< Powrót
29
października 2018
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Martin Allen Photography
e-żeglarstwie

Kto zostanie pierwszym mistrzem świata w e-żeglarstwie?

We wtorek 30 października ośmiu najlepszych zawodników pierwszych Mistrzostw Świata w e-Żeglarstwie powalczy o złoty medal.

Pierwsze Mistrzostwa Świata w e-Żeglarstwie zostały ogłoszone podczas ubiegłorocznej konferencji World Sailing, która odbyła się na początku listopada w Meksyku. Organizacja wydarzenia, przeprowadzona we współpracy z platformą Virtual Regatta – największym symulatorem żeglarstwa – trwała blisko pół roku. Zmagania wystartowały 10 maja.

W mistrzostwach wzięło udział ponad 16 200 zawodników z 74 krajów, którzy ścigali się w ponad 80 000 wyścigach. We wrześniu odbyła się dwutygodniowa faza play-off dla 1000 najlepszych komputerowych żeglarzy, która pozwoliła wyłonić ośmiu finalistów.

We wtorek 30 października w Sarasocie na Florydzie w USA w walce o złoty medal zmierzą się LaMerNoire, L1 i epicure z Francji, AlessandroMerlino i Velista71 z Włoch, Cruzolator z Hiszpanii, HAVUC z Turcji i KZ-7 z Nowej Zelandii.

Finaliści wystartują w trzech wyścigach na trzech akwenach na trzech różnych jachtach – J/70, Nacra 17 i 49er. Zmagania rozpoczną się o godzinie 18 czasu polskiego i będzie można je oglądać na profilu facebookowym i na kanale YouTube federacji World Sailing.

W Sarasocie  trwa także, zainaugurowna w sobotę 27 października doroczna konferencja federacji World Sailing, w której bierze udział ponad pół tysiąca delegatów z całego świata. Obrady prowadzone będą do niedzieli 4 listopada i poświęcone m.in. żeglarstwu na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu w 2024 roku i przyszłości żeglarstwa paraolimpijskiego.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ