< Powrót
10
sierpnia 2023
Tekst:
Adam Mauks
Zdjęcie:
Fot. 2023 Hayat Próba Lodu Przejście Północno Zachodnie
Załoga jachtu "Hayat" w Grenlandii

Załoga jachtu „Hayat” chce zdobyć żeglarski K2

Pierwszy był Roald Amundsen. Po nim zrobiło to 351 jednostek, ale Przejście Północno-Zachodnie to ciągle ogromne wyzwanie. Załoga jachtu „Hayat” jest siódmą polską ekipą, która podjęła się tego wyzwania.

Przejście Północno-Zachodnie to jeden z najtrudniejszych szlaków morskich. To droga z Europy do Azji wschodniej wiodąc z Oceanu Atlantyckiego przez wody Grenlandii, Arktyki Kanadyjskiej, Cieśninę Beringa do Pacyfiku. Szlak liczy ok. 5,5 tys. kilometrów, z czego ok. tysiąc km to obszary lodu. Drogę tę można pokonać tylko w okresie lata, między sierpniem a październikiem, kiedy zmniejsza się ryzyko utknięcia w lodzie.

– Pomimo ocieplenia klimatu góry lodowe ciągle są dużym problemem dla żeglarzy – piszą członkowie załogi na swoim profilu społecznościowym. – Oprócz tego istnieje duże ryzyko wpłynięcia na lodowe skały i mielizny. Problem są też silne prądy i huraganowe wiatry.

Brak dokładnych map Arktyki nie ułatwia nawigacji. Prognozy pogody i mapy zalodzenia załoga „Hayata” otrzymuje codziennie drogą satelitarną. Na wodzie problemem jest lód, a na lądzie niedźwiedzie polarne, stąd załoga musi być zaopatrzona w strzelby.

Pokonanie Przejścia Północno-Zachodniego (Northwest Passage) przyrównywane jest do zdobycia szczytu K2. Pokonania go podęła się w tym roku załoga Polsko Kanadyjskiego Jacht Klubu „Biały Żagiel” z Toronto.

– My nie chcemy z nikim rywalizować – piszą członkowie załogi „Hayata” – Płyniemy aby zrealizować swoje marzenia. Samo przygotowanie rejsu pochłonęło masę środków i energii. Samo wypłynięcie jest dla nas dużym osiągnięciem. Mamy dzielną, doświadczoną załogę z wielkim entuzjazmem. Wszyscy zdajemy sobie sprawę. że dotarcie do celu w dużej mierze będzie zależało od pogody.

Rejs odbywa się na jachcie „Hayat” należącym do Dariusza Krowiaka. To stalowa konstrukcja typu Colin-Archer 44. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo podczas tej ekstremalnej wyprawy jacht został wyposażony w kamerę na podczerwień, dron i tzw. szperacze do obserwacji pól lodowych.

Siedmioosobowa załoga wyruszyła w rejs 19 lipca z Halifax do Grenlandii, przez Archipelag Arktyczny, Morze Beauforta, Alaskę do Vancouver. Wyprawa jest zaplanowana na 12 tygodni. W skład załogi wchodzą: Dariusz Kłys, Leszek Stankiewicz, Piotr Kukliński, Dariusz Krowiak, Maya Krowiak, Bartek Bartonezz, Krzysztof Maciejewski.

Profil wyprawy na Fb

Co myślisz o tym artykule?
+1
5
+1
1
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
1