopu przez Mierzeję Wiślaną

Wiele wskazuje na to, że marszałkowie województw pomorskiego i warmińsko-mazurskiego stracą decyzyjną rolę w postępowaniu dotyczącym przekopu przez Mierzeję Wiślaną. Sejmowa komisja pozytywnie zaopiniowała projekt nowelizacji specustawy dotyczącej tej inwestycji. Odpowiedzialność za pozwolenie na jej rozpoczęcie przejmie spółka Wody Polskie.

Rządowy projekt zmian, zdaniem wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, Anny Moskwy, dostosowuje przepisy dotyczące przekopu do obowiązującego Prawa wodnego.

Jej zdaniem konieczność nowelizacji wynika ze zmiany w zakresie Prawa wodnego i kompetencji w zakresie gospodarki wodnej. Od 1 stycznia kompetencje w zakresie zarządzania wodami zostały powierzone Wodom Polskim. W dużej mierze dotyczy to przejęcia ich od marszałków, szczególnie w zakresie wydawania zgód wodno-prawnych i pozwoleń wodno-prawnych.

Zarządy obu zainteresowanych województw wyraziły niedawno przeciwstawne opinie dotyczące przekopu. Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego jest jej zdecydowanie przeciwny, powołując się m.in. na brak pełnej informacji o inwestycji od inwestora, czyli Urzędu Morskiego w Gdyni. Z kolei Zarząd i Sejmik Województwa Warmińsko-Mazurskiego popiera planowany przekop, uznając go za kluczowy dla subregionu elbląskiego.

Kilka dni temu Urząd Morski w Gdyni przekazał Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie dokumentację dotyczącą przekopu (m.in. raport o oddziaływaniu na środowisko). Tym samym rozpoczęła się procedura wydania decyzji środowiskowej.

– Rozpoczęliśmy sprawdzanie dokumentów pod kontem formalnym – mówi Justyna Januszewska, rzeczniczka olsztyńskiej RDOŚ. – Kolejnym etapem będzie sprawdzenie strony merytorycznej dokumentacji. Mamy na to 90 dni, ale ten termin może być dłuższy, ponieważ wystąpimy o opinie do RDOŚ Gdańsku, Państwowego Granicznego Inspektora Sanitarnego w Elblągu oraz Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. Wszystkie te instytucje mają swoje terminy, a w czasie trwania ich procedur, nasz termin ulega zawieszeniu. Bieg naszych prac wznowiony zostanie po otrzymaniu opinii z zewnątrz.

Zbieranie opinii o przekopie przez Mierzeję Wiślaną będzie prowadzone także w formule konsultacji społecznych. Ostateczny termin wydania decyzji nie jest zatem znany, jednak harmonogram inwestora zakłada rozpoczęcie budowy pod koniec tego roku.

Kanał przez Mierzeję Wiślaną ma umożliwić żeglugę handlową i turystyczną z elbląskiego portu, po polskich wodach terytorialnych, do Zatoki Gdańskiej i nadbałtyckich portów, bez konieczności korzystania z dotychczasowej trasy przez leżącą w rosyjskiej strefie terytorialnej Cieśninę Pilawską. Inwestycja przebiegać będzie najprawdopodobniej w rejonie miejscowości Nowy Świat i skróci szlak wodny z Elbląga na Zatokę Gdańską o 52 mile morskie, czyli ponad 90 km.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ