< Powrót
2
lipca 2023
Tekst:
Adam Mauks
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
Zygfryd Perlicki
Bogusław Witkowski był inicjatorem uhonorowania Zygfryda „Zygi” Perlickiego w Alei Gwiazd Sportu we Władysławowie.

Zygfryd „Zyga” Perlicki uhonorowany w Alei Gwiazd Sportu

Legendarny żeglarz Zygfryd „Zyga” Perlicki ma już swoją gwiazdę w słynnej Alei Gwiazd Sportu we Władysławowie. Uroczystość jej odsłonięcia odbyła się 1 lipca 2023 roku.

W sobotę o godzinie 15 rozpoczęła się XXII edycja Alei Gwiazd Sportu. W tym sportowym święcie wzięło udział wielu miłośników ruchu olimpijskiego, turystów i mieszkańców Władysławowa, którzy chcieli uczestniczyć w odsłonięciu nowych gwiazd w Alei. Nic dziwnego, Aleja Gwiazd Sportu to już symbol pamięci o wybitnych polskich, ale nie tylko, sportowcach.

– Nasza Aleja ma już 23 lata, a powstała, by w zbiorowej pamięci zachować najwybitniejsze nazwiska polskiego sportu – mówi prezes Fundacji Aleja Gwiazd Sportu Jerzy Szczepankowski. – Pamięć o nich, to główne przesłanie naszej działalności.

Podczas uroczystości odsłonięto siedem nowych gwiazd, wśród nich jedna upamiętnia żeglarza – Zygfryda Perlickiego. Wniosek o jego uhonorowanie złożył Bogusław Witkowski, członek zarządu Polskiego Komitetu Olimpijskiego, prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego i wiceprezes Polskiego Związku Żeglarskiego.

Zmarły w 2017 roku Zygfryd Perlicki, jest uznawany za jednego z największych regatowców w historii polskiego żeglarstwa. W 1957 roku wraz załogą na jachcie „Kapitan”, wygrał legendarne regaty Kieler Woche. W 1972 r., razem ze Stanisławem Stefańskim i Józefem Błaszczykiem, wystartował na igrzyskach olimpijskich w Monachium, w klasie Soling. Zajęli tam ósme miejsce – najlepsze w historii startów polskich żeglarzy na igrzyskach aż do 1996 roku i złotego medalu Mateusza Kusznierewicza.

Zygfryd Perlicki jako kapitan poprowadził również jacht „Copernicus” w pierwszych w historii wokółziemskich załogowych regatach Whitbread Round the World Race, które odbyły się w latach 1973-1974. Z kolei w latach 1977 i 1979 roku wziął z kolei udział w słynnych regatach Admiral’s Cup na jachtach „Hajduk” i „Hadar”. Był również dwukrotnie mistrzem Polski jachtów klas morskich i siedmiokrotnie mistrzem Polski w klasie Star. Zygfryd Perlicki całe życie związany był z Gdynią i był członkiem Jacht Klubu Marynarki Wojennej Kotwica, Yacht Klub Stal Gdynia i Yacht Klubu Polski Gdynia.

Gwiazdę Zygfryda „Zygi” Perlickiego odsłonił Bogusław Witkowski, on też wygłosił laudację ku czci legendarnego żeglarza.

– Zyga Perlicki był żeglarzem uniwersalnym – mówi Bogusław Witkowski. – Z jednej strony doskonale dawał sobie radę w regatach na jachtach morskich, jak i tych sportowych. To co zostawił po sobie, to spuścizna, z której korzystają kolejne pokolenia żeglarzy. Był uważany za mentora polskich żeglarzy, on zawsze pomagał, tym, którzy tego potrzebowali.

Zygfryd Perlicki jest piątym żeglarzem uhonorowanym w Alei. Wcześniej w ten sposób upamiętniono Mateusza Kusznierewicza, Krystynę Chojnowską-Liskiewicz, Przemysława Miarczyńskiego i Zofię Noceti Klepacką.

W sobotę we Władysławowie odsłonięto również sześć innych gwiazd. Od wczoraj ma ją już słynny brazylijski piłkarz Pele, trzykrotny mistrz świata z Brazylią w latach 1958, 1962 i 1970. Jego gwiazdę odsłonił m.in. były piłkarz Lechii, a dziś Jaguara Gdańsk – Deleu. Uhonorowani zostali także dwaj wybitni polscy piłkarze: Włodzimierz Smolarek, srebrny medalista mistrzostw świata w 1982 roku z reprezentacją Polski oraz Janusz Kupcewicz, legendarny piłkarz gdyńskiej Arki, który podobnie jak Smolarek był w drużynie, która w 1982 roku wywalczyła na mundialu trzecie miejsce.

Gwiazdę w słynnej już alei otrzymali także biatlonistka Zofia Kiełpińska-Topór, brązowa medalista mistrzostw świata w biegach narciarskich oraz wybitni polscy lekkoatleci – mistrz olimpijski i mistrz świata w rzucie młotem Szymon Ziółkowski oraz młociarz i pięciokrotny mistrz świata i brązowy medalista olimpijski Paweł Fajdek.

Organizatorem uroczystości była Fundacja Aleja Gwiazd Sportu z Władysławowa, a odbywa się ona pod patronatem Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Gospodarzem imprezy był także Roman Kużel, burmistrz Władysławowa, które obchodzi w tym roku 60-lecie nadania praw miejskich. Obecnie w Alei Gwiazd Sportu są 153 gwiazdy, z czego pięć upamiętnia żeglarzy.

Co myślisz o tym artykule?
+1
3
+1
1
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ