
Znamy Mistrza Nawigacji 2024
Uroczysta gala wręczenia nagród finalistom IX Pomorskiego Konkursu o Tytuł Mistrza Nawigacji odbyła się 22 maja w Białym Spichlerzu Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. Zostali na niej ogłoszeni zwycięzcy konkursu.
Podczas otwarcia Gali, która odbywała się pod honorowym patronatem marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka, dyrektor Pomorskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku Bożena Żuk, powitała dyrektorów szkół, przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego, nauczycieli, rodziców, instruktorów żeglarstwa i licznie przybyłych uczniów.
Wśród zaproszonych gości byli m.in. dyrektor Biura Zamiejscowego Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego w Słupsku Marek Biernacki, reprezentujący marszałka Mieczysława Struka, wiceprezydent miasta Słupska Beata Chrzanowska, Katarzyna Maciejewska kierowniczka Działu Edukacji i Promocji Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, która reprezentowała dyrektor tej placówki Marzannę Mazur, starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Gdańsku Delegatura w Słupsku Bronisław Kisiel, Monika Gawin i Kamila Kargulewicz z Departamentu Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, prezes Fundacji Wspierania Inicjatyw Niekonwencjonalnych SUB VENTUM Dariusz Kloskowski, członek Zarządu Polskiego Związku Żeglarskiego, wiceprezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego Leopold Naskręt, prezes słupskiego oddziału Ligi Morskiej i Rzecznej Jan Wilda i prezes Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego Oddział w Słupsku Jan Radkowski.
Dyrektor Marek Biernacki i wiceprezydent Beata Chrzanowska, w krótkich okolicznościowych wystąpieniach, złożyli gratulacje wszystkim laureatom konkursu oraz ich nauczycielom-opiekunom za włożony trud i pasję. Dyrektor Biernacki zaproponował, aby dyrektorzy szkół i nauczyciele dokonali analizy, w jakim stopniu udział uczniów w warsztatach i konkursach nawigacyjnych, zadecydował o ich drodze życiowej lub wpłynął na karierę zawodową. Próba, przeprowadzona na grupie ponad 600 uczestników przygody z nawigacją, może dać ciekawe wyniki i pożyteczne wnioski w sektorze edukacji.
– W założeniach, miała to być jednorazowa akcja, której cel zakładał urozmaicenie zajęć pozalekcyjnych powiązanych jednak bardzo ściśle przez podstawę programową z egzotyczną, choćby ze względu na samą nazwę, nawigacją terrestryczną – powiedziała Iwona Poźniak-Szewczyk, konsultant ds. edukacji morskiej w Pomorskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku przybliżając gościom i rodzicom na widowni, genezę i historię konkursów o Tytuł Mistrza Nawigacji.
– Z takim hasłem przystępowaliśmy każdego roku do nowej edycji – mówił podczas pokazu nawigacyjnego, Dariusz Kloskowski. – Nikt z nas, organizatorów konkursu, przypomnę: Pomorskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli, Fundacji Wspierania Inicjatyw Niekonwencjonalnych SUB VENTUM i Pomorskiego Związku Żeglarskiego, nawet nie przypuszczał, że dojdziemy do dziewiątego wydania, a w przyszłym roku przypadnie okrągły jubileusz.
W trakcie wypowiedzi, Iwona Poźniak-Szewczyk zwróciła uwagę, że po raz pierwszy w eliminacjach wzięły udział reprezentacje klubów żeglarskich co dla żeglarzy zakończyło się nadspodziewanym sukcesem. Trzy osoby dostały się do finału a jedna otrzymała wyróżnienie.
Wartko prowadzonej imprezie przez panią Iwonę, kolorystyki dodały występy zespołu tanecznego Bałtyckie Meduzy (Maja, Marcelina, Maja, Weronika, Julia, Lena), prowadzonego przez Anicetę Ostrowską ze Szkoły podstawowej im. Ludzi Morza w Objeździe.

Mistrza Nawigacji 2024 Mirosław Jodko (w środku).
Rosnącą atmosferę wyczekiwania na ogłoszenie wyniku zmagań finałowych konkursu, podbił występ zwycięzcy VIII Pomorskiego Festiwalu Piosenki Marynistycznej MARINA 2022, grupy wokalno-muzycznej Ostinato, ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi im. Polonii nr 10 w Słupsku, pod kierunkiem Grzegorza Uszkiewicza.
Protokół z posiedzenia komisji konkursowej, działającej w składzie: Dariusz Kloskowski, Fundacja SUB VENTUM – przewodniczący, Leopold Naskręt, Pomorski Związek Żeglarski – członek, Iwona Poźniak, konsultant ds. edukacji morskiej w Pomorskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku – sekretarz, odczytał w głębokiej ciszy, z wyczuwalnym napięciem wśród słuchających, przewodniczący podając na wstępie miejsca wyróżnione, które zajęli: Grzegorz Humyniecki ze Szkółki Żeglarskiej Jachtklubu Morskiego RODA w Gdyni, opiekun: Nikodem Chojnacki i Jowita Grzech ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Słupsku, opiekun: Anna Wolikowska.
Kolejno uplasowali się: Wiktoria Sadurska ze SP – 9 w Słupsku, opiekun: Sylwia Siedlar-Drewniak, na III miejscu, Alicja Puchała z SP w Zagórzycy, opiekun: Agnieszka Trusiak, na II miejscu. I miejsce i Tytuł Mistrza Nawigacji 2024 zdobył Mirosław Jodko z SP nr 5 w Słupsku, opiekun: Anna Wolikowska.
Ogłoszony werdykt został przyjęty z ogromnym aplauzem.
– Rozstrzygnięcie wyników w tej edycji konkursu, na etapie finałowym, było zadaniem bardzo trudnym i skomplikowanym z racji wyrównanego poziomu przedstawionych do oceny prac pod względem formalnym, merytorycznym i estetycznym – mówił po odczytaniu protokołu Dariusz Kloskowski. – O różnicach między nimi zdecydowały dosłownie szczegóły.
Nagrodzeni i wyróżnieni uczniowie oraz ich nauczyciele-opiekunowie otrzymali z rąk dyrektor Bożeny Żuk i poproszonych do ich wręczenia gości dyplomy, podziękowania, okolicznościowe statuetki i liczne nagrody rzeczowe.
Leopold Naskręt, wiceprezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego, zaprosił finalistów i ich nauczycieli-opiekunów na jednodniowe rejsy po Zatoce Gdańskiej, zorganizowane i sfinansowane przez Pomorski Związek Żeglarski. Główną nagrodę, karty zaokrętowania na pełnomorski rejs żaglowcem STS „Pogoria”, ufundowane przez Pomorski Związek Żeglarski, wiceprezes wręczył Mistrzowi Nawigacji Mirosławowi Jodko i opiekunowi prowadzącemu, Annie Wolikowskiej życząc im pomyślnych wiatrów.
Uroczystość wzbogaciła wystawa medali marynistycznych, słupskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego, którą przygotował i prezentował Jan Radkowski. Dzięki uprzejmości Marzanny Mazur, dyrektorki Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, laureaci konkursu oraz zaproszeni goście, mogli obejrzeć wystawy eksponowane w Białym Spichlerzu, tj. galerię unikalnych prac Witkacego oraz ekspozycję na temat osadnictwa w Słupsku po drugiej wojnie światowej.