< Powrót
19
maja 2020
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
arch. Tadeusza Gospodarczyka
Tadeusz Gospodarczyk

Znani i nieznani: Tadeusz Gospodarczyk

Jego głos znają radiosłuchacze na całym świecie, a zwłaszcza w Tarnobrzegu, gdzie od lat rozwija żeglarstwo. Tadeusz Gospodarczyk działa także w Polskim Związku Żeglarskim, w którym współpracuje z Okręgami i Polonią.

Nie będzie przesadą stwierdzenie, że to najbardziej znany żeglarski głos w Polsce. Wszystko za sprawą audycji „Pod Żaglami Leliwy”, nadawaną przez tarnobrzeskie Radio Leliwa, którą Tadeusz Gospodarczyk prowadzi od 2008 roku. Pojawiła się ona w ważnym okresie dla lokalnego żeglarstwa – w latach 1994-2009 niedaleko Tarnobrzega, w miejscu wyrobiska górniczego, powstało Jezioro Tarnobrzeskie. W tym samym czasie rozpoczęto również organizację festiwalu piosenki żeglarskiej „Nowy Brzeg – Nowa Fala” oraz założono Jacht Klub Kotwica Tarnobrzeg – także z inicjatywy Tadeusza Gospodarczyka.

– Chciałem po prostu przybliżyć żeglarstwo, kulturę marynistyczną, piosenkę żeglarską, szanty lokalnej społeczności – wspomina Tadeusz Gospodarczyk. – Poszedłem do prezesa radia, przedstawiłem pomysł, on pozwolił spróbować i dostałem mój pierwszy program. W pierwszym odcinku opowiadałem o książce Marka Szurawskiego „Razem bracia do lin!” – czyli o tym, skąd się wzięły szanty i jak są klasyfikowane. Tak się zaczęło i trwa do dzisiaj.

Co pojawia się na antenie? Puszczane są szanty, promowane są książki oraz pojawiają się informacje o żeglarskich wydarzeniach. Audycja ma już wiernych słuchaczy, którzy piszą e-maile, a zespoły czasem przysyłają swoje nowe nagrania. W przypadku mniej znanych kapel „Pod Żaglami Leliwy”, jest oknem na świat.

Aktywność żeglującego od 1990 roku i działającego w strukturach żeglarskich 1994 roku Tadeusza Gospodarczyka przyczyniła się do popularyzacji Jeziora Tarnobrzeskiego. Jacht Klub Kotwica Tarnobrzeg jest największy w okręgu, rozwija się sport, a na akwenie odbywają regaty o zasięgu ogólnopolskim. Sam żeglarz w 2017 roku został wybrany prezesem Tarnobrzeskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, a rok później trafił do zarządu Polskiego Związku Żeglarskiego. W pierwszym roku zaangażował się w Program Polska Bandera 2018, którego kulminacyjnym punktem było tworzenie żywej flagi na jachtach na różnych akwenach z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Mimo zakończeniu programu kontynuował tę tematykę.

– Od niespełna roku robimy wszystko, żeby umocować w prawie banderę Polskiego Związku Żeglarskiego – opowiada Tadeusz Gospodarczyk. – Jesteśmy po wielu spotkaniach i rozmowach, m.in. z ministerstwem czy specjalistami od bander z Polskiego Towarzystwa Weksylologicznego. Aktualnie tworzymy propozycję ustawy, która przywróci banderę PZŻ i pozwoli na ustanowienie jej również na śródlądziu.

Tadeusz Gospodarczyk odpowiada w zarządzie PZŻ także za kontakty z Okręgowymi Związkami Żeglarskimi oraz żeglarską Polonią.

– Od początku moje relacje z Polonią amerykańską czy skandynawską były serdeczne i wierzę, że z każdym dniem budujemy wzajemne  zaufanie – tłumaczy Gospodarczyk. – Trochę zmieniamy też pogląd Polonii na to, czym jest dzisiaj PZŻ. Stąd też nasze zaangażowanie w Zlot Wagnerowski, który ma się odbyć w styczniu przyszłego roku.

Żeglarz z Tarnobrzega działa także w międzystowarzyszeniowym zespole ds. prawa wodnego. Pracuje on nad poprawkami do wydawanych aktów prawnych, w tym właśnie dotyczącym tytułowego Prawa Wodnego.  W zespole udało się zebrać nie tylko żeglarzy, ale też motorowodniaków i przedstawicieli innych środowisk wodniackich.

– Zespół pracuje i opiniuje wszystkie akty prawne dotyczące żeglarzy, rozwiązuje też  problemy bardzo przyziemne, często absurdalne, lecz ważne dla  zwykłych wodniaków – dodaje Gospodarczyk. – Każdy może do nas napisać, zgłosić swoją sprawę. Zapewniam, że każda z nich będzie potraktowana priorytetowo. Ostatnią inicjatywą zespołu jest pismo do ministra Gróbarczyka, które wysłaliśmy w zeszłym tygodniu, dotyczące rezygnacji w związku z COVID-19  z pobierania od przedsiębiorców podatku wodnego w tym roku. Parę istotnych rzeczy już udało nam się wcześniej zmienić, więc jesteśmy dobrej myśli na przyszłość

Tadeusz Gospodarczyk ma też czas na żeglowanie. Pływa rekreacyjnie głównie po wodach śródlądowych i po Adriatyku, ale nie unika też Bałtyku. Jako instruktor ma też czas na prowadzenie szkoleń – już 6 czerwca w Tarnobrzegu rusza kurs na stopień żeglarza jachtowego.

Tadeusz Gospodarczyk, ur. 1978 roku. Kapitan jachtowy i motorowodny oraz instruktor żeglarstwa. Założyciel Jacht Klubu Kotwica Tarnobrzeg, pomysłodawca festiwalu szantowego „Nowy Brzeg – Nowa Fala”, członek Zarządu Polskiego Związku Żeglarskiego i Komisji Kultury, Historii i Odznaczeń PZŻ. Prowadzi własną działalność gospodarczą związaną z turystyką, głównie wodną.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ