< Powrót
7
maja 2021
Tekst:
GOS
Zdjęcie:
www.jsg.com.pl
Górkach Zachodnich

Port jachtowy w Górkach Zachodnich – stanowisko GOS

Przed niespełna miesiącem prezentowaliśmy opinię Zarządu Jachtklubu Stoczni Gdańskiej w związku z rozbudową portu jachtowego w Górkach Zachodnich w Gdańsku. Zapytaliśmy Gdański Ośrodek Sportu, jednostkę organizacyjną miasta Gdańska, jak skomentuje wątpliwości Jachtklubu. Oto wyjaśnienie, które otrzymaliśmy.

Przystań miejska Górki Zachodnie przy ul. Przełom 22 jest administrowana przez Gdański Ośrodek Sportu. Przez lata jej operatorem, na podstawie zawartej umowy, był Jachtklub Stoczni Gdańskiej. Wkrótce wystartują prace związane z przebudową przystani, co wpłynie na komfort użytkowania przez gości portu.

W najbliższych dniach poznamy wykonawcę robót polegających na kompletnej modernizacji Miejskiej Przystani Jachtowej (Etap I). W ramach projektu wykonane zostanie podwyższenie rzędnej terenu, nowe nabrzeża, nowe pomsty pływające wraz z infrastrukturą energetyczną i wodną oraz inne roboty pozwalające na stacjonowanie 183 jednostek na wodzie. Inwestycja realizowana przez Gdańsk wchodzi w skład przedsięwzięcia strategicznego samorządu województwa pomorskiego: „Rozwój oferty turystyki wodnej w obszarze Pętli Żuławskiej i Zatoki Gdańskiej”, które otrzymało dofinansowanie unijne na poziomie ok. 5 mln EUR.

Ponadto budowa przystani żeglarskiej będzie współfinansowana ze środków unijnych, w ramach Osi Priorytetowej 8 Konwersja Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego dla działania nr 8.4. Wsparcie walorów atrakcyjności dziedzictwa przyrodniczego.

Wymogiem instytucji finansującej rozbudowę jest, by po wykonaniu prac przystanią zarządzało miasto (reprezentowane przez GOS), biorąc na siebie wszystkie obowiązki wynikające z tytułu bycia administratorem obiektu oraz ustanowionego na nim trwałego zarządu. Planowany termin podpisania umowy z wykonawcą szacowany jest na przełom maja i czerwca br., zaś termin wykonania robót określony został na 12 miesięcy od daty podpisania umowy. Tak więc zakończenie i przekazanie obiektu powinno nastąpić w okolicach lipca 2022 r.

Do tej pory odbyły się dwa spotkania między GOS a przedstawicielami JSG (02.04.2021 oraz 29.04.2021), a ich tematem było określenie zasad dalszej współpracy i funkcjonowania klubu na terenie Miejskiej Przystani Jachtowej po wykonaniu rewitalizacji obiektu. Dyrektor GOS Leszek Paszkowski mając na uwadze dotychczasową współpracę, pozytywnie odniósł się do przedstawionej propozycji dalszej współpracy, zwracając uwagę na jej rozszerzenie oraz zwiększenie zakresu działalności przez JSG, jednakże przy zachowaniu jasnych, przejrzystych zasad, obowiązujących również inne zainteresowane podmioty. Finansowanie inwestycji ze środków unijnych w precyzyjny sposób określa sposób zarządzania obiektem oraz zasady dostępności infrastruktury, bez faworyzowania jakiejkolwiek z grup klientów.

Zarząd Jachtklubu zobligował się przedstawić GOS projekt dalszej współpracy oraz zasad na jakich współpraca ta miałaby się opierać. Intencją obu stron jest dalsza współpraca polegająca na obustronnym zaufaniu i wykorzystywaniu doświadczeń w zarządzaniu tego typu obiektami.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
2
+1
0
+1
0