100 lat polskiego żeglarstwa: znów w wolnej Polsce
W 2024 roku obchodzimy stulecie założenia Polskiego Związku Żeglarskiego. Z tej okazji przypominamy cykl filmów o historii żeglarstwa nakręconych przez nasz portal. W trzecim przedstawiamy okres po 1989 roku.
Za nami już dwa filmy opowiadające o historii polskiego żeglarstwa, które powstały w 2018 roku z okazji stulecia odzyskania przez nasz kraj niepodległości. W pierwszym przypomnieliśmy czasy pionierów, kiedy żeglarstwo w naszym kraju dopiero powstawało i się kształtowało. W drugim przedstawiliśmy okres PRL-u, w których pływanie morskie było wprawdzie ograniczane i kontrolowane przez władze, ale udało się przeprowadzić wiele ambitnych rejsów.
W trzecim filmie opowiemy o czasach po 1989 roku. Był to kolejny wstrząs dla polskiego żeglarstwa. Wraz z reformami politycznymi i gospodarczymi zakończył się system finansowania klubów oparty o państwo i wielkie przedsiębiorstwa, a żeglarze musieli szybko nauczyć się żyć w kapitalizmie. Wiele osób odnalazło się w nowych realiach, a międzynarodowe kariery zrobili m.in. Karol Jabłoński i Roman Paszke, który w filmie jest narratorem. Ponadto w końcu nasi żeglarze wywalczyli medale na igrzyskach olimpijskich.
Film kończy się na 2018 roku, dlatego warto przypomnieć, że kolejne sześć lat też było dla żeglarstwa istotnych. W międzynarodowych regatach oceanicznych świetnie radziły sobie jachty – „I Love Poland”, „Sailing Poland” i „WindWhisper”- a w zmaganiach w klasie ORC medale zdobywała załoga „WindWhisper 44”. Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar na igrzyskach w Tokio sięgnęły zaś po srebrny medal olimpijski w klasie 470.